-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
95 éves Erzsi néni
95.születésnapja alkalmából köszöntötték Molnár Dezsőné Csirke Erzsébetet, Áron Nagy Lajos festőművész hagyatékának őrzőjét.
2024.12.20. -
Változik a szakrendelések nyitvatartása
Változik a szakrendelések nyitvatartása a két ünnep között. Az idei évben receptfelírásra sem lesz már lehetőség, legközelebb majd csak január másodikán.
2024.12.20.
A vidéki nagyvárosok fejlesztéséről és biztonságáról tárgyaltak
A Belügyminisztériumban Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke elmondta, hogy egy látogatássorozat első állomása a Belügyminisztérium. A szövetség nevében a kormány valamennyi miniszterétől lehetőséget kértek arra, hogy felkereshessék, elsősorban azért, hogy a következő évek feladatairól beszéljenek és felajánlják a szervezet együttműködését, segítségét a kormánynak.
Szita Károly elmondta, hogy a látogatáson szó esett a biztonságról, a városok és a falvak biztonságáról is.
„Három évvel ezelőtt volt egy közvélemény-kutatás, amely azt állapította meg, hogy a magyar emberek szubjektív biztonságérzete erős, mintegy 69%-os. A tavalyi év végén ez felment 79%-ra, ami azt mutatja, hogy az emberek biztonságban érzik magukat ebben az országban.” - hangsúlyozta a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke, aki kiemelte azt is, hogy a biztonság alapfeltétele a fejlesztéseknek, beruházásoknak. Szita Károly a migráció kérdéséről szólva elmondta, hogy Dél-európai útvonalon és a Balkánon erősödik a migrációs nyomás és sok feladat hárul a rendőrökre, munkájukért köszönetet mondtak a belügyminiszternek a szövetség nevében. Hozzátette, hogy az MJVSZ felajánlotta segítségét az illegális migráció elleni küzdelemben. „Több mint 2 millió ember él a vidéki nagyvárosokban, erős igényük, hogy a kormány tegyen meg mindent az illegális bevándorlás ellen, beleértve az alkotmánymódosítást és az új törvényeket is.” - emelte ki az MJVSZ elnöke.
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és az MJVSZ társelnöke a tárgyalás után elmondta, hogy a megyei jogú városok annyi fejlesztési forrást és lehetőséget kaptak a kormányzattól az előző években, mint amire korábban nem volt példa. Elmondta, hogy a szövetséget alkotó vidéki nagyvárosok közösen érdekeltek abban, hogy az európai uniós forrásból megvalósuló fejlesztések és a Modern Városok Program keretében megvalósuló beruházások a következő években ütemezetten tudjanak haladni. Kiemelte, hogy összegyűjtötték a megyei jogú városok által benyújtott olyan javaslatokat, ötleteket, problémafelvetéseket is, amelyek állami hatáskörű feladatok és kormányzati döntéseket igényelnek.
Cser-Palkovics András szólt arról is, hogy a megyei jogú városok az állammal közösen mindent megtesznek annak érdekében, hogy az emberek számára ezek a települések még élhetőbbek, még szerethetőbbek legyenek.
Ehhez pedig számos olyan feladat ellátására van szükség, ami a mindennapokban meghatározza egy város, vagy település élhetőségét. „Ehhez hozzátartozik a feladat-finanszírozás, amelyet, mint új finanszírozási módszertant vezettek be. Mi ezt üdvözöljük és továbbra is nagy előrelépésnek tekintjük. Az ehhez tartozó kérdésköröket tüzetesen át fogjuk tekinteni a Belügyminisztériummal és az illetékes más tárcákkal is.”- hangsúlyozta. Cser-Palkovics András fontos alapgondolatnak nevezte, hogy a finanszírozásnál ne csak az állandó lakosságszámból induljanak ki, hiszen a nagyvárosok térségi feladatokat is ellátnak.
Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium államtitkára szerint a kormány fontosnak tartja, hogy jól működjenek az önkormányzatok, ezek nélkül nem elképzelhető egy stabilan működő ország, így az együttműködést a jövőben is folytatják az önkormányzatokkal és az önkormányzati szövetségekkel. „Az elmúlt hónapokban, években is komoly munka folyt azért, hogy olyan finanszírozást tudjunk ajánlani az önkormányzatoknak, amely feladatalapú és amely a településeknek és a költségvetés számára is elfogadható.” -tette hozzá.
A tárgyaláson szó esett még a különböző méretű önkormányzatok együttműködésének lehetőségeiről is. A főváros és a megyei jogú városok nemcsak a saját, hanem a körülöttük lévő agglomeráció feladatainak egy részét is ellátják, az ehhez szükséges fejlesztéseket a Modern Városok Program elősegíti. Az előrelépés érdekében rendszeres minisztériumi találkozókat terveznek a települések és a szervezetek vezetőivel.