Az ünnepélyes alapkőletétellel megkezdődött a kórház új belgyógyászati tömbjének építése

Alapkőletétellel érkezett újabb mérföldkőhöz a Szent György Kórház bővítése, a munkálatok várhatóan 2023 végén fejeződnek be. A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház új tömbjében három osztály: a pulmonológia, az onkológiai és az infektológia kap helyet, a beruházás mintegy 11,5 milliárd forintból valósul meg.
2022.03.22. 12:42 |
Az ünnepélyes alapkőletétellel megkezdődött a kórház új belgyógyászati tömbjének építése

Az alapkövet és az időkapszulát kedden Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter, dr. Juhász Roland állami vagyongazdálkodásért felelős államtitkár, Vargha Tamás országgyűlési képviselő, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Prof. Dr. Bucsi László főigazgató közösen helyezte el.

Prof. Dr. Bucsi László főigazgató a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház új belgyógyászati tömbjének alapkőletétele alkalmából felidézte az elmúlt 10-12 év fejlesztéseit.  Az elmúlt időszakban megújult a sürgősségi ambulancia, az intenzív osztály, a gyógyszertári központ, valamint új hemodinamikai és gasztroenterológiai labort is kialakítottak az ezekhez tartozó új eszközparkkal együtt. Fejlesztették a pszichiátriai osztályt, megújult a szülészet és a perinatális intenzív centrum és létrejött egy, a legkorszerűbb eszközökkel felszerelt egynapos sebészet is. Prof. Dr. Bucsi László főigazgató szólt a ún. skill-laborról is, ami mintegy 400 millió forintból valósult meg és ahol szakdolgozók és az orvos rezidensek tanulhatnak. A fejlesztések között említette a befejezés előtt álló nővérszállót és  a külső telephelyeken megvalósult beruházásokat, köztük a móri egynapos sebészetet és szakrendelőt, valamint a sárbogárdi és enyingi szakrendelők megújulását is. "Ezek a fejlesztések az elmúlt 10-12 évben mintegy 15 milliárd forintba kerültek, ehhez jön a mostani fejlesztés ami mintegy 11,5 milliárd forintos beruházást jelent. A háromszintes épületben az onkológia, a pulmonológia és az infektológia kap helyet" - tette hozzá a főigazgató, kiemelve, hogy az elmúlt 10 évben szinte teljesen megújult a Szent György Kórház.

"Székesfehérvárra szegeződik az ország szeme ezekben a napokban, hiszen megnyílt a Királyok és szentek kiállítás, ami az emberi lelket gyógyítja, emeli fel,  ma pedig egy olyan beruházást jelentünk be, ami a székesfehérvári kórház fejlesztésének egyik legfontosabb pontja" - hangsúlyozta beszédében Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter, aki arról is szólt, hogy a kormány mintegy 500 milliárd forintot fordított a vidéki egészségügy fejlesztésre. A Modern Városok Program keretében megvalósuló székesfehérvári kórházfejlesztéssel kapcsolatban kiemelte, hogy mintegy 11,5 milliárd forintból valósul meg az új belgyógyászati tömb, amely régi, amortizálódott épületek helyét veszi át. Az új tömb 6000 négyzetméteren, három szinten ad helyet a pulmonológiának, a felnőtt és gyermek infektológiának és onkológiának. Ez utóbbi kapcsán felidézte, hogy 35 évvel ezelőtt az onkológia egyetlen vizsgálóhelyiséget jelentett a fehérvári kórházban, ahol elemi diagnosztikai és terápiás kezelések feltételei is hiányoztak. Az új beruházással kapcsolatban elmondta, hogy a megépülő új tömbben emeletenként szeparálják el a különböző profilokat, ugyanakkor ezt a tömböt a függőhíd összeköti majd a sürgősségi ellátó egységgel és a diagnosztikai tömbbel is.  "Mindez ez azt jelenti, hogy a betegek ellátása lényegesen gyorsabb és biztonságosabb lesz" - emelte ki a miniszter. 

Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője felidézte, hogy 12 évvel ezelőtt, amikor a székesfehérváriak bizalmából először lehetett a város országgyűlési képviselője, tudta, hogy a legfontosabb feladata az lesz, hogy minél előbb stabilizálni kell a Szent György Kórház helyzetét, és fejleszteni az ellátó rendszerét. Hozzátette, hogy különösen nagy szükség volt erre azért is, mert 2010 előtt a fejlesztési tartalék listák végére sem került fel a fehérvári kórház. "Azóta sokat tudtunk közösen előre lépni, ennek egyik csúcspontja volt, amikor 2015-ben a kórház fejlesztésének első ütemét adtuk át: ekkor készült el mintegy 8,1 milliárd  forintból egy közel 6000 négyzetméteres kórházi tömb. Most egy másik nagyszabású fejlesztésnél vagyunk, annak első lépésénél, hogy 2023 végére feszített tempóban elkészüljön a több mint 11 milliárd forintból megvalósuló új belgyógyászati tömb" - mondta el  Székesfehérvár országgyűlési képviselője.

„Miden ilyen fejlesztés szívét alapvetően azok az emberek adják meg, akik a kórházban dolgoznak. Az intézmény szakmai munkáját ezekkel az infrastruktúra fejlesztésekkel tudjuk támogatni.” – kezdte köszöntőjét dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere kiemelte, a város segítségére minden időben számíthat a kórház, hiszen rengeteg olyan dolgot tesznek közösen, amelyek a régió egészét meghatározó egészségügyi ellátás fejlesztését jelenti. Emlékeztetett: bár a kétezres évek elején a fehérvári kórház máig érthetetlen módon kimaradt a Pólus Programból, 2010-től a város és a kórház vezetői az országgyűlési képviselőkkel közösen azon dolgoztak, hogy ezt pótolni tudják, és azt a két hiányzó tömböt, és annak teljes eszközparkját meg tudják valósítani. Ennek egyik eleme volt a 2014-ben átadott központi műtő és intenzív részleg, a másik elem építése most kezdődik el. Székesfehérvár Modern Városok Programjának keretében. E program tette lehetővé a parkolóbővítést és a légtechnikai korszerűsítést azokban az épületekben, ahol erre már nagy szükség van. A polgármester beszéde végén egy kéréssel fordult a szakemberek felé: „A kórházzal közösen, sok egyéb mellett van még egy közös kihívásunk: az ápolási osztály épületének felújítása. A Modern Városok Program keretében látjuk azt a forrást, amelynek az átcsoportosításával, és ehhez kérem a minisztérium támogatását, a város segítheti majd ennek a beruházásnak a megvalósítását.”

Dr. Juhász Roland, az állami vagyongazdálkodásért felelős államtitkár szólt arról, hogy az emberélet az elmúlt évszázadokban az orvostudománynak köszönhetően még becsesebb lett. Az orvoslás ma már életek millióit menti meg világszerte. Korábban végzetes betegségek váltak kezelhetővé, egykor szenvedésre ítélt emberek kaphatják vissza a minőségi életbe vetett hitüket. „A magyar gyógyítók és ápolók szakértelme világszínvonalú. Munkájukat támogatva igyekszünk folyamatosan fejleszteni az infrastruktúrát és az ehhez tartozó eszközparkot.” Hozzátette, a székesfehérvári kórházban megvalósuló fejlesztés optimalizálja a betegellátást, hatékonyabbá teszi az orvosok munkáját. Az energetikai fejlesztéseknek köszönhetően a kórház működtetése is költséghatékonyabb lesz

Városfejlesztés

  1. Felépült a kórhát új tömbje

    Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.

    2024.11.18.
  2. Megszépül a kis park

    A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.

    2024.11.15.
  3. Fákat és több ezer évelőt is ültetnek

    A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.

    2024.11.13.
  4. BIM alapú tervezés a Jákyban

    Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.

    2024.11.11.