-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Arany diploma és második helyezés - Kodályosok nemzetközi sikere
Huszonkilenc énekkar részvételével rendezték meg a hónap elején a 18. Budapesti Nemzetközi Kórusversenyt.
A magyar résztvevők mellett Ausztriából, Észtországból, Írországból, Svédországból, Norvégiából és Törökországból érkeztek csapatok a megmérettetésre. A Székesfehérvári Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI Gyermekkara Nyárs Annamária vezetésével januárban kezdte a felkészülést az első nemzetközi versenyre, amelyet a járvány miatt több év szünet után idén tudtak megrendezni ismét.
Mint arról a kórusvezető beszámolt, kollégái bíztatására neveztek be.
Az ötödik és hatodik osztályosokból álló csapat nagy erővel és lelkesedéssel vágott neki a felkészülésnek az év elején. Kihívás volt, hiszen négy, meghatározott korszakban született művet vihettek, és az énekléssel töltött színpadi idő nem lehetett több mint 15 perc. Az idei tanévtől egy kórust alkotóknak a karácsonyi műsorból átemelt Gaudete, Christus est natus, késő középkori gregorián ének feldolgozás mellett három új dalt kellett megtanulniuk. A műsoron végül Tóth Péter: Cifra palota, Johannes Brahms: Egy édeshangú kismadár (Vargha Károly fordítása) és Szokolay Sándor: Táncnóta négyszólamú kánonja szerepelt.
A heti többórányi gyakorlás mellett a felkészülési időszakban két szombaton is próbáltak, amelyet a cél érdekében mindenki vállalt.
„A verseny közeledtével egyre nőtt az izgalom és a drukk, éltünk meg mélységeket is, amelyeken át kellett segíteni a gyerekeket. A felkészülés alapja a zenei anyag elsajátítása. Ha ez megvan, jöhet a többi: a megjelenés, az előadásmód, a beállás, hiszen még a színpadra való be- és kivonulás is része egy előadásnak. Mindent pontosan tudni kell: a biztos tudás jó alapot, önbizalmat ad. Ez pedig a felszabadult, örömteli énekléshez nélkülözhetetlen.” – meséli Nyárs Annamária.
A verseny napján, április 4-én a Magyar Zene Házában a Gyermekkar kategóriában három magyar és egy észt kórussal mérték össze tudásukat a Kodályosok.
Az ötfős – izraeli, osztrák, olasz, svéd, magyar szakemberek alkotta – zsűri az éneklés tisztasága mellett értékelte az előadás módját, a műsor dramaturgiáját, a hangszínt, a gyermekek beleélését is.
A kórus és karnagya életük első nemzetközi versenyét nagyon szép eredménnyel, Arany diplomával, kategóriája második helyezettjenként zárták.
„A kóruséneklés igazi csapatmunka. A gyerekekre nagy hatással volt mind a verseny, mind az idáig vezető út. Életre szóló élményeket szereztek, és visszajelzést kaptak arról is, hogy a sok munka meghozza gyümölcsét. Nagyon jó volt megtapasztalnunk a tágabb közösség összetartását is: rengeteget adott a kísérő pedagógusok, a szülők jelenléte, lelkesítése és támogatása. Hálás vagyok érte. Együtt, egyben voltunk, és úgy éreztük, hogy ez nemcsak a Kodály sikere, mert városunkat, tágabb értelemben pedig hazánkat is képviseltük.” – zárta beszámolóját a karnagy.