-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
A Vujicsics együttesel ünnepelnek a székesfehérvári Horvátok
Június 26-án, szombaton 17 órától a Székesfehérvári Horvát Kisebbségi önkormányzat és Szent László Horvát- Magyar Kulturális egyesület szervezésében Horvát Napot tartanak Székesfehérváron. A rendezvényre a Szent István Művelődési Ház Díszudvarán kerül sor. Az est fénypontja a Vujicsics együttes koncertje lesz.
Június 26-án, szombaton 17 órától a Székesfehérvári Horvát Kisebbségi önkormányzat és Szent László Horvát- Magyar Kulturális egyesület szervezésében Horvát Napot tartanak Székesfehérváron. A rendezvényre a Szent István Művelődési Ház Díszudvarán kerül sor. Az est fénypontja a Vujicsics együttes koncertje lesz.
A zenekar 1974-ben alakult a Budapest környéki települések (Szentendre, Pomáz, Csobánka, Budakalász) szerb közösségeiben megőrzött népzenei hagyományok ápolására. Később a Duna-menti és dél-magyorországi horvát népzene gyűjtése is tudatosan vállalt programjukká vált. Az együttes így vall magáról: " A Kárpát-medence s Délkelet-Európa különböző népeinek több évszázados történelmi egymásrautaltságában kikristályosodott és összeszövődött folklórkincse kultúrtörténeti távlatból szemlélve sokszínűségében is az egység képét tárja elénk. Repertoárunk alapját névadónk - a bartóki gondolatot továbbéltető Kodály-tanítvány - Vujicsics Tihamér (1929-1975) zeneszerző, népzenekutató, Martin György (1932-1983) néptánc kutató, valamint zenekarunk saját gyűjtése képezi. Forráskutatásaink során archívumok mélyéről kerültek elő azok a korai hangfelvételek, amelyek a hagyományt még természetes virágzásának időszakában örökítették meg. A ma már pótolhatatlan fonógrammok, régi hanglemezek, hangszalagok énekesei, zenészei egyedi művészi és néprajzi hiteleséggel tolmácsolják az egymást váltó nemzedékek sokaságán át kiérlelt folklórkincset." A zenekar az autentikus népzenei revival legszebb példáját adja. Akusztikus hangszereken szólalnak meg hihetetlen tisztasággal, rendkívüli virtuozitással. A tagok külön-külön is ismert zenészek, zenepedagógusok, a koncertezés mellett kiterjedt szakmai munkát folytatnak. A banda ma már nemcsak "egyszerűen" egy zenekar, hanem a magyarországi délszláv nemzetiségek szimbóluma.