-
MK negyeddöntőben az Alba
Az Alba számára nagy volt a tét a szombati, PVSK-VEOLIA elleni bajnoki mérkőzésen, mert csak és kizárólag a győzelem esetén kerülhetett a csapat az alapszakasz végén az első nyolc helyezett közé, akik a Magyar Kupa negyedöntőjében szerepelhetnek. A célt magabiztos győzelemmel sikerült elérni. ALBA FEHÉRVÁR–PVSK-VEOLIA 123–84 (34–22, 29–13, 30–29, 24–12)
2024.12.21. -
Karácsonyi szinkronúszó gála
Látványos kűrökkel, meglepetéssel készülnek idén is az Orka SE Szinkronúszó Egyesület sportolói az Orka karácsonyi gálára. Az eseménynek a Csitáry G. Emil Uszoda adott otthont.
2024.12.21. -
Karácsonyi kosaras évzáró
Megtartotta karácsonyi évzáró ünnepségét az Alba Fehérvár. Az ügyességi és egymás elleni feladatokban csütörtökön késő délután a felnőtt csapat játékosai is részt vettek.
2024.12.20. -
Hópihe Gála
Ismét varázsoltak a FŐNIX Rock and Roll Sporttánc Egyesület csoportjai. Az Arév csarnokban megrendezett gálán kivételes produkcióknak tapsolhatott a közönség.
2024.12.18.
Ahol a természet megelevenedik előttünk -erdei iskola és tanösvény a Velencei tavon
Székesfehérvári iskolások, ha egynapos kirándulásra indulnak a természetbe gyakran választják a tanösvényeket. A Velencei-tavon az országban elsőként, egyedülálló túraútvonalat, tanösvényt nyitnak májustól. Képzett vezetővel a gyerekek a nádasok világában barangolhatnak: olyan területekre viszik el őket, ahol az átlátszó vízben apró rákokat rengeteg vízinövényt, néha teknősöket lehet látni. Nem fontos, hogy tudjanak evezni a gyerekek, a helyszínen minden egyszerűvé válik -mondja Kiss Gábor vízisport oktató, környezetmérnök.
Székesfehérvári iskolások, ha egynapos kirándulásra indulnak a természetbe gyakran választják a tanösvényeket. A Velencei-tavon az országban elsőként, egyedülálló túraútvonalat, tanösvényt nyitnak májustól. Képzett vezetővel a gyerekek a nádasok világában barangolhatnak: olyan területekre viszik el őket, ahol az átlátszó vízben apró rákokat rengeteg vízinövényt, néha teknősöket lehet látni. Nem fontos, hogy tudjanak evezni a gyerekek, a helyszínen minden egyszerűvé válik -mondja Kiss Gábor vízisport oktató, környezetmérnök. Biztosíték erre az a kilenc éves tapasztalat, amit maga mögött tudhatnak a VVSI túrái. Erdei iskolákat is tartanak ahol az öt napos program alatt felejthetetlen vizes élményekben lehet része a gyerekeknek -állítja Mátyók Henrietta a VVSI kultúrális szervezője.
Miben nyújthat többet az a fajta erdei iskola, amit a VVSI szervez?
(Mátyók Henrietta) Az erdei iskola a szorgalmi időszakban megvalósuló több napos tanulásszervezési egység. Itt nálunk azonban annyiban más, hogy kimondottan a Velencei tóra és a sportra épül. Általában öt napra jönnek a gyerekek a szorgalmi időszakban, hogy megismerkednek a környék köztük kiemelten a Velencei tó adta értékekkel.
Ebben az évben elsőként egy vizi tanösvény nyílik a Velence-tavon májusban. Mit lehet majd látni, mennyiben ismerhetjük meg másként a tavat a vízen, mint a partról?
(Kiss Gábor) Kialakítottunk egy olyan részt a gyerekeknek, hogy megfelelő kísérettel vagy térképpel kirándulni lehet a Velencei-tavon. Vannak keskeny járatok is, olyan helyekre is elmehetnek ahol teljesen átlátszó a víz -80-90 centiméter mélyre is le lehet látni- ezt máshogy nem lehet látni csak ha kimegyünk a tóra.
Voltak azonban eddig is olyan túrák amikor a gyerekeket a nádas között vezették végig a tavon...
(K.G.) ..igen, kilenc éve vezetjük már a gyerekeket kisebb-nagyobb túrákra. Először igény szerint, aztán később meghatározott útvonalon: kitaláltunk egy gyönyörű útvonalat, ami változatos, hol keskenyebb, hol szélesebb, a tavat így eredeti állapotában lehet látni -úgy gondolom ez mindig csodálatos élmény.
Menynire lehet befolyással a gyerekek környezeti nevelése szempontjából egy ilyen túra, amikor érintetlen területek életébe pillanthatnak bele?
(K.G.) Mindenképpen közel kerülnek a természethez. Azt szeretnének ha környezettudatos neveléssel a meglévő értékek fontosságára hívnánk fel a figyelmüket.
Az eddigi tapasztalatok alapján, mennyire érdekli a gyerekeket a vízen tartott "biológia óra"?
(K.G.)Vannak olyan csoportok, ahol a hajók között a gyorsasági verseny nagyobb, mint a környezet iránti érdeklődés, de azok az osztályok, ahol a pedagógus előtte foglalkozott a vízi élővilággal az iskolai órán, ott szinte kivétel nélkül folyamatos az érdeklődés a gyerekek részéről. Távcsövet hoznak, kémlelik a vizet, vízinövényeket, halakat.
Egy velencei-tavi tanösvény létrehozása gondolom már régóta tervben volt, ha kilenc éve tartanak túrákat...
(K.G.) Úgy hoztuk létre, hogy már meglévő területek voltak ahol túráztunk, most kitisztítottuk az utakat és a mélységét is ellenőrizzük folyamatosan. A szél által behozott szemetet pedig mindig eltakarítjuk.
Hajó mindenféleképpen kell a túrához. Évente 2000-2500 gyerek jön hozzánk az ország különböző pontjairól, ami szerintem pozitívan jellemzi a programot.
Van még hely a mostani tavaszra?
(M.H.) Van még szabad helyünk a tavaszra: a honlapunkon keresztül is elérnek minket (www.vvsi.hu) , ahol pontos időpontok találhatók, de telefonon is szívesen adunk felvilágosítást. Akik csak a túrát veszik igénybe egy napra is jöhetnek, de az erdei iskolás programok öt naposak.
Ha egynapos osztálykirándulásra mennek a gyerekek, akkor annak is része lehet a túra, sőt még a Velencei hegységben egy séta is beleférhet esetleg a programba gondolom...
(K.G.) Természetesen, sőt ha kérik akkor segítünk a túra megszervezésében is: a hegyen egy kirándulás szervezésében a Lánczos Kornél Gimnázium diákjai segítenek. Geológiai felfedező túrára is mehetnek, ami szintén nagyon izgalmas. Nálunk a vízi túra másfél, órás, utána az arborétum, vagy Kápolnásnyéken a Vörösmarty ház, Néprajzi ház a túloldalon, de megannyi lehetőség van még.
Fontos, hogy a gyerekek tudjanak evezni?
(K.G.) Nem, sőt az benne az izgalmas, hogy mindenki idegeskedik, hogy mi lesz most. Előtte beülnek a hajóba, megmutatom mit hogyan kell kezelni, kormányozni, aztán már indulunk is. A mentőmellény kötelező mindenkinek, azt itt biztosítunk a helyszínen. Három kilométert teszünk meg általában másfél óra alatt.
Ebben a másfél órában, hogy néz ki a tavon a program?
(K.G.) Többször megállunk útközben: az első állomás a Cserepes sziget, ahol arról mesélünk a gyerekeknek, hogy mikor kezdék el kotorni a tavat és hogyan keletkezett a sziget. Innen észak felé vesszük utunkat: bemegyünk egy keskeny átjáróba, aminek a különlegessége, hogy kénhidrogén szagot lehet itt érezni. Ennek okairól mesélünk és az iszapvilág életét beszéljük meg. A harmadik állomást ismét keskeny folyosón közelíthetjük meg és eljutunk egy olyan részére a tónak, ahol átlátszó a víz. A vízben látható életről beszélgetünk: rákocskák vannak, teknősöket lehet időnként látni és ha sokáig figyeli az ember a természetet csodálatos dolgokban lehet része. Csendben vagyunk a madarak miatt és rengeteg érdekes szitakötővel is találkozunk. Onnan már kifelé megyünk a nádasból és visszafelé még egy kisebb versenyt is szoktunk tartani a osztály hajói között.
Elfáradnak a gyerekek a túra alatt?
(K.G.) Fáradság csak az első 300 méter után van, ahol egyszer-egyszer panaszkodnak a gyerekek, de onnantól már leköti őket a látnivaló, úgyhogy semmi gond nem szokott lenni, hiszen nagyszerű élményben van részük.
Hogyan lehet egy osztály részese a Velencei-tavi erdei iskolának?
(M.H.) A pedagógus megkeres minket és minden információval ellátjuk a VVSI-nél. A kínálat rendkívül gazdag amit nyújtani tudunk, van több programcsomag amiből választhatnak: megismerkedhetnek a gyerekek a környezetvédelemmel, a környék történelmi emlékeivel, a Velenecei hegység adta lehetőségeket is ki tudjuk használni és a tó élővilágára való tekintettel biológiai programunk is van.