Az Ápolók Nemzetközi Napját ünnepelte a Szent György Kórház

Az Ápolók Nemzetközi Napja alkalmából rendeztek ünnepséget kedden a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház szervezésében. Az Ápolók Nemzetközi Napját világszerte május 12-én tartják annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale brit ápolónő. Az ápolók napja a világon mindenhol azokról az emberekről szól, akik a betegekkel a legközvetlenebb kapcsolatban állnak.
2014.05.13. 10:42 |
Az Ápolók Nemzetközi Napja alkalmából rendeztek ünnepséget kedden a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház szervezésében. Az Ápolók Nemzetközi Napját világszerte május 12-én tartják annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale brit ápolónő. Az ápolók napja a világon mindenhol azokról az emberekről szól, akik a betegekkel a legközvetlenebb kapcsolatban állnak.
A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórház is ünnepség keretében köszöntötte asszisztenseit, ápolóit a nemzetközi nap alkalmából. Az eseménynek a Hotel Magyar Király adott otthont. Az Ápolók Nemzetközi Napján a szervezők felidézték, hogy Florence Nightingale már életében legendává vált. A rendkívüli akaraterővel megáldott asszony a krími háború idején katonai kórházban a tisztaság és a megfelelő ellátás megszervezésével nagyságrendekkel csökkentette a halálozási arányt.
Idén Schnierer Mónika vehette át az "Év ápolójának" járó kitüntetést.
Florence Nightingale a katonáktól kapta a Lámpás Hölgy nevet, mert éjszaka is ápolta a betegeket a laktanyafolyosón berendezett kórházban. Angliába visszatérve az emberek hősként tisztelték, és óriási hírnévre tett szert. A róla elnevezett nővérképzőt 1860-ban nyitotta meg. Több tanulmánya is megjelent a kórházakról, az ápolónőkről. VII. Edward király 1907-ben becsületrenddel tüntette ki, e kitüntetést először kapta nő a brit birodalomban. 1909-ben olyan szegénytörvény született, amely az általa javasolt minden reformot végrehajtotta.
dr. Volf Péter adjunktust tiszteletbeli ápolónak választották.
Megemlékeztek Kossuth Zsuzsannáról (1817-1854) , Kossuth Lajos hugáról is, akit 1849 áprilisában nevezték ki a tábori kórházak főápolónőjévé. Szervező munkájának eredményeként három hónap alatt hetvenkét tábori kórházat létesített és biztosította, hogy önkéntes adományokból önként jelentkezők végezzék a sebesültek és betegek ápolását, ellátását. Ilyen felelős poszt betöltésére először került sor a hazai ápolás területén. Hat évvel később ugyanezt a munkát végezte az angol Florence Nightingale és egy nemzet hálája volt osztályrésze, míg Kossuth Zsuzsanna tettei csaknem feledésbe merültek.
A rendezvényen Székesfehérvár Önkormányzatának képviseletében Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok vett részt. Az ünnep jelentőségét Székesfehérvár önkormányzata is hangsúlyosan kezeli évről-évre. Az ünnepségen elhangzott, hogy az ápolók nemzetközi napja azért is fontos, mert amellett, hogy az ápolókat és szakdolgozókat ünnepeljük, ilyenkor a társadalom figyelme is ráirányítható arra az áldozatos munkára, amit nap mint nap vállalnak az ápolók. Sok az idős, ellátásra szoruló ember hazánkban is, ezért egyre több feladat hárul azokra, akik gondoskodnak róluk. A megfelelően képzett és kellő létszámú szakdolgozó megléte az egészségügyben életeket menthet, azonban az ápolói létszámhiány világszerte a kritikushoz közelít.
Bozsa Anikó, a Szent György Kórház vezető szülésznője munkájával, gondozásával, szüléskísérésével nyújt segítséget a születő családnak.
Az ünnepségen vette át a Szent György nap alkalmából megítélt kitüntetését Bozsa Anikó, a Szent György Kórház vezető szülésznője, aki munkájával, gondozásával, szüléskísérésével nyújt segítséget a születő családnak. Csecsemőápolóként kezdte pályafutását, majd szülésznő lett, melyhez diplomás ápolónői képesítést szerzett és egyetemi kiegészítő képzésen vett részt Pécsen. Átadták a hagyományos "Év ápolója", "Év asszisztenese" és a tiszteletbeli ápoló kitüntetéseket is. Idén Schnierer Mónika vehette át az Év ápolójának járó kitüntetést, míg Winkelmann Csabáné az Év asszisztense lett. Sugár Emíliát és dr. Volf Pétert pedig tiszteletbeli ápolónak választották.