Székelyföldi Varga Sándor Verstábor - "Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra."

12. alkalommal találkozhattak ebben az esztendőben a Kárpát-medencei fiatalok, Csíkcsomortánban. Az alapító nevét viselő Székelyföldi Varga Sándor Verstábor idei mottója, Weöres Sándor gondolata: „Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.”
2024.07.30. 09:59 |
Székelyföldi Varga Sándor Verstábor -

Az idei tábor tíz napjában Weöres Sándor életművének megismerése az alap, a szakmai vezetők, Kubik Anna, Ráckevei Anna és Rubold Ödön vezetésével, emellett természetesen fókuszban vannak

Milus Mariann beszédórái és Lőrincz Beáta és Varga Zoltán, a Cédrus Táncegyüttes vezetőinek foglalkozásai is. Ők azok, akik évről-évre eltöltenek itt tíz napot, s teszik ezt hittel és magas szintű szakmai tudással, hogy a fiatalokat új szemlélettel, tudással és szemlélettel vértezzék fel. Az egész tábor koncepciója, stabil örökérvényű értékeket átadni a fiatalságnak, amelyek a jövőben is egy biztos alapot tudnak képezni fejlődésük szempontjából.

A verstábor nyitó estjén, Tolcsvay Béla és a Misztrál együttes koncertje mellett, a fiatalok versekkel köszöntötték a szépszámú közönséget.

A Fehérvári Versünnep kivételes tehetségű fiataljai, Bakó Fanni, Török Laura, Farkas Angéla, és Szipola Antal, akik immár táborcsinálóként is szolgálnak, verseikkel, a mindennapok mélységeit és magasságait tárták elénk. Tolcsvay Béla szívhez szóló köszöntőjét követően egy olyan visszatekintést és egyben ajándékot kaphattunk dalaival, amely bizonyosan megerősítést nyújtott mindenkinek, aki hisz az összetartozás örökérvényűségében, a szeretet mindenekfelettiségében. Kossuth-díjas barátunk egy olyan álomvilágba kalauzolt el bennünket, ami az emberfia mindennapjait is ünneppé varázsolja, s amihez nem kell több „csak” hit, hiszen ahogy a dalban is szerepel: „Nyitva van az aranykapu…” A folytatásban, várva várt koncertjén, elsőként, Engem tudtok eloltani hirdette Babits Mihály versével a Misztrál együttes, hogy aztán egy teljes átfogó képet nyújtson, mintegy stílustanulmányként valaha volt és jelenlegi legendák verseinek megzenésített változatával.

Egy este a Weöres Sándorral és a Táborcsinálókkal

„Isten rajtad: végtelen könny; Isten benned: végtelen mosoly.” akár ez is lehetett volna a táborcsinálók Weöres Sándor estjének hívógondolata, hiszen a sokszínűségében kiteljesedett költő életútjának különböző állomásai, egyszerre mutatják meg a mélységeket és a magasságokat. Mindenesetre Varga Eszter, Bakó Fanni, Farkas Eszter, és Szipola Antal, Török Máté közreműködésével egy olyan világba kalauzolt el bennünket, amely közelebb hozza a mához a fenti idézetet is. Az est szerkesztője Varga Eszter és társai mindenesetre gondoskodó tisztelettel tárták elénk a költő egyedi életútját.

Az első idézőjeles hétköznapon, hétfőn a hagyományokhoz hűen megkezdődött a kirándulások sorozata is. Ezúttal Szejkefürdő, Farkaslaka és Korond volt az úti cél.

Orbán Balázs emléke

„A nemzet életképességét és hatalmát ma már nem annyira a nyers erő, nem is kizártan a hősiesség, hanem a míveltségi fokozata s szellemi fejlettsége szabja meg.”Orbán Balázs a legnagyobb székely író, történész, etnográfus, publicista és közéleti személyiség gondolata kísérte el a táborozókat Szejkefürdőre, ahol sírhelye és emlékműve áll. Sírja elé székelykapu- sort állítottak, amelyekből a utolsó kapu az övé volt.

Látogatás a Mini Erdély Parkban

A Mini Erdély Park, Erdély multikulturális, tematikus makett parkja, amelyben legfontosabb történelmi épületeinek kicsinyített mását tekinthetik meg az érdeklődők. A mintegy 8000 négyzetméteres területen látható az a szabadtéri kiállítás, amely Erdély több mint 80 legjelentősebb várának, erőd templomának, kastélyának és más műemléképületének makettjét mutatja be. Ezek többsége a nemzeti örökség, illetve az UNESCO Világörökség része.

Tamási Áron emlékezete

A Verstábor idei fősodrában farkaslakai sírhelyén Tamási Áronról is megemlékeztünk, akinek munkássága a magyar kultúra és identitás szerves része. Betartva egykori és jelenleg is érvényes üzenetét, miszerint: „Tiszta és nagy dolgokhoz, csak tiszta és egyenes úton lehet eljutni.”

Bercivel az úton..

Székelyföldön kirándulsz és szeretnél egy felejthetetlen élményt? - kérdezi Tófalvi Vári Albert, aki már megérkezésünkkor kéri, hogy lehetőség szerint Bercinek szólítsuk, hogy aztán szekerekkel-fiaival induljunk útnak a fenyőerdők egyedi világába, hogy rácsodálkozzunk az erdei málna és az áfonya valóságos ízeire, majd egy semmihez sem hasonlítható szalonnás, kolbászos, sültes egyedi élményforrással rögzítsük: Ez igen!

Lőrincz Zsuzsanna és egy ősi mesterség csodája

Lőrincz Zsuzsanna, korondi kézműves- szövőnőt, aki veretes tagja az ősi mesterségnek, otthonában látogattuk meg, aki elmondta, belenevelődött választott szakmájába, beszélt a több évszázados tudásról, amelynek csínját-bínját gyermekkorában leste el és tanulta meg, s természetesen megtudhattuk azt is, mi az a plusz, ami az egyes ruhadarabok előállításához szükséges.

Tófalvi Gáspár és a taplászat

A taplófeldolgozás a népi fazekasság mellett szintén jelentős népi mesterségnek számít. Korond azok a közé a világviszonylatban is ritka települések közé tartozik, amelyekben még ma is él a taplófeldolgozás. Tófalvi Gáspár műhelyében-aki egyébként a Korondi Fazekasok Szövetségének megbecsült tagja-, megtudhattuk, hogy ez a foglalatosság az utóbbi időben 50-60 családnak biztosított megélhetést. A taplógombát hamuval, vízzel, lassú tűzön öt napon át főzik, majd a szálkás rész eltávolítása után kalapáccsal megpotyolják. Ezután kifaragják, majd topolják, nyújtják, szabják, vasalják, majd préselik, és a kész tárgyra díszeket ragasztanak. Ma a taplóból többféle tárgyat is készítenek: sapkát, válltáskát, kefetartót, falvédőt, öveket, tűpárnát, virágdíszeket, és másokat.