Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ

2021.12.20. |

Tudnivalók az intézményről

Az energetikai korszerűsítéssel érintett épület a Székesfehérvár, Irányi D. u. 4. szám alatti, 4113 helyrajzi számú, utcafronti épületegyüttes. A felújítás során az épület pincéjében talajnedvesség elleni vízszigetelés készül. Elkészül a homlokzati lábazat hőszigetelése extrudált hőszigetelő lemezzel, a homlokzat utólagos hőszigetelése kőzetgyapot lemez elhelyezésével. A homlokzati hőszigetelésekre az előírt technológia betartása mellett, a szükséges rétegek, kiegészítő elemek beépítésével felhordásra kerül a szilikát vakolat, valamint a lábazati vakolat. A meglévő, rossz hőszigetelésű fa homlokzati nyílászárók helyett korszerű, hőszigetelt, fokozott légzárású műanyag nyílászárók kerülnek beépítésre az esetlegesen szükséges takaró, kiegészítő elemekkel együtt. Az épület padlásfödémére vízszintesen kerül elhelyezésre, fektetésre a kőzetgyapot hőszigetelés, ezzel biztosítva a felső szint megfelelő hővédelmét. A pince helyiségeiben csak minimális fűtés lesz, így a földszinti irodák, helyiségek megfelelő hőszigetelése érdekében a pinceszint, későbbiekben használaton kívül maradó helyiségeinek mennyezetére alulról kerül elhelyezésre a szálas hőszigetelő anyag.

Az érintett épületegyüttesben található 2 db, 50 m2 alapterületű lakás, melyek belső felújítással nem, azonban a padlásfödém szigetelésével, illetve a külső homlokzati szigeteléssel, vakolással érintettek. Ezen munkálatok költségei a projekt keretében nem támogatott tevékenységhez kapcsolódó költségek. A projektarányos akadálymentesítés a TOP-6.6.2-16-SF1-2017-00001 azonosító számú, "Innovatív Szociális Szolgáltató Központ kialakítása Székesfehérváron" című támogatás keretében valósul meg.

Milyen energetikai felújítás várható?

A projekt keretében felújított, 8000 Székesfehérvár, Irányi Dániel utca 4. szám alatti ingatlanban az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ került elhelyezésre. A belső terek az intézmény speciális feladatainak szem előtt tartásával és figyelembevételével kerültek kialakításra, külön hangsúlyt fektetve az akadálymentesítés speciális követelményeire. Az Innovatív Szociális Szolgáltató Központban a földszinten került kialakításra az ügyféltér és az ehhez kapcsolódó helyiségek, míg az emeleten a Központot kiszolgáló, igazgatási, üzemeltetési funkciókat ellátó irodák elhelyezése és kialakítása történt meg. A projekt keretében az épület felújításán túlmenően sor került új informatikai eszközök, bútorok és berendezési tárgyak beszerzésére, valamin két új, a Gyermekjóléti Központ munkáját nagyban megkönnyítő gépjármű is megvásárlásra került. A felújítás magában foglalta az épület akadálymentesítését, parkoló (akadálymentes) kialakítását, fűtésrendszer, villamos-hálózat és a gépészet korszerűsítését, automatikus tűzjelző berendezés, szennyvíz- és csapadékcsatorna kiépítését, építést (ezen belül beltéri fa- és műanyag szerkezetek, üvegezés, hideg- és melegburkolat, aljzat, bádogozás, felületképzés, festés-mázolás), játszótéri eszközök, kerti bútorok elhelyezését

beruházás számszerűsíthető indikátorai, amennyiben ez értelmezhető (károsanyag kibocsátás értéke a beruházás előtt és utána (tervezetten)

Energiahatékonyság: A középületek éves primerenergia-fogyasztásának csökkenése: 138,6590 kWh/év

Energiahatékonysági fejlesztések által elért primer energiafelhasználás csökkenés (GJ/év): 499,1760 GJ/év

Üvegházhatást okozó gázok csökkentése: az üvegházhatású gázok becsült éves csökkenése: 28,1500 CO2 egyenérték (t)

Városi területeken épített vagy renovált köz- vagy kereskedelmi épületek: 1976 m2 ez változik 2017 m2

Beruházás előtt a CO2 (t): 56,39 t

Tervezett állapot: 28,24 t

Beruházás után (megvalósult állapot): 24,41 t

Összehasonlító fotók az eredeti és a felújítás utáni állapotról

1. kép – Épület külső felújítása

2.kép – Beltéri falak, folyósó


3. kép – Bejárat

4. kép – Épület helyiségeinek bemutatása


5. kép - Előadóterem

6.kép – Felújított közlekedő
7. kép - Akadálymentesítés