A Vörösmarty csemegét népszerűsítette a megye KicsiNagykövete és attaséi a Városházán

Pénteken délután Lehrner Zsolt Székesfehérvár alpolgármestere fogadta a Magyarság KicsiNagykövete verseny Fejér megyei döntősét és három KicsiAttaséját. A gyerekek a verseny országos döntőjének keretében azt a feladatot kapták, hogy egy Fejér megyei étel- vagy süteménykülönlegességgel vendégeljék meg a megye egyik „híres” emberét.
2022.09.04. 10:55 |
A Vörösmarty csemegét népszerűsítette a megye KicsiNagykövete és attaséi a Városházán

A Magyarság KicsiNagykövete verseny célja, hogy segítse a diákok önfejlesztését, kreativitását, tehetségük kibontakoztatását, hogy sikerélményre és elismerésre tegyenek szert, motiváltabbak legyenek a tanulásban, és büszkék legyenek magukra.


A résztvevő 4-6 osztályos gyerekek először saját megyéjükben versenyeztek, most pedig minden megye négy legjobbja az országos döntőben száll versenybe a magyarság KicsiNagykövete címért, valamint a magyarság agrár, kultúr és sport attaséja címekért.

Lehrner Zsolt alpolgármester a Városházán található hiteles Szent Korona másolatról és Aba Novák Vilmos szekkójáról mesélt a gyerekeknek, majd irodájában közösen fogyasztották el a fiatalok által kiválasztott egyedi, Fejér megyei süteményt a Vörösmarty csemegét. A gyerekek elmondták, hogy nemrégiben voltak a Zrínyi Cukrászatban, ahol megnézték, hogyan is készítik Fehérváron ezt az egyedi süteményt, melyből évente több mint 36 ezer darabot értékesítenek.

A Vörösmarty kocka a megyei vendéglátás egyedi sajátossága. Ez a sütemény valóban helyi különlegesség, és ráadásul elnevezése is kötődik Székesfehérvárhoz, hiszen Vörösmarty Mihály a székesfehérvári Ciszterci Gimnázium diákja volt és első köztéri szobrát is Székesfehérváron állították fel. Vörösmarty nevét számos intézmény mellett ez a csemege őrzi Székesfehérváron. A kissé tömény, krémmel megtöltött, kívül csokoládés helyi ínyencség, a Vörösmarty csemege eredetileg nem kocka, hanem kör alakú volt." - mondta Halmai Benedek KicsiNagykövet, a székesfehérvári Zentai Úti Általános Iskola diákja.

Majer Tamara kultúra attasé, a Nádasdladányi Nádasdy Ferenc Általános Iskola tanulója arról mesélt, hogy a süteményt az eredeti technológiához képest változtatásokkal, de azóta is folyamatosan készítik. Egyedül a székesfehérvári Zrínyi Cukrászat foglalkozik a nevezetes csemege gyártásával. A Vörösmarty csemegét Karsay Ferenc cukrászmester alkotta meg az 1940-es évek első felében.

Ligeti Dávid sport attasé, a Pátkai Református Általános Iskola tanulója a különleges helyi süti alkotójáról elmondta, hogy a mester Kápolnásnyéken született, a cukrász szakmát a fővárosban tanulta, Budapesten, Szegeden és Olaszországban töltötte gyakorlóéveit. 1924-ben önállósította magát és üzletet nyitott Kápolnásnyéken, de egy fióküzletet is működtetett Gárdonyban. Külföldi tanulmányútja során különleges receptúrák után kutatott, a párizsi krémet például ő hozta be az országba és ennek eredményeként született meg a később Vörösmarty Mihályról elnevezett sütemény is.

Kezdetben a címkén a Vörösmarty csemege mellett a Karsay különlegesség felirat is szerepelt és a csemege eredetileg kerek formájú volt, csak a szocialista tervgazdálkodás idején változtatták négyzet alakúra – minderről már Szauer Péter agrár attasé, a Sárbogárdi Petőfi Sándor Általános Iskola diákja mesélt. Mint mondta ennek igen egyszerű, takarékossági oka volt, mert azokban az időkben nem engedhették meg a körforma alkalmazásából keletkező „hulladékot".

A Vörösmarty csemege dobos lapokból, párizsi krémből és mogyorós-mandulás pralinékrémből áll, mindezt csokoládéval vonják be a mai napig. A sütemény különlegességéhez tartozott, hogy a mogyorót és a mandulát is Karsay Ferenc cukrászmester a saját üzemében pörkölte.

A legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó diák nyeri el a Magyarság KicsiNagykövete, a 2., 3. és 4. helyezett a Magyarság KicsiAttaséja címet.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.