A vese világnapja - megfelelő életmód és étrend az egészséges vesékért

Ismeretterjesztő programmal kapcsolódott a vese világnapjához a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház. Dr. Zakar Gábor nefrológus főorvos tartott előadást a dialízisközpontban. Az idei világnap központi témája, hogy egyenlő esélyeket és optimális gyógyszeres kezelést biztosítsanak mindenkinek a vesék egészsége érdekében.
2024.03.09. 19:12 |
A vese világnapja - megfelelő életmód és étrend az egészséges vesékért

A vese világnapja az a nap, amikor a világon a vesére és a vesebetegekre figyelünk. Ebben az évben az egyenlő esélyű gyógyszeres kezeléshez való hozzájutás került a középpontba.

Zakar Gábor előadásában is arra fókuszált, hogy hogyan vehetnek részt a leghatásosabban a betegek a saját kezelésükben és azt hogyan tehetik igazán sikeressé. Mint mondta a krónikus vesebetegségnek több szakasza van attól kezdve, hogy a veseműködés még teljesen normális, de lehetnek már olyan tünetek, amik jelzik a vesebetegséget. Felhívta a figyelmet arra, hogy a magas vérnyomás és a cukorbetegség hosszú évek alatt úgy csökkenthetik a vese szűrőképességét, hogy a későbbiekben dialízist fog igénylelni.

Székesfehérváron 169 vesebeteget kezelnek, akik közül 39 otthon kezelik magukat – nem azért, mert erre kényszerülnek –, hanem azért, mert jobban érzik így magukat és az életminőségük is jobb.

Aki dialízisra, az-az művese kezelésre jár, annak hetente háromszor kell bejárnia a kórházba, alkalmanként négy órára. Egy átlagos testsúlyú embernek ennyi a minimum, amit hetente kapnia kell ahhoz, hogy a szervezetben felhalmozódott méreganyagokat el lehessen távolítani – mondta Zakar Gábor.

Mivel vigyázhatunk a legjobban a veséinkre?

Legfőképpen azzal, hogy az alapbetegségeinket „rendben” tartjuk. A magas vérnyomás és a cukorbetegség miatt kerül a betegeink mintegy hatvan százaléka művese kezelésre. Ha erre a két dologra figyelünk, akkor jó eséllyel elkerülhető a dialízis. Fontos, hogy tartsuk be az életmódunkra vonatkozó szabályokat és étrendünkkel nagyban hozzá tudunk járulni a veséink egészséges működéséhez.

A sok folyadék fogyasztása egy általánosan elterjedt dolog, azonban a rossz hír az, hogy ezzel a veséink működését nem tudjuk javítani, nem tudjuk visszanöveszteni az elpusztult szűrőegységeket. Legfeljebb a meglévőknek a működését annyiban könnyítjük, hogy a hígabb vizelettel talán könnyebben választják ki a salakanyagokat, de pusztán a vízfogyasztás nem gyógyítja meg vagy nem előzi meg a veseelégtelenség kialakulását.

Fehérvári színes

  1. Kék a szívem, kék a világ

    Az autizmus világnapján két programmal is készült az Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYMI. Délelőtt népzenés koncertet szerveztek az autizmussal élők intézményegységének Budai úti épületében, ahol egy tehetséges, autista lány is fellépett, délután pedig kék sétát rendeztek a Fő utcán, kapcsolódva a „Ragyogj kékben!” kampányhoz. Este a Városháza és a MET Aréna is kék kivilágítást kapott.

    2025.04.02.
  2. 25 mázsa pontyot telepítenek

    Két ütemben telepít halat a Bregyó melletti tóba a Széchenyi István Horgász Egyesület. A három nyaras pontyok egy részét már múlt héten, a maradék halat pedig jövő héten engedik a tóba. Az egyesület egy sikeres pályázatnak köszönhetően tud ennyi halat telepíteni a fehérvári tóba.

    2025.04.02.
  3. Képeslapok és amigurumi

    Két izgalmas kiállítás várja az érdeklődőket áprilisban, a Vörösmarty Mihály Könyvtár két tagkönyvtárában. A Tolnai utcai intézményben amigurumi technikával készült alkotások, míg a Budai útiban Székesfehérvár várostörténetéhez kapcsolódó képeslapok láthatóak.

    2025.04.02.
  4. Programok az autizmus világnapján

    Több napon át tartó programsorozattal készült az autizmus világnapjára az Arany EGYMI. A rendezvények között szerepel pedagógustréning, gyerekeknek szóló rendőrségi bemutató, zenés színpadi előadás és szemléletformáló találkozó, valamint a hagyományos belvárosi KÉK séta, melyhez bárki csatlakozhat.

    2025.04.02.
Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00