A vállalatoknak és iskoláknak a felsőoktatásról

 A fehérvári vállalatoknak és a közép- iskoláknak tartottak tájékoztatót a Corvinus Egyetem és az Óbudai Egyetem képviselői. A programon megjelent vállalatok és középiskolák képviselői részletes, mindenre kiterjedő tájékoztatást kaphattak a felsőoktatási intézmények részéről az oktatást érintő legfontosabb kérdésekről.
2015.09.29. 16:57 |
A rendkívüli közgyűlés és a stratégiai megállapodás aláírása után a székesfehérvári vállalatoknak és a középiskoláknak tartottak tájékoztatót a Budapesti Corvinus Egyetem és az Óbudai Egyetem képviselői. A programon megjelent vállalatok és középiskolák képviselői részletes, mindenre kiterjedő tájékoztatást kaphattak a felsőoktatási intézmények részéről az oktatást érintő legfontosabb kérdésekről.
KÉPGALÉRIA a tájékoztatókról
Az esemény kezdetén dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, hogy a szerződés aláírásával egyszerre sikerült megerősíteni a város felsőoktatását és a gazdaságát. Dr. Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a magyar felsőoktatás stratégiájának a társadalom közép- és hosszútávú céljait kell kiszolgálnia. Dr. Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora szerint gyümölcsöző kapcsolat alakulhat ki a jövőben Székesfehérvár és a Budapesti Corvinus Egyetem között.
A Budapesti Corvinus Egyetem részéről Dr. Pavlik Lívia, az intézmény kancellárja kiemelte :a megállapodás Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Budapesti Corvinus Egyetem, valamint a székesfehérvári munkaadók jóvoltából jöhetett létre. A várossal kialakított együttműködésnek köszönhetően hamarosan a vállalatok és a Budapesti Corvinus Egyetem közötti megállapodások is létre jöhetnek, a szakmai gyakorlatokról. Mint elhangzott, a gyakorlatigényes alapszakokon a szakmai gyakorlatot a képzés 7. félévében, vagy a 4-5. félév között nyáron is teljesíteni lehet, így lehetőség nyílik a diploma hat félév alatt történő megszerzésére. Dr. Pavlik Lívia azt is hozzátette, hogy gazdálkodás és menedzsment, pénzügy és számvitel, emberi erőforrások, nemzetközi tanulmányok, kommunikáció és médiatudomány és gazdaságinformatika szakokon indít képzést Székesfehérváron a Corvinus. A kooperáció jegyében a vállalatok együttműködésének egyéb formáira, például közös pályázati tevékenységre, a TAO kedvezménynek köszönhető támogatási szerződésre, vállalati Chair programra, illetve egyedi együttműködési megállapodásokra is sor kerülhet.
Dr. Réger Mihály professzor, az Óbudai Egyetem általános és tudományos rektorhelyettese elmondta, hogy a duális képzés a felsőoktatási intézmények és az érintett iparvállalatok együttműködésén alapuló, gyakorlatorientált képzésforma, a minőségi elméleti tudás mellett gyakorlati tapasztalatokkal és készségekkel rendelkező fiatal mérnökök képzését szolgáló modell. Az intézmény és a vállalat mind a képzési területeken, mind a képzés időtartamán osztoznak: a vállalatnál eltöltött idő el kell, hogy érje az intézményi szakaszok összes idejének legalább 80%-át. (Ezt az arányt a 7 félévre vonatkozóan kell értelmezni.) A duális képzésben résztvevő hallgató a szorgalmi időszakot a „hagyományos” nappali munkarendű hallgatóval együtt végzi a felsőoktatási intézménynél (intézményi szakasz). Ezt követően részt vesz a vállalati szakaszban történő oktatásban és gyakorlatban. Egész évben, a teljes képzési időre vonatkozóan, az ennek során elvégzett munkáért a hallgatót díjazás illeti, melyet a fogadó vállalat fizet. A vállalatnál eltöltött időszak alatt a hallgatókat bevonják a konkrét „üzemi” gyakorlati feladatokba, a projektjellegű munka során az önálló munkavégzés képességeit, valamint a „soft skill” munkakultúrát sajátíthatják el. E képzési rendszer segítségével olyan munkaerő kerül ki a felsőoktatásból, amely azonnal, több éves továbbképzés és további anyagi ráfordítás nélkül képes belépni a munka világába.
 Az ismertetőket követően a vállalatok képviselői kérdéseiket tehették fel, melynek során főképp a szakmai gyakorlatok idejéről és menetéről eset szó. A Székesfehérvári Felsőoktatás Napja kedden délután a Városháza Dísztermében a középiskolai igazgatók tájékoztatásával folytatódott. A délutáni ismertetőn jelen volt Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár. A székesfehérvári és megyei középiskolákat 13 intézményvezető képviselte. Dr. Cser-Palkovics András köszöntőjében üdvözölte azt a lehetőséget, hogy a jövőben Székesfehérváron újabb magas szintű képzés valósul meg a felsőoktatásban. A polgármester üzenete a diákok számára, hogy 2016-tól Székesfehérvárról nem kell elmenniük azért, hogy továbbtanulási terveiket megvalósíthassák; az induló képzésekről pontosan roadshow-kon tájékoztatják majd a végzősöket, szüleiket és az érdeklődőket. Dr. Rostoványi Zsolt rektor a Budapesti Corvinus Egyetem 2016-ban Fehérváron induló képzéseit vezette fel, a 6 induló alapszakról és a 2 szakirányú képzésről dr. Szántó Richárd oktatási dékánhelyettes, dr. Drótos György oktatási programigazgató (Gazdálkodástudományi Kar), valamint Dr. Csicsmann László dékán és dr. Aczél Petra intézetigazgató (Társadalomtudományi Kar) beszéltek részletesebben. Előadásaikban a diákok számára az induló angol nyelvű képzéseket, az elhelyezkedési lehetőségeket, a nemzetközileg elfogadott módszereket, a gyakorlatiasságot, a projektszemléletű képzést említették mint vonzerőt a továbbtanulási választásokhoz. Az Óbudai Egyetem képzési kínálatáról és a duális képzésről dr. Réger Mihály rektorhelyettes és Kisfaludy Márta dékánhelyettes adott tájékoztatást a jelenlévőknek. A duális képzés kínálta gyakorlati lehetőség mellett kiemelték, hogy az ebben a rendszerben tanuló diákok tanulmányi átlaga 0,5%-kal jobb; valamint a hallgatói innováció fontosságát hangsúlyozták.
Sipos Imre helyettes államtitkár elmondta egy délelőtti Fiatalok Európája elnevezésű program kapcsán, hogy ez a kifejezés akkor válik valóra, ha megvalósul a Fiatalok Magyarországa és a Fiatalok Székesfehérvárja kifejezés: „A város a felsőoktatási paletta bővítésével jelentős lépést tett. Ez a lépés összekapcsolja a felsőoktatást a munka világával. A jelenlévő intézményvezetők és a tanárok előtt komoly feladat áll: be kell mutatniuk ezeket az új lehetőségeket a diákjaiknak, hogy hallgatókkal teljenek meg a meghirdetett szakok.” – hangsúlyozta a közeljövő teendőit a köznevelésért felelős helyettes államtitkár, majd azzal a kívánsággal zárta gondolatait, hogy a tanárok fogadják a felsőoktatás kínálta új kezdeményezéseket, és adjanak tájékoztatást diákjaiknak a helyi minőségi továbbtanulás lehetőségeiről.