-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Mintegy 2000 gyerek vett részt az idei Kárpát-medencei gyermekrajzpályázaton
Az egyéni és a csoportos alkotók 1756 rajzot készítettek, ami a pályázat történetében a második legmagasabb részvételi arány. A felhívás jövőre folytatódik.
A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhellyel és a Nagyváradi Tanoda Egyesülettel közösen hirdette meg idén is a pályázatot, melynek célja, hogy erősítsék a fiatalokban a hazaszeretet, felkeltsék az érdeklődésüket a hadtörténelem iránt és hangsúlyozzák számukra a honvédelem fontosságát. A kiírást minden évben a Magyar Kultúra Napján teszik közzé, a beadási határidő március 15-e környékére esik, majd a díjátadót a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából tartják meg.
Idén a 200 éve született Petőfi Sándor előtt tisztelegtek és megemlékeztek a honvédség létrejöttének 175. évfordulójáról.
A gyerekek Kárpát-medence szerte egyénileg és csoportosan is alkothattak, több mint 2000 alkotótól 1756 pályamunka érkezett. A rajzokat több mint 100 magyarországi, 37 erdélyi és partiumi, valamint 4 felvidéki településről küldték be a diákok, csak Székesfehérváron 389 rajz született.
Hagyományosan Nagyváradon már megtartották az eredményhirdetést, míg a magyarországi díjátadóra és a rajzok egy részének kiállítására csütörtökön délután Székesfehérváron került sor. A Kákics együttes szereplését követően Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője nyitotta meg az ünnepséget. Hangsúlyozta, határa csak az országnak van, a nemzetnek nincs, ezt bizonyítja, hogy a határon túlról is nagy számban küldtek alkotásokat. A pályázatnak különös jelentősége van azért is, mert a szomszédunkban háború dúl, a déli területeken, a Nyugat-Balkánon pedig ellenségeskedés tapasztalható. Egy katonának a fizikai mellett lelki felkészülésre is szüksége van, hogy tudja, az élete árán is megvédi országunkat, a hazánkat, a nemzetünket, ezt erősíti a fiatalokban az alkotás.
A pályázók nagy számára tekintettel helyezéseket ezúttal sem osztottak ki.
Az összes alkotó mintegy 15 százalékának díjazására nyílt lehetőség Arany-ceruza, Ezüst-ceruza és Bronz-ceruza kategóriákban, illetve különdíjakkal. 175 díjazottat történelmi vonatkozású könyvekkel, ajándéktárgyakkal jutalmaztak, és minden pályázó kapott egyedi tervezésű emléklapot.
Székesfehérvár Önkormányzatát Deák Lajosné család- és nemzetpolitikai ügyek tanácsnoka képviselte az eseményen, részt vett továbbá Spányi Antal megyés püspök és dr. Eleki Zoltán ezredes, a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökség csoportfőnök-helyettese, dr. Görög István, a főszervező HTBK Székesfehérvári Szervezetének elnökhelyettese, Görög Viktória, a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhely ügyvezetője és Sipos Gábor, a Honvéd Kulturális Egyesület elnöke.