-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
„Színek és színek megint” - a Múzeumok Éjszakáján nyílt meg az Aba-Novák kiállítás
A Múzeumok Éjszakája kiemelt eseményeként szombaton Aba-Novák sétára invitálták az érdeklődőket a Belvárosba. A séta a művész szobrának megkoszorúzásával indult a Nemzeti Emlékhely bejáratánál, ahol Cser-Palkovics András polgármester, Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója és L. Simon László országgyűlési képviselő helyezte el az emlékezés virágait.
„Minden időszakban kellett egy városi közmegegyezés és kellettek jó szándékú emberek, akik lehetővé tették azt, hogy ezek az alkotásokat Fehérváron álmodják meg és készítsék el. Sok mindenre lehetünk büszkék ebben a városban és ez felelősséget is ró ránk. Azt a felelősséget is, hogy mindig azoknak az emlékének áldozzunk egy pillanatnyi megállással, sétával, koszorú elhelyezésével, kiállítással, szoborral, akikre büszkék lehetünk.” – tette hozzá Cser-Palkovics András polgármester. A séta a Csók István Képtárban fejeződött be, ahol a résztvevők megtekinthették Aba-Novák Vilmos „Színek és színek megint” című kiállítását. A tárlaton szereplő művek részben magángyűjteményekből származó alkotások.
Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója elmondta, Székesfehérvár városa büszke történeti, művészeti értékeire és mindent megtesz azok megőrzése érdekében. Ennek jegyében őrzi, gondozza és mutatja be rendszeresen Aba-Novák munkásságát annak érdekében, hogy a látogatók minél szélesebb körét ismertessék meg művészeti örökségével. „Számomra és munkatársaink számára különösen megtisztelő, hogy ebben a munkában a Szent István Király Múzeum is részt vállal.” – tette hozzá Kulcsár Mihály, aki a Színek és színek megint válogatás kapcsán köszönetet mondott mindazoknak, akik nélkül a tárlat nem valósulhatott volna meg.
L. Simon László országgyűlési képviselő beszédében kiemelte, hogy hatalmas, izgalmas, sokrétegű és máig lezáratlan esztétikai és politikai vitákat generáló életműbe nyújt bepillantást ez a kiállítás. Beszédében L. Simon László kiemelte, hogy a megértés és meg nem értés, az egymás mellett elbeszélés jó példája az, ami a kiállítás kapcsán történt. „Nem a kettős mérce mély gondolkodást nem igénylő felemlegetéséről volt szó, hiszen sokra nem megyünk azzal, ha felhozzuk, hogy Aba-Novák kortársai közül többen, akik Horthy-t hadi gépeken ábrázolják, később a kommunista diktatúra kiszolgálói lettek.” – fogalmazott L. Simon László, aki szerint Aba-Novák nem lett rosszabb művész attól, hogy Hóman Bálint arcképét festette fel a Városháza falára, mint ahogy a 10-es huszárok emlékművének alkotója, Pátzay Pál sem kevésbé jelentős alkotó attól, hogy a budapesti Dózsa György úton állt a Lenin szobra. „A különbség azonban nem elhanyagolható: Aba-Novák emlékét a diktatúra végleg el akarta tüntetni, Pátzay művét a rendszerváltás után a szoborparkba szállították.” – tette hozzá L. Simon László, aki beszédében Aba-Novák ars poeticáját is idézte, mely szerint "Én, a kivetett bolygó, megteremtem a magam bolygórendszerét.”
Az országgyűlési képviselő szólt arról is, hogy a magyar közélet polarizáltsága nem teszi lehetővé azt, hogy a kiállítás kapcsán Aba-Novák esztétikai minőségéről, ecsetvonásainak jellegzetességéről beszéljünk, hanem az egész a jelenség mögötti politikumról szól. „Azt gondoltam, hogy ezt a mi generációnk meg fogja haladni, de ez illúzió, lehetetlenség.” – mondta L. Simon László, aki fontosnak nevezte, hogy „az ember ne veszítse el a büszkeségét és a kicsinyes facebook-os viták árnyékában, álnéven és saját nevükön kommentelő ellendrukkerek kereszttüzében állva is azt tudja mondani, hogy helyes törekvés az, amit városunk és annak polgármestere képvisel, hogy legyenek nagy, fontos, Fehérvár identitásához, történelmi és politikai, művelődési és művészettörténeti szerepéhez illeszkedő, a széles közönséget megszólító kiállítások történelmi fővárosunkban.”
Nézzen bele a Múzeumok Éjszakájának székesfehérvári programjaiba!