-
Müller Ferenc építész lesz a vendég
Müller Ferenc, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára, a Magyar Építészek Kamarája és Szövetsége volt elnöke lesz a vendég a Vörösmarty Társaság Íróasztal című beszélgetős estjén, november 27-én.
2024.11.27. -
Nyitott könyvek Pilinszkyvel
Pilinszky-emlékesttel folytatódik a Nyitott könyvek – beszélgetés az irodalomról sorozat. November 27-én, szerdán a költő születésének 103. évfordulóján a családtagok, Kovács Péter és Kovalovszky Márta művészettörténészek, a közel álló egykori szomszédok közül Illyés Endre, valamint az utolsó nyilvános szereplés, a rendhagyó irodalomóra szervezője, Bakonyi István irodalomtörténész lesz Bokros Judit és Gellén-Miklós Gábor vendége.
2024.11.27. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Állandó otthonra lelt a Szilárdfy-gyűjtemény az Egyházmegyei Múzeumban
A színfalak mögött hosszú, évekig tartó egyeztetések, tárgyalások, majd az ezeket lezáró megállapodás után Székesfehérvár újabb országos jelentőségű magángyűjtemény otthonává vált. Szilárdfy Zoltán a keresztény ikonográfia témájában egyedülálló, több ezer darabból álló magángyűjteményéből válogatott műtárgyakból nyílt állandó kiállítás a székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban. A kollekció gerincét ezernél is több metszet, kisnyomtatvány, tézislap és szentkép adja.
2010.02.28. 07:49 |
Szilárdfy Zoltán a keresztény ikonográfia témájában egyedülálló, több ezer darabból álló magángyűjteményéből válogatott műtárgyakból nyílt állandó kiállítás a székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban.
A színfalak mögött hosszú, évekig tartó egyeztetések, tárgyalások, majd az ezeket lezáró megállapodás után Székesfehérvár újabb országos jelentőségű magángyűjtemény otthonává vált.
A ritkán látható, szakmai körökben nagyra becsült magángyűjtemény több mint 100 műtárgya a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum Szilárdfy Zoltán szobájában tekinthető meg 2010. február végétől. A keresztény ikonográfia témájában, műfajok tekintetében egyedülálló gazdagságú gyűjtemény válogatott darabjai utoljára 2007. novembere és 2008. januárja között az Iparművészeti Múzeumban voltak láthatók.
Az idős gyűjtő sokszínű, értékes, egyedülálló gyűjteményét mostantól az egyházmegyei múzeum őrzi és mutatja be. A gyűjtemény nem csak a benne foglalt műtárgyak száma tekintetében jelentős, hiszen számos, ma már szinte ismeretlen műfajú, vallásos témájú alkotás, kegytárgy is megtalálható benne.
A kollekció gerincét ezernél is több metszet, kisnyomtatvány, tézislap és szentkép adja. Kiemelkedő értéke az ország legnagyobb számú, 18. századi miniatűrökkel és ereklyékkel ellátott amulett-együttese. A gyűjteményben számos, kolostorokban készült apácamunka, díszítőkeret, továbbá festmények, szobrok, vallásos tárgyú bélyegek, fotók, képeslapok, selyemképek, vallásos témájú türelemüvegek, áldások, nyelhető szentképek, rózsafüzérek, kegyüvegek is találhatók. Érdekességei azok a kiállításon is látható frászsapkák, a szentképekkel díszített, hálósapkához hasonlatos fejrevalók, amelyek a korabeli hit szerint megóvták a bajtól a viselőjét. A gyűjtemény 80-90 százalékát tudományosan feldolgozta, rendszerezte is a gyűjtő, s tanulmányainak eredményét három vaskos kötetben publikálta. Az Egyházmegyei Múzeumban megnyitott, egyetlen szobában bemutatott állandó tárlaton a gazdag gyűjtemény száznál több darabját láthatja, a többit pedig időszaki kiállításokon ismerheti meg a közönség. A 73 éves Szilárdfy Zoltán, aki a székesfehérvári egyházmegye papjaként szolgált és több felsőfokú oktatási intézményben volt óraadó tanár, illetve meghívott előadó, kisgyermek korától gyűjti a vallásos kegytárgyakat. Gyűjteményének első darabjai nagymamája imakönyvében levő szentképek voltak.