-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
A Viktória Központ és a Civil Centrum együttműködéséről és új szolgáltatásairól számoltak be
„A Viktória Rehabilitációs Központ és a Civil Centrum Alapítvány egy erős stratégiai együttműködési megállapodást kötött, ami reményeink szerint hosszú évekig meghatározó lesz az intézmény és a szervezet életében.” - hangsúlyozta Farnady Judit ügyvezető, Civil Centrum Alapítvány elnöke.
„A Civil Centrum Alapítvány szervezeti stratégiájához illeszkedve, mely az esélyegyenlőség elősegítését helyezi a középpontba, a Viktória Központban folytathatja munkáját. Akadálymentes helyszínen működtetjük információs és szolgáltató irodánkat, végezzük fejlesztő tevékenységeinket.” - tette hozzá Farnady Judit.
„A Viktória Központ kedvező feltételeket biztosít irodánk számára, a Civil Centrum Alapítvány szakmai fejlesztéseket végez a Központ fenntarthatóságának elősegítése és társadalmi hatásának növelése érdekében.
Az intézmény és az alapítvány erősségeit kihasználva segítjük a fogyatékossággal élő emberek életét és az őket segítő szervezetek/intézmények fejlődését.
A Civil Centrum Alapítvány értékközpontú szolgáltatásfejlesztést végez a Viktória Központ számára, melynek célja a Központ meglévő szolgáltatásainak újragondolása, új szolgáltatások bevezetése. A megfogalmazott elvárások szerint végezzük szervezetfejlesztő munkánkat, annak érdekében, hogy az emberek igényeire, a megváltozott társadalmi, gazdasági környezetre szabott szolgáltatások működhessenek a jövőben. Szakmai támogatást nyújtunk a vezetőségnek, a központ szakmai munkatársainak, hogy a legjobb szolgáltatásokat nyújthassák a fogyatékossággal élő, elsősorban mozgássérült emberek és családtagjaik, valamint más érintettek számára.” - tájékoztatott a Civil Centrum Alapítvány elnöke, aki kiemelte: „elengedhetetlen, hogy olykor a nagy kihívásokkal küzdő csapattagok együttműködése fejlődjön, bizalmuk erősödjön egymás és a csapat iránt. Ennek érdekében csapatépítő/-fejlesztő tréninget tartunk.
Különösen fontos ez a tevékenység, a most kialakult járványügyi helyzetben, amikor a Viktória Központ lakói hónapokra el voltak zárva a külvilágtól, az Intézmény munkatársai pedig részben otthonról tudtak dolgozni.
Fontos kérdéseket vet fel mindannyiunk számunkra, hogy a későbbiekben milyen lesz a közösségi kapcsolatok új formája. Milyen közösségi élményeket tudnak megélni együtt az emberek az online világban és személyesen? Milyen kihívásokat jelent mindez a fogyatékossággal élő emberek számára?
A csapatépítő programok során a feltett kérdésekre is keressük a választ, mindemellett segítjük a szakemberek, vezetők kapcsolódását és a pozitív élmények megélését.
A Civil Centrum Alapítvány sikeres pályázatot nyújtott be Székesfehérvár Önkormányzatához és a támogatásnak köszönhetően az ősz folyamán indítjuk el programsorozatunkat.
Takács Ildikó, a Viktória Rehabilitációs Központ igazgatója ismertette a programsorozat témáit, amelyek a következők:
„Öt alkalomból álló társadalmi beszélgetéssorozat. A klubban a beszélgetések alkalmával lehetőséget adunk arra, hogy a meghívott előadók és a résztvevők közösen beszélgethessenek egy-egy téma mentén. Fontos célkitűzésünk az egyén társadalmi szerepvállalásának megerősítése. Ennek első lépéseként azon dolgozunk, hogy a résztvevők egyre jobban kiálljanak saját jogaikért és kezdeményezéseikkel javítsák saját és családjuk helyzetét.
Ezen kívül arra buzdítjuk őket, hogy aktívan álljanak ki az őket érintő társadalmi ügyek mellett, segítjük bekapcsolódásukat, részvételüket a helyi civil szervezetek életébe. Öt alkalomból álló önismereti csoport fogyatékossággal élő emberek és családtagjaik számára, mely azoknak nyújt segítséget, akik személyes élethelyzetükben szeretnének tisztábban látni.
Takács Ildikó, igazgató továbbá tájékoztatást adott egy Integrált Esély- és Sportnap megszervezéséről, mely rendezvény célja elsősorban Székesfehérvár lakosságának érzékenyítése a társadalom fogyatékossággal élő tagjai iránt.
„Az eseménnyel lehetőséget teremtünk arra, hogy a közös sportolás élményén keresztül olyan tapasztalatokra, pozitív benyomásokra tegyenek szert, amelyekkel formálódik az attitűdjük, ezáltal javul a körükben a fogyatékossággal kapcsolatos megítélés. Játékos, érzékenyítő programelemek is megjelennek a rendezvényen, szélesítve ezzel a program profilját, lehetőséget teremtve arra, hogy a fogyatékossággal élő és az ép résztvevők közös tevékenységeket folytassanak. A program terveink szerint több állomásból fog állni, amelyen nemcsak sport, hanem különböző egészségmegőrzéssel és életminőséggel kapcsolatos tevékenységekre hívja fel a figyelmet.” - mondta el Takács Ildikó.
A szervezők tájékoztatást adtak egy a Fogyatékossággal élők világnapja-integrált kulturális és gasztronómiai programról, melynek célja különböző nemzetek gasztro- és kulturális világának megismertetése, közelebb hozása a fogyatékossággal élő emberek számára. Az egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása a világ sokszínűségének megismerésében, helyben a hátrányos helyzetű csoportok részvételével. A programra a gazdasági, önkormányzati szféra és a civil szervezetek képviselői mellett meghívnak egy - egy nemzetiség képviselőit is. A program az Esély-egyenlőség című TOP-program keretében valósul meg.
„Rengeteg tervünk van a jövőre nézve, aminek a fő célja a Központban rejlő lehetőségek feltárása, hasznosítása. Természetesen a főbb feladataink zavartalan ellátása mellett kezdjük meg az átalakulásunkat. Ezek a törekvések már tavaly megkezdődtek. Most jelenleg az intézmény gazdaságosabbá tétele volt a fő cél, ami a fűtésünk korszerűsítésével, a távhőre való átállással, jelenleg is zajlik.
Ezen kívül a helyiségeket hasznosítjuk, állandó bérlőink lettek, akik természetesen az intézmény struktúrájába is beleférnek, illetve részt tudnak venni az intézmény életében, annak felvirágoztatásában. A további helyiségeket magunk szeretnénk hasznosítani, tartalommal megtölteni, ezért most egy nagy terven dolgozunk egy olyan terem kialakításával kapcsolatban, ahol a test és a lélek kap nagy szerepet. Ugyanitt tervezzük majd nyáron a gyermekfelügyeletek megszervezését is.
A nappali részlegünk programokkal, szolgáltatásokkal is bővül. Szeretnénk elindítani egy paralimpiai sportágat a boccia-t. Pályáztunk a 2020. évi Civil Napra, ahová a központ most egy rendhagyó programmal vonul ki és mutatná meg a prevenció és rehabilitáció fontosságát a gyógytornászaink közreműködésével.
2021-ben szeretnék egy szűrőprogramot is megajánlani a székesfehérvári általános iskolák 3-4 osztályos tanulóinak részére, akik a legveszélyeztetettebb korosztály a lúdtalp és a gerincferdülés kialakulásának tekintetében. Ez a program kidolgozás alatt van.
Önkénteseket folyamatosan szeretnénk fogadni.
Szeretnénk hagyományt teremteni és a várható terveink megvalósításában is nagy szerepe lenne az önkéntességnek. Az önkénteseket 14-18 év között várjuk.” - zárta gondolatait Takács Ildikó, igazgató.