-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Aktívan Fejér megyében – eredmények és jövőkép az egészséges hétköznapokért, a fejlődő turizmusért
A székesfehérvári esemény része az Aktív Magyarország konferenciasorozatnak, melyre a turisztikában dolgozó, turisztikai fejlesztésekkel foglalkozó területi szakembereket és a vendéglátó település vezetőjét hívják meg minden alkalommal.
A MOL Arénában rendezett konferenciát Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András nyitotta meg. Előadásában elhangzott, hogy az elmúlt években a városban nagyon sok olyan közösségi fejlesztés, közösségi tér jött létre, amely az aktivitásról, a sportról szól. A tapasztalatok szerint az új létesítményeket az emberek szívesen használják, és úgy élik meg, hogy számukra mindez lehetőség az egészséges életre, ráadásul zömében ingyenesen.
Jelentős előrelépés történt az elmúlt években az infrastrukturális fejlesztések terén, ide tartozik többek között a sport- és szabadidőparkok kialakítása a Palotavárosi tavaknál és a Túrózsáki úton, mintegy 1.000 méteres rekortán futópálya és pályavilágítási rendszer építése a Halesz ligetben, a Bregyó-közi Szabadidő Központ fejlesztése futópályával, sportpályákkal, BMX-, gördeszka- és görhoki-pályával. A Kori liget 2013 óta minden télen rendelkezésre áll, szezononként 12-15 ezer kisgyermek ingyenesen használhatja, és tervezik a létesítmény bővítését is. Profik és amatőrök együtt sportolhatnak az utcai futóversenyeken, a TESZ-futáson, a Fehérvár Félmaratonon és az Adventi Jótékonysági Futáson. A Székesfehérvári Futók Köre díjmentesen ad tanácsot, arra „neveli” a sportolni vágyókat, hogy kinek hogyan érdemes futnia a személyes adottságai alapján. Székesfehérvár hisz abban, hogy a szabadidősport, az utánpótlássport és az élsport egymással jól összekapcsolható, közösen fejleszthető területek – zárta előadását a polgármester.
Révész Máriusz, az Aktív Magyarországért felelős kormánybiztos szerint alapvető cél, hogy Magyarország a legélhetőbb országok közé tartozzon, ehhez könnyebbé, egészségesebbé kell tenni a mindennapjainkat fizikailag és mentálisan is. Az aktív életmód feltételeinek javításában soha nem történt annyi előrelépés, mint 2010 óta. 1850 km kerékpárút épült, a hálózat kialakításáért több mint 3.000 km kerékpározható utat jelöltek ki, és ezek a fejlesztések folyamatosak. Év végére elkészül a Budapest-Balaton kerékpáút, ami érinti Székesfehérvárt is, és már rendelkezésre áll a biztonságos biciklizést segítő Közlekedési Kisokos. Nyugat-Európában „kerékpáros forradalom” zajlik, csak Németországban hét év alatt 4 ezerről 2 millióra nőtt az eladott elektromos meghajtású kerékpárok száma, és ez a hullám elérkezik hozzánk is.
2010 óta mintegy 100 turistaházat és 150 vízitúra-megállót újítottak fel. A kisvasutak nagyon rossz állapotban voltak, a tervek szerint 2025-re az összes ilyen magyarországi létesítményt és útvonalat megújítják, emellett újraindították és folyamatosan fejlesztik a nyaralóhajó programot, ami jelenleg a Felső-Tisza vidékén a legnépszerűbb. A kormánybiztos beszélt sípálya-fejlesztésekről, sziklamászó útvonalak megújításáról és a Hortobágyi Madárszínházról, ami az első ilyen létesítmény lesz a világon. 9 év alatt mintegy 41 ezer gyermek vett részt a Vándortáborokban, melyek népszerűsége töretlen.
Egy új uniós ciklus elején vagyunk, ami komoly forrásokat jelent, ehhez új fejlesztési stratégiákkal készülnek országos és térségi szinteken is a következő évekre. „Heti 2 és fél órás aktív mozgás 4,2 egészségben eltöltött évvel hosszabbítja meg az életünket.” – fogalmazott Révész Máriusz.
Igari Antal és Kígyóssy Gábor, a Fejér Megyei Önkormányzat főépítésze és vezető tervezője a megye turisztikai lehetőségeiről és fejlesztéséről beszéltek. Elhangzott, hogy a 8 járásból álló megyében a kulturális örökség kiaknázása nyújt komoly lehetőségeket, emellett jellemző és erősíthető a tranzitturizmus Budapest és a Balaton közelsége okán. Nagyon sok a kastély a megyében, komoly feladatot jelent ezek felújítása, ám még nagyobb kihívás a kastélyok tartalommal történő megtöltése és fenntartása hosszú távon.