Átadták a Lánczos-Szekfű és a Deák Dénes Ösztöndíjakat a Bory-várban

 A Bory-várban adták át szombaton a Lánczos-Szekfű ösztöndíjakat, a Deák Dénes Ösztöndíjat és a Deák Dénes Díjat. A Lánczos-Szekfű Ösztöndíjat az alapítvány kuratóriuma minden évben azoknak ítéli a hozzá tartozó anyagi támogatással együtt, akik az oktatás, a tudomány, a művészet, illetve a társadalompolitika terén munkálkodnak.
2014.08.16. 19:38 |
A Bory-várban adták át szombaton délután a Lánczos-Szekfű ösztöndíjakat, a Deák Dénes Ösztöndíjat és a Deák Dénes Díjat. A Lánczos-Szekfű Ösztöndíjat az alapítvány kuratóriuma minden évben azoknak ítéli a hozzá tartozó anyagi támogatással együtt, akik az oktatás, a tudomány, a művészet, illetve a társadalompolitika terén munkálkodnak. A Deák Dénes Ösztöndíjjal pedig évi 1500 dollárnak megfelelő összeg és egy II. kerületi budapesti lakás használati joga jár.
KÉPGALÉRIA a díjátadóról
 A díjra egyéni alkotók és alkotóközösségek egyaránt pályázhattak az elméleti és az alkalmazott tudományok minden ágában, eredeti, máshol nem publikált, másutt még nem hasznosított pályaművekkel, pályatervekkel, kiemelkedő szellemi értékeket teremtő, tartalmazó művészeti alkotásokkal. Az ösztöndíjjal elsősorban az alkotó tevékenységet kívánják támogatni.
 Dr. Cser-Palkovics András kiemelte, hogy Székesfehérvár megtelt élettel, és az idei pályázatok szép száma azt mutatja, hogy tele van lélekkel is! Ez nagyon fontos, hiszen a szellemi élet mutathatja meg azt, hogy milyen irányban fejleszthető közösen egy város. A díj és az ösztöndíjak ennek az erősítését szolgálják már hosszú évek óta. Egy város és közösség akkor tud épülni és szépülni, ha megtalálható benne a szellem, az élet, valamint a lélek is, amely mindennek az alapját biztosítja. Székesfehérvár polgármestere végül köszönetét fejezte ki minden egyes pályázónak.
 
 A Deák Dénes Díjat, melyet az alapító saját vagyonából hozott létre, és 1990 óta kerül átadásra a Székesfehérvárért végzett áldozatos, magas színvonalú, elkötelezett városépítő és szépítő munkájáért ítélte oda Csutiné Schleer Erzsébetnek a kuratórium 2014-ben.

Csutiné Schleer Erzsébet Budapesten született, 1971-ben diplomázott a Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán. 17 évet dolgozott a Fejér Megyei Tervező Vállalat tervező építészeként, majd néhány munkatársával megalapította a Várfal Építész Irodát. 1984-ben műemlékvédelmi szakmérnöki diplomát szerzett. Az 1990-es években 10 éven át Budakeszi főépítésze is volt. Jelentősebb épületei Székesfehérváron a Viktória Rehabilitációs Központ, az Evangélikus Gyülekezeti Ház – amely 2008-ban Építőipari Nívódíjat kapott, illetve a Szent Gellért Szálló épülete. 1989-es tervezési munkája, a Rác utca felújított házsora elnyerte az Europa Nostra Díjat. 1999-ben az ő tervei alapján született újjá a Csitáry-kút a Rózsa-ligetben, és 2005-ben elkészíthette a Bory-vár rekonstrukciójának terveit is, amelynek megvalósítása azóta is zajlik.
 A Deák Dénes Ösztöndíjat művészettörténészeknek, várostörténészeknek, illetve e tudományterületeken belül doktori iskola hallgatóinak ítéli oda a Deák Dénes Alapítvány Kuratóriuma. Az alapító végrendelete értelmében a pályázatot elnyerő alkotó számára a kuratórium évi 1500 dollárnak megfelelő összeget ajánl fel, és egy évre biztosítja a tulajdonában levő budapesti lakás használatának jogát. 2014-ben Reich Szabina Gréta régész, történész részesült az elismerésben.

Reich Szabina Gréta tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végezte régészet szakon 2011-ben, majd ugyanott az Interdiszciplináris Doktori Iskola hallgatójaként történész szakon 2014-ben. Egyetemi diplomamunkájában a székesfehérvári Szűz Mária prépostsági templom déli oldalán végzett feltárás kerámia-leleteivel foglakozott. A Deák Dénes Alapítvány Ösztöndíja segítségével Kralovánszky Alán és Siklósi Gyula régészek által végzett székesfehérvári ásatások kézműves mesterségekre vonatkoztatható leletanyaga feldolgozásával igyekszik válaszolni az általa feltett kérdésekre.
 A Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíjat a Székesfehérváron élő, dolgozó vagy a várossal szellemi kapcsolatban álló alkotók, kutatók, művészek nyerhetik el. Egyéni alkotók és alkotóközösségek is pályázhattak az elméleti és az alkalmazott tudományok minden ágában, eredeti, máshol nem publikált, másutt még nem hasznosított pályaművekkel, pályatervekkel, kiemelkedő szellemi értékeket teremtő, tartalmazó művészeti alkotásokkal.
 A díjakat dr. Cser-Palkovics András és Bobory Zoltán, a Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíj Alapítvány Kuratóriumának elnöke nyújtotta át az alábbi személyeknek.
 
dr. Adorján Viktor
„A Laboratórium” c. tanulmánykötet megjelentetése
 
Gőczéné Molnár Anikó – Csillag László alkotópáros
A Kodolányi Műveltségi Vetélkedő teljes tartalmi fejlesztése és lebonyolítása
 
Heiter Tamás
Fehéregyensúly című verseskötet
 
Izinger Katalin
A „Fehérvári kiállítások 1994-2014” című könyv szerkesztése
 
Kodolányi János Főiskola szépírói kurzusának hallgatói – Varga Lilla
Irodalmi antológia – Kodolányi J. Főiskola hallgatóinak 2013/2014 válogatása
 
Lángi József
Az oklándi unitárius templom középkori falképeinek kutatása, dokumentálása
 
László Zsolt
„Rajzolt tárlatok” c. verseskötet megjelentetése
 
Magony Imre
Székesfehérvár szobrai c. kötet 3. javított és bővített kiadása
 
Pásztor Bertalan
Kard és kereszt; Zrínyi Ilona kálváriája
 
Szegedi Kovács György
„Enyhítő körülmények” verseskötet
 
Szikra János
Így áldalak, élet - új verseskötet írása, szerkesztése, kiadása
 
Dr. Szőcs Huba László
Tudományos örökség átmentése VI. rész (oktatók, kutatók élete)
 
Vályi Csilla
Ignaz Pleyel vonósnégyesek hangrögzítése – CD készítés