Az ellenőrzések tapasztalatairól adott ki közleményt az Alba Volán

 Az elmúlt tíz hónapban új ellenőrökkel találkozhattak az Alba Volán Zrt. autóbuszain utazók. Közbeszerzési eljárás keretében a több közlekedési társaságnál is dolgozó, évtizedes referenciával rendelkező Hórusz Globál Kft. nyerte el a forgalmi ellenőri tevékenységet. Tavaly május óta Fejér megyében havonta átlagosan 2200-2300 ellenőrzést végzett a cég - tájékoztatott sajtóközleményében a társaság.
2014.03.19. 15:18 |
Az elmúlt tíz hónapban új ellenőrökkel találkozhattak az Alba Volán Zrt. autóbuszain utazók. Közbeszerzési eljárás keretében a több közlekedési társaságnál is dolgozó, évtizedes referenciával rendelkező Hórusz Globál Kft. nyerte el a forgalmi ellenőri tevékenységet. Tavaly május óta Fejér megyében havonta átlagosan 2200-2300 ellenőrzést végzett a cég - tájékoztatott sajtóközleményében a társaság. Ez a szám megegyezik például a Vértes Volán működési területén, Komárom-Esztergom megyében végzett ellenőrzések adataival.
 
A tapasztalatokról készült összesítés szerint leggyakoribb hiányosságok között szerepelt, hogy a diákok nem írják rá a viszonylatigazolás számukat, nevüket az aktuális hónapra váltott bérletre, illetve sokszor fordul elő, hogy a viszonylat igazolás kilométer adatai nem egyeznek meg a vásárolt bérleten szereplő kilométerrel. Mindkét esetben érvénytelennek minősül a bérlet, hiszen a név és a viszonylatszám azonosítja annak használóját, és bármelyik hiánya pótdíjazást von maga után.
 
Törvény írja elő továbbá, hogy kedvezményes tanuló bérlet csak az iskola és a lakóhely közötti viszonylatra váltható. A diákigazolvánnyal a további utazások (pl. zeneiskolába, edzésre, szabadidős tevékenységre) fél áron, jeggyel vehetők igénybe. A szülők gyakran hivatkoznak arra, hogy gyermekük még 18 éven aluli, így nem kötelezhető olyan dokumentum aláírására, amely pótdíjazást von magával. A forgalmi ellenőröknek a személyszállítási törvény alapján adatmegismerési joguk van. Ennek megfelelően az érvénytelen jeggyel, bérlettel utazó diákkal adategyeztető lapot töltenek ki, melyen szerepelnie kell minden adatának, a szülő nevének és címének. A 18 éves aluli utas aláírásával igazolja a felvett adatok valósságát és az utazás körülményeit. Erről a helyszínen másolatot kap, majd a pótdíjazással kapcsolatos további dokumentumokat az általa megnevezett szülő nevére, címére postázza az ellenőrzést végző cég.
 
Az ellenőrzéssel kapcsolatos utaspanaszokat minden esetben közösen vizsgálja ki a volán társaság és alvállalkozója – a kifogásolt pótdíj kiszabásról is így egyeztetnek a szakemberek, majd 30 napon belül válaszolnak a panaszosnak. Az Alba Volán Zrt. autóbuszain márciustól tájékoztató plakátok segítik információkkal az utazóközönséget. Arról, hogy milyen hiányosságtól válik érvénytelenné a menetjegy, vagy bérlet, pótdíjazhatóvá az utazás, kategóriánként készül plakát. Így a diákok, a nyugdíjasok, vagy az egyéb utazási kedvezményekben részesülők egyértelműen láthatják, milyen szabályok vonatkoznak rájuk. Az évek folyamán egyébként csak a pótdíjak mértéke változott, melyet minden módosításkor közzétett a szolgáltató, de az ismeretek frissítésére most külön kampány indul. A pótdíj mértéke a megrendelő (minisztérium, önkormányzat) által megállapított összeg, annak mérséklésére a volán társaságnak nincs lehetősége. A visszaélések évente több millió forintos bevétel kiesést is eredményezhetnek a közlekedési társaságnak. Visszaszorításuk nem csak anyagi érdeke a szolgáltatónak, hanem erkölcsi is, hiszen a járatokra érvényes jeggyel felszálló, szabálytisztelő utasok védelme elsődleges szempont.