-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Az asszony tó legendája a lepsényi temetőben
Július 24.–én mutatták be a lepsényi Református Temetőben „Az asszony tó legendája” című népi balladát. A lepsényi hagyományra alapozott történetet a Tolcsvay Béla által vezetett trió dolgozta fel, a látványban pedig a Golyóstoll BT. Is közreműködött.
Július 24.–én mutatták be a lepsényi Református Temetőben „Az asszony tó legendája” című népi balladát. A lepsényi hagyományra alapozott történetet a Tolcsvay Béla által vezetett trió dolgozta fel, a látványban pedig a Golyóstoll BT. Is közreműködött.
A legenda szerint 1710–ben Lepsényben pestis járvány ütötte fel a fejét, rengetegen vesztették el családjukat, szeretteiket. A város tanácsa betiltott minden olyan dolgot, ami az életet jobbá teszi, például csak kenyeret és vizet ehettek, és a szerelem is tiltott volt. A történet főszereplőjét, Perzsovits Magdolnát Tolcsvay nevelt lánya alakította. A cselekmény Magdolna bánatát viszi végig, egészen a „bűnbe eséséig”. Perzsovits Magdolnának nem volt más bűne, csak az hogy szerelemre vágyott, hiszen ki tudja, hogy talán nem ő lesz a következő áldozata a fekete kórnak...? Egy napon Magdolna végül nem bírta tovább az önmegtartoztatást, bűnbe esett: jó ételt főzött szerelmének. A falu megbotránkozott, halálos ítélettel büntette a lányt. Az 1700–as években Lepsényben a kivégzés vízbefojtás volt. Magdolna halála előtt sem keseredett el, hiszen tudta, hogy a sirályok és a hajnali szél és a napsütés tovább élteti azt, amiért életét adta, a szeretetet.
A darab fantasztikusra sikeredett. Tolcsvay Béla szerezte hozzá a zenét, és a trió szóló gitárosának dallamai különös hangulatot teremtettek a régi időket idéző temetőben. A Golyóstoll Baráti Társaság is kiválóan illusztrálta az érzelmeket tökéletes összhangban a zenével. Ehhez komoly segítséget nyújtott Tolcsvay művészúr humánussága. A kulisszák mögött elhangzott Tolcsvay szájából: „tudom, hogy furcsa ember vagyok de én tökéletes szabadságot adok művész társaimnak.” Perzsovits Magdolna monológjai is nagyszerűek voltak, amit az őt alakító színésznő saját maga írt. A darabot tapsvihar zárta, és aki megnézte biztos, hogy egy új életszemlélettel gazdagodott.