Álljunk meg egy percre- a polgári sírok felett

Elhagyva a város legszebb területét, amit a polgármesteri hivatal hátsó frontja, a középkori Anna-kápolna és Csehi Domokos szobra, valamint a szent István Bazilika fakorpuszos oldala határol, szaporáznám lépteimet, hogy el ne késsek.
2013.05.19. 12:38 |
Elhagyva a város legszebb területét, amit a polgármesteri hivatal hátsó frontja, a középkori Anna-kápolna és Csehi Domokos szobra, valamint a szent István Bazilika fakorpuszos oldala határol, szaporáznám lépteimet, hogy el ne késsek.
Megilletődve lépkedek a mai Szent István Székesegyház elődjének, a Szent Péter és Pál apostolok plébániatemplomának leburkolt temetőkertje felett. E középkori eredetű templomunk ma barokként mutatja magát, pedig már a XIII. században is létezett. Ha felnézünk – az egyszer már leomlott – tornyaira, megtaláljuk a gótikus ablakkereteket. Jelentőségét bizonyítja, hogy a királykoronázásban is szerepet játszott.
 
A szokástól eltérően nem a királyi bazilikában, hanem itt, a Szent Péter és Pál apostolok templomában koronázták meg IV. Béla királyunkat 1235-ben. Több koronázás itt nem volt, de falai között folytak a nemes ifjak lovaggá avatásának szertartásai a koronázási ünnepségek keretében. Kottaner Ilona dajka is ide hozta karján a csecsemő Lászlót, a későbbi V. László királyt, hogy Újlaki Miklós a kardlappal óvatosan lovaggá üsse.
 
A korabeli templomokat temetőkert vette körül. Az utcai burkolat alatti temető tehát e korból származik, és 1856-ig, a megszűnésig fogadta az elhunyt híveket. Bizarr érzés, hogy Székesfehérvár polgárainak sírjain taposok. Itt nyugszanak, akik együtt lélegeztek királyainkkal és udvartartásukkal évszázadokon át. Tanúi királyi keresztelőknek, koronázásoknak és királyi temetéseknek, díszes felvonulásoknak, ünnepségeknek.
 Az országosan egyedülálló kiváltságok, a híres „fehérvári jogok” élvezői voltak. Azok, akiket sehol az országban, senki adófizetésre nem kényszeríthetett, sőt, bárhonnan jöttek idegenből és szálltak meg náluk, a vendégeik is ugyanazon szabadságban részesültek.
Ha pedig valaki adót követelt volna tőlük, arra a királyi harag és a vagyonvesztés büntetése lesújtott. Indítványoznám e fehérvári ősi jogokat a soron következő testületi ülésen megerősíteni. E fehérvári jogok élvezői gyaur kutyákként kezelve váltak a hódító törökök sarcának elszenvedőivé. Amikor pedig 144 év múlva eljött az idő, ők kísérték ki a Budai kapuhoz, és intettek boldog búcsút a végleg eltakarodóknak. Házaik porig lerombolt alapjain éledt fel az új barokk város. Nincs jelzés, ami erre emlékeztetné a rohanókat, pedig egy szál virágot, mécsest a halottak napján e hely megérdemelne.
 
A székesegyház előtti téren és a szemközti utcákban a városalapító Géza fejedelmi palotájának és temetkező kápolnájának helyét, valamint a korai királyi vár és palota alaprajzának szeletét rajzolja ki a fehér kövezet. Ma ott lépkedünk a visszatemetett és kijelölt romokon. A székesegyházzal szembeni lakóépület részben elpusztult a háború viharaiban, majd lebontásra került. Csak szép kőkapuja és a terecske kútja maradt épségben. Helyén zsengedő park padjain üldögélnek a szerelmesek. Átfutok és közben megpróbálok láthatatlanná válni, hogy ne zavarjam őket.