Áprilistól Török Tünde vezeti a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézményt

Áprilistól Török Tünde lesz a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény kinevezett vezetője. Az egészségügyi és szociális végzettséggel is rendelkező szakember több mint egy évtizede dolgozik már az alap- és szakosított ellátást is nyújtó, időseket gondozó intézményben.
2025.02.27. 09:57 |
Áprilistól Török Tünde vezeti a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézményt

Ismeri a kollégákat és az adottságokat, eközben pedig új utakat is szeretne kiépíteni, amelyek között a demenciával élők számára biztosított, speciális nappali klub létrehozása is szerepel. Ez is elhangzott azon a szerdai találkozón, ahol dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte az új vezetőt.

A legutóbbi közgyűlésen döntött a székesfehérvári képviselőtestület a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény új vezetőjének megbízásáról.

Török Tündének szerdán személyesen is gratulált dr. Cser-Palkovics András polgármester és Mészáros Attila alpolgármester. Egy kötetlen beszélgetés keretében kívántak az intézményvezetőnek és kollégáinak jó munkát a nemes, de kihívásokkal teli feladatok ellátásához. Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, hogy a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény a város kiemelt, nagy intézménye, amely a fehérvári családok számára fontos feladatot lát el. „Szeretnénk egyértelműen jelezni, hogy az önkormányzat mint fenntartó mindenben áll rendelkezésre, hogy segítse az intézmény és új vezetőjének munkáját.” – erősítette meg a polgármester.

Török Tünde 2012 augusztusában általános igazgatóhelyettesként csatlakozott az akkor még Egyesített Szociális Intézmény néven működő szervezet csapatához.

Mint mondja, feladatai elsődlegesen az alapszolgáltatásra koncentrálódtak, de részt vett a szakosított ellátások esetében is a döntéshozatalokban, a kezdetektől rálátása volt mindenre. Egészségügyi és szociális végzettséggel is rendelkezik, ami elengedhetetlen a munkájához, illetve mostantól a gazdasági területet is közvetlenebbül felügyeli majd. Elődje nyugdíjba vonulását követően, októbertől már megbízottként átvette a vezetői szerepet. Kollégái közül sokan biztatták arra, hogy pályázzon a meghirdetett intézményvezetői állásra, és a végső döntés meghozatalában a családja támogatása is nagy szerepet játszott. Török Tünde április elsejétől lesz a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény kinevezett intézményvezetője.
A szerdai, városházi beszélgetésen elsőként az előtte álló feladat összetettsége került szóba, hiszen az idősellátás területén dolgozó intézmény több telephelyen, többféle ellátási formában nyújt gondoskodást. Kollégáik sok feladatkörben állnak helyt, ami – ha a nappali, illetve bentlakásos ellátási formákat igénybe vevőket nézzük – havonta több mint ezer emberről való gondoskodást jelent, sőt ez a folyamatos kapcsolattartás kiegészül az ellátottak hozzátartozóival is.

„Az intézmény feladatai az idősellátás területén egyrészt állandóak, ugyanakkor az igényekhez és a lehetőségekhez igazodva folyamatosan változnak is. Most például azt látjuk egy aktuális, előttünk álló kihívásnak, hogy az elöregedő társadalomban egyre több demenciával élő idős jelentkezik nálunk a nappali klubokban, a házi segítségnyújtásban, a szociális étkeztetésben és a bentlakásos otthonokban egyaránt. A legújabb intézményi statisztikánk szerint az ellátottjaink 63 százaléka a demencia valamely fokozatával él, és az ő számuk várhatóan a jövőben sajnos növekedni fog. Ez új feladat elé állítja az intézményt és az egész szociális ellátórendszert, az alapszolgáltatástól egészen a szakosított ellátásig. Ez a folyamat egyben új utak keresésére is ösztönöz bennünket, így például most a demenciával élők számára egy külön nappali klubban gondolkodunk a kollégákkal. Amíg ezeknek az időseknek az állapota megengedi, hogy az otthonukban, családi körülmények között tudnak élni, addig ösztönözzük ezt úgy, hogy mi a nappali ellátással segítünk nekik. Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor ez már nem elég, és a napi 24 órás gondozási szükséglet áll fenn, abban az esetben felkínáljuk a lehetőséget a szakosított ellátás igénybevételére. De nem titok az sem, hogy nagyon sok a jelentkező.” – mondta el Török Tünde.

Fontos kihívás, hogy a város egészét telephelyeivel és ellátásaival lefedő, közel hárommilliárd forintból gazdálkodó intézmény szakmai egységei egy, egységes intézményként működjenek.

Ehhez elengedhetetlen a kollégák megbecsülése, ami az önkormányzat részéről az idei évre is (a tavalyinál magasabb összegben) biztosított havi bruttó 60 ezer forintos bérkiegészítésben jelentkezik, az intézmény mint munkáltató pedig a szakmai kompetenciák fejlesztéséhez ad meg minden segítséget. „Február 14-én vizsgáztak azok a kolléganőim, akik az YBL Miklós Szakgimnázium, Szakképző Iskola és Technikum által megszervezett képzéssel szociális ápoló és gondozó képzettséget szereztek. Fehérváron a Bugát Technikumban is van a szociális szektort választók számára képzés, illetve a lehetőségekhez mérten évről-évre támogatjuk az egészségügyi képzettség megszerzésében is az erre vállalkozó munkatársakat. Ugyan szociális intézményként működünk, de nagyon komoly szakápolási feladatokkal vagyunk felruházva, hiszen az ellátottjaink általában nem egy, hanem több betegséggel is küzdenek. Nagyon nem mindegy, hogyan figyelünk rájuk, hogyan ápoljuk őket – ehhez tényleg fontos, milyen szakmai kompetenciákkal bírnak az ápolásban és a napi feladatellátásban résztvevők. Azt szeretném – kollégáimmal együtt –, hogy mind az ellátottak, mind a hozzátartozók elégedettek legyenek a munkánkkal!” – hangsúlyozza az intézményvezető, akinek már a pénteki közgyűlést követően is sokan gratuláltak a kinevezéshez.

Török Tünde elmondta, hogy egy stabil szakmai stábot tudhat a háta mögött, minden intézményi egységben tapasztalt vezető irányítja az ellátást, és szerencsére folyamatosan be tudják tölteni a megüresedő álláshelyeket is, ahova mindig több korosztályból érkeznek jelentkezők. A közelmúlt legfontosabb eredménye az intézményen belül feleállított szakmai munkacsoport a demenciával élők ellátására koncentrálva. A tagok kidolgoztak egy speciális programot, mely a demenciával élő idősek mentálhigiénés ellátását biztosítja, amit valamennyi kollégájuk megismer, hogy ha a napi munkája során szükséges, kellő szakértelemmel tudja végezni a feladatokat. Új tervként felmerült az intézmények udvarainak fejlesztése, hogy azok megfelelően kialakítva, akadálymentesítve kielégítsék a felügyeletet igénylő ellátottak mozgásigényét, illetve megfelelő környezetet nyújtsanak a bentlakásos egységekben valamennyi idős ember számára. Az intézmény ebben a fejlesztésben, a társadalmi felelősségvállalás jegyében szeretettel fogadja a helyi cégek, közösségek felajánlásait is.

Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00