Szakmai napot rendezett a Magyar Jogász Egylet Fejér Megyei Szervezete

Székesfehérváron, a Városházán rendezett Jogásznapot a Magyar Jogász Egylet Fejér Megyei Szervezete. A szakmai tanácskozás első előadója dr. Vízkelety Mariann, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára volt, aki a jogászképzésről is beszélt, kiemelve, hogy szükséges a szakvizsgára való felkészülés és a továbbképzés kérdését újból áttekinteni. Az előadások végén lehetőség nyílt az előadókkal való személyes konzultációra is.
2017.04.11. 11:33 |
Szakmai napot rendezett a Magyar Jogász Egylet Fejér Megyei Szervezete
Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy történelmi városban kerül sor a szakmai tanácskozásra, amely nem maradhatott volna fent több mint ezer évig, ha Fehérvár nem lett volna mindig - a társadalmi és jogi berendezkedés, mint keret közepette - jogkövető és emellett jogalapító."Ha az Aranybulla kibocsátását felidéző festményre nézünk a díszterem falán, láthatjuk, hogy Székesfehérváron a jogtörténet sok-sok évszázadra tekint vissza. Fontos, hogy ehhez a jelenben is hozzátegyük a magunkét és szakmai kérdések megvitatására is adjunk lehetőséget itt a Városházán."- fogalmazott köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester.  
Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője köszöntőjében arról szólt, hogy a nemzet történelmi fővárosában, egy olyan helyszínen kerül sor a tanácskozásra, amely nem választható el a jogtól, igazságosságtól, hiszen Szent István király korában már törvénylátó napokat tartottak itt."A Városháza is olyan hely, amely szorosan kötődik a joghoz és igazsághoz. Amikor belépünk a főkapun, két szoboralak köszönti az ide látogatót, az egyik Justitia, az igazságosság allegórikus szobra, a másik  Prudentia, az okosság szobra, jelezve, hogy az okosság és igazságosság kéz a kézben járva őrzik a képviselők munkáját."- emelte ki köszöntőjében.

Dr. Vízkelety Mariann, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára a jogászképzésről, valamint a jogászi hivatásrendek szabályozásának fejlesztéséről beszélt. Az államtitkár elmondta, sokat segíthet egy ilyen fórum a jogászképzés átalakítását illetően, mert a hivatalos előadásokat követően észrevételeket, kérdéseket tehetnek fel a jelenlevők. Kiemelte, hogy az igazságügyi miniszter felkért egy munkabizottságot, amelyben valamennyi jogászi hivatásrend vezetője képviselteti magát. A bizottság tagjai egyhangúlag állapították meg, hogy szükséges a szakvizsgára való felkészülés és a továbbképzés kérdését újból áttekinteni. Javaslatot tettek arra, hogy a szakvizsgát alakítsák át és a továbbképzést pedig valamennyi hivatásrend számára tegyék kötelezővé.

Dr. Bóka Viktor jegyző, a Magyar Jogász Egylet Fejér Megyei Szervezetének elnöke elmondta, a gyakorló jogászok szerint a jogászképzés rendszere mindenképpen „ráncfelvarrásra szorul”, mert egy megismételt, második államvizsgának élik meg a jogászok. "Különösebben plusz szakmaiságot nem tesz hozzá, nem segíti elő azt, hogy az egyetemen végzett tanulmányokat gyakorlati formába átültessük. Minden jogásznak ugyanazt a szakvizsgát kell letennie, függetlenül attól, hogy melyik hivatásrendhez tartozik, legyen ügyész, bíró, vagy jogtanácsos, így finomhangolásra szorul a rendszer, ezen dolgozik az Igazságügy Minisztérium szakértők bevonásával."- mondta el dr. Bóka Viktor.

A délutáni előadásokat dr. Szabó Imre, a Szegedi Tudományegyetem ÁJK tanszékvezetője, egyetemi tanár, dr. Udvary Sándor, a Károli Gáspár Református Egyetem ÁJK tanszékvezetője, egyetemi docens és dr. Sárközy Tamás egyetemi tanár tartják a Városháza dísztermében.