-
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílik színháztörténeti kiállítás november 20-án, szerdán 17.00 órakor a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.19. -
Az első Aranybulla emlékmű
1922-ben ezen a napon nagy ünnepségre készülődött Székesfehérvár. Az Aranybulla kibocsátásának 700. évfordulójára emlékezett akkor a város. A nagyszabású rendezvénysorozat részeként Aranybulla-emlékművet avattak a Csúcsos-hegyen. Az obeliszk azóta elpusztult, helyét az 52 éve készült, ma is látható emlékmű foglalta el.
2024.11.19. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18.
Álmok a vásznon - a Derkovits Kör tagjainak legszebb alkotásaiból nyílik kiállítás
A tárlat május 7-ig látogatható, vasárnap kivételével naponta 10–18 óráig, a belépés díjtalan.
A Derkovits Képzőművészeti Kör bő hat évtizedes múltjával Fejér megye legrégebb óta működő és az egyik legrangosabb alkotó közössége. A kör tagjainak munkáit önálló és csoportos kiállításokon rendszeresen láthatja a közönség, főként az alkotókörnek otthont adó intézmény kiállítótermében és emeleti kiállítóterében.
A Kört 1957-ben Áron Nagy Lajos kétszeres Munkácsy-díjas festőművész-tanár alapította, tőle vette át és több mint három évtizeden keresztül vezette a karizmatikus személyiségű székesfehérvári festőművész-tanár, Ballagó Imre. Pedagógiai munkájának két fő célja volt: segíteni, felkészíteni a főiskolán továbbtanulni szándékozókat, és beavatni a grafika és a festészet titkaiba azokat, akik csak saját maguknak és szűkebb környezetük örömére kívántak alkotni. Mindezek mellett megteremtődött egy harmadik érték is: egy olyan közösség, melynek jó részese lenni, ahol élvezet és öröm a tanulás. Ezek az alapelvelvek a mai napig meghatározzák a Kör életét és munkáját.
Ballagó Imre nyugalomba vonulása után Bujdosó Dénes, a Hollandiából hazatelepült festőművész vállalta a kör vezetését, 2000-ben pedig Szentes Ottokár képzőművész-tanár vette át a stafétát, aki a grafikán, festészeten kívül a plasztikának és a fafaragásnak is avatott ismerője. Szentes Ottokár 2017-ig vezette sikeresen a kört, tőle két évadra szakkörének egyik érdemes tagja, Kapusiné Dr. Wollein Mária vette át és vezette a csoportot.
2019-ben Karóczkay Ottó festő-pedagógus személyében új kurátort köszönthetett a Derkovits Képzőművészeti Kör. Az új vezető művésztanár munkásságát több egyéni és számos csoportos kiállítás fémjelzi, itthon és külföldön egyaránt. Több szakmai szervezetnek is tagja, mint például a Bárka Szalon, a Szent György Alkotókör, a KAT-Art, a Vörösmarty Társaság Áron Nagy Lajos Művészetbaráti Köre vagy az Országos Képző- és Iparművészeti Társaság.
A tagság lelkesedése az elmúlt évtizedek során sem hagyott alább, a Derkovits Képzőművészeti Kör az évtizedek múltával, bár cserélődő tagsággal, változó nemzedékekkel, meg-megújulva őrzi és viszi tovább hagyományait és teremtett értékeit.