A végén VB - A Világbajnoksággal zárják az idényt az öttusázók

 Idén az utolsó, de talán a legrangosabb viadalára készülnek a legjobb magyar öttusázók. A korábbi, megszokott versenyprogramot felborítva a szezont a Világbajnokság zárja, nem is akárhol, hanem a nem éppen öttusa-sportjáról híres Guatemalában. Nem csupán a közép-amerikai ország természeti és társadalmi adottságai, de a VB szokatlan időpontja is megnehezíti a versenyzők és edzőik dolgát.
2006.11.09. 07:00 |

 Idén az utolsó, de talán a legrangosabb viadalára készülnek a legjobb magyar öttusázók. A korábbi, megszokott versenyprogramot felborítva a szezont a Világbajnokság zárja, nem is akárhol, hanem a nem éppen öttusa-sportjáról híres Guatemalában. Nem csupán a közép-amerikai ország természeti és társadalmi adottságai, de a VB szokatlan időpontja is megnehezíti a versenyzők és edzőik dolgát.

 ”A helyszín egzotikus, és olyan ország, ahol még nem rendeztek komoly öttusa-versenyt. Az időpont megítélésünk szerint halmozott kockázatot rejt magában, mivel ilyenkor a versenyzők már túl vannak egy pihenőszakaszon, és éppen kezdődik a következő évi felkészülés. Most egy formábahozást és formaidőzítést kellett végeznünk, illetve próbáltunk végezni. Kockázatos a verseny azért is, mert az a versenyévad rövidül meg a felkészülés szempontjából durván két hónappal, amely az olimpia előtt a legfontosabb kvalifikációs év. Guatemalában még nem volt komoly nemzetközi verseny, nem tudjuk, hogy milyenek a szervezők, hogyan állítják össze a versenyprogramot, és milyenek a versenybírók...de majd meglátjuk, ha odaértünk.” – vélekedett Kulcsár Antal, a magyar öttusa-válogatott női szövetségi kapitánya.

 A férfiak mezőnyében a fehérvári Horváth Viktor, illetve Fülep Sándor és Kállai Ákos képviselik a magyar színeket, az Európa-bajnok Balogh Gábor nem vállalta a VB-t. A hölgyeknél az olimpia-, és Európa-bajnok Vörös Zsuzsanna, a szintén fehérvári Máthé Vivien, a Honvédos Füri Csilla és a Volán fiatalja Alekszejev Tamara alkotják a magyar delegációt, mely neves csoportosulás a felkészülés nagy részét Tatán töltötte.

„Mintegy két héttel a VB kezdete előtt látom azokat a fázisokat, ami szerint a forma alakul. A csúcsforma-időzítés végső szakaszában vagyunk. Majdnem mindenkinek zökkenőmentes a felkészülése, kivéve Máthé Vivient, akinek a Sportkórházban kellett töltenie egy hetet. Vivien már túl van a nehezén, majd meglátjuk, hogy neki hogy áll össze a forma.” – mondta Kulcsár Antal.
Éppúgy, mint mindig, most is az éremszerzés az elvárás a versenyzőinktől. A hagyományos csapatversenyben az első három hely valamelyike, az egyéniben az 1.-6. pozíciók megszerzése a kitűzött cél, míg a váltóban az első négy között kell végezniük versenyzőinknek az elképzelések szerint. Azt gondolom, hogy ezek olyan célkitűzések – dacára annak, hogy megváltoztattam a csapat összeállítását – melyeket reálisnak és elérhetőnek tartok.”

 Az Alba Volán SC nagyreményű tehetsége Alekszejev Tamara november 15.-től először szerepel felnőtt Világbajnokságon.

 ”Komoly dolgokat várok tőle, ami nem azt jelenti, hogy rögtön meg kellene előznie a Világot az egyéni versenyben, vagy egy elsöprő teljesítményt kellene nyújtania a váltóversenyben. Az év elején a székesfehérvári Világkupán már kipróbáltam a versenyzőt, vele alakítottam ki a csapatot Vörös Zsuzsa és Máthé Vivien társaságában – azt a versenyt ők akkor megnyerték. Természetesen ennek nem egyenes következménye, hogy a VB-aranyra is esélyes ez a váltó. Alekszejev Tamara fiatal versenyző ugyan, de nem minden tudás nélkül, hiszen épp azért esett rá a választás, mert egy ilyen nehéz junior-ifi versenysorozat után a tusázó jó formába hozható volt, és úgy gondolom, hogy megállja a helyét, és vele együtt a staféta valóban éremesélyes lesz.” – reménykedett a kapitány, aki a hétköznapokon az Alba Volán SC szakmai igazgatója.

 A magyar öttusa-válogatott és a szakmai stáb november 9.-én indult útnak Guatemalába, ahol az első napokat a korábbi kiváló futóvad-lövő Solti Attilánál tölti  a delegáció.

 ”Három napot töltünk nála a tengerparton, ahol valószínűleg szorosan leszünk, mert tizenkilenc fős küldöttség utazik. Ezt követően autóbusszal utazunk Guatemala-City-be, ami 1500 méterrel fekszik a tengerszint felett.Az akklimatizációt a tengerparton muszály átvészelnünk, majd a hátralévő négy nap elegendő lesz ahhoz, hogy hozzászokjunk a magaslati levegőhöz, belekalkulálva azt, hogy a selejtezőkkel kezdünk, és a lényeges számok csak később várnak ránk...”