-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
A Vujicsics együttesel ünnepelnek a székesfehérvári Horvátok
Június 26-án, szombaton 17 órától a Székesfehérvári Horvát Kisebbségi önkormányzat és Szent László Horvát- Magyar Kulturális egyesület szervezésében Horvát Napot tartanak Székesfehérváron. A rendezvényre a Szent István Művelődési Ház Díszudvarán kerül sor. Az est fénypontja a Vujicsics együttes koncertje lesz.
Június 26-án, szombaton 17 órától a Székesfehérvári Horvát Kisebbségi önkormányzat és Szent László Horvát- Magyar Kulturális egyesület szervezésében Horvát Napot tartanak Székesfehérváron. A rendezvényre a Szent István Művelődési Ház Díszudvarán kerül sor. Az est fénypontja a Vujicsics együttes koncertje lesz.
A zenekar 1974-ben alakult a Budapest környéki települések (Szentendre, Pomáz, Csobánka, Budakalász) szerb közösségeiben megőrzött népzenei hagyományok ápolására. Később a Duna-menti és dél-magyorországi horvát népzene gyűjtése is tudatosan vállalt programjukká vált. Az együttes így vall magáról: " A Kárpát-medence s Délkelet-Európa különböző népeinek több évszázados történelmi egymásrautaltságában kikristályosodott és összeszövődött folklórkincse kultúrtörténeti távlatból szemlélve sokszínűségében is az egység képét tárja elénk. Repertoárunk alapját névadónk - a bartóki gondolatot továbbéltető Kodály-tanítvány - Vujicsics Tihamér (1929-1975) zeneszerző, népzenekutató, Martin György (1932-1983) néptánc kutató, valamint zenekarunk saját gyűjtése képezi. Forráskutatásaink során archívumok mélyéről kerültek elő azok a korai hangfelvételek, amelyek a hagyományt még természetes virágzásának időszakában örökítették meg. A ma már pótolhatatlan fonógrammok, régi hanglemezek, hangszalagok énekesei, zenészei egyedi művészi és néprajzi hiteleséggel tolmácsolják az egymást váltó nemzedékek sokaságán át kiérlelt folklórkincset." A zenekar az autentikus népzenei revival legszebb példáját adja. Akusztikus hangszereken szólalnak meg hihetetlen tisztasággal, rendkívüli virtuozitással. A tagok külön-külön is ismert zenészek, zenepedagógusok, a koncertezés mellett kiterjedt szakmai munkát folytatnak. A banda ma már nemcsak "egyszerűen" egy zenekar, hanem a magyarországi délszláv nemzetiségek szimbóluma.