-
Óvodai beiratkozás 2025.
Április 28-án (hétfőn), április 29-én (kedden) és április 30-án (szerdán) lesz az óvodai beiratkozás a 2025/2026-os nevelési évre Székesfehérváron, az önkormányzati fenntartású intézményekben. Ezt megelőzően nyílt napokra is várják a kicsiket és szüleiket. Azokat a gyerekeket kell beíratni, akik 2025. augusztus 31-ig betöltik a harmadik életévüket.
2025.03.31. -
Tűzoltók a Városházán
Jürgen Schabel nyugalmazott tűzoltómester vezetésével a német testvérvárosból, Schwäbisch Gmündből érkezett tűzoltókat fogadott a Városházán pénteken Lehrner Zsolt alpolgármester és Viza Attila közbiztonsági tanácsnok.
2025.03.28. -
Többféle tiltott szerrel kereskedtek
Egy drogkereskedő férfit és segítőjét fogták el a Fejér vármegyei nyomozók. A két terjesztőt letartóztatták, a velük üzletet kötő fogyasztókat folyamatosan keresik a rendőrök.
2025.04.01. -
Nyílt nap a kórházban
Ismét nyílt napot tartottak a Szent György Kórházban. Ezúttal fehérvári és környékbeli végzős középiskolásokat vártak az egészségügyi intézménybe, annak érdekében, hogy minél többen válasszák az egészségügyet a későbbiekben hivatásként.
2025.03.31.
Az embert ott kell segíteni ahol van – Alzheimer világnap Székesfehérváron

Az Alzheimer világnapot a Nemzetközi Alzheimer Társaság 1994-ben hirdette meg. A kezdeményezéshez több mint 80 nemzeti tagszervezet csatlakozott, melyek a kampányt minden évben saját országukban szervezik. A székesfehérvári Alzheimer világnapnak kezdetektől a Katolikus Szeretetszolgálat a főszervezője. Az Alzheimer világnapi programsorozathoz csatlakozva Székesfehérváron a Katolikus Szeretetszolgálat Országos Papi Otthonában rendezett programokat a Katolikus Szeretetszolgálat, a Székesfehérvári Egyházmegye, valamint Székesfehérvár Polgármesteri Hivatala. A programok célja nem csupán a figyelemfelhívás volt, hanem a társadalom tájékoztatása is az Alzheimer-kórral, illetve a demenciával kapcsolatban.

Elsőként az Országos Papi Otthonban került sor az ünnepélyes megnyitóra, majd Lila sétára invitálták a résztvevőket a Városház térre, ahol Senior örömtáncra is sor került.
A nyitórendezvényen Spányi Antal megyéspüspök beszélt arról, hogy amikor a világ összeszűkül és minden hírt és álhírt szinte a keletkezésük pillanatában leolvashatunk valamilyen elektronikus eszközről, akkor az ember arra érezhet késztetést, hogy a „kis világ” minden gondjával – az élelmezéssel, energiaellátással, klímavédelemmel – foglalkozzon, mindeközben pedig nem vesszük észre az embert, aki ott áll előttünk. Pedig soha nem volt aktuálisabb János Pál pápa üzenete: „Az embert ott kell segíteni, ahol van.” „Nem az egész emberiségen kell segítenem, mert arra képtelen vagyok, de az emberen, aki előttem áll, aki rám néz, segítséget várva, tele bizonytalansággal.” - fogalmazott a megyéspüspök.
Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere a megnyitón kiemelte, hogy a világnapok azt a lehetőséget rejtik, hogy felhívják a figyelmet az adott témára annak érdekében, hogy az év valamennyi napján tudjuk, hogy mivel állunk szemben, hogyan érdemes az adott ügyhöz viszonyulni és, hogyan érdemes segítséget, támogatást nyújtani a rászorulóknak.
A világnap kapcsán a polgármester az „odafigyelés” képességére hívta fel a figyelmet:
„Ez tudja megadni azt a türelmet, szeretetet, ami nélkül ezen a területen nem lehet eredményt elérni. Ha nincs türelem, nincs szeretet, akkor nincs őszinteség sem, ha nincs őszinteség, akkor pedig késői felismerés van és így sokkal nehezebb a probléma kezelése” – tette hozzá.
Beneda Attila a Kulturális és Innovációs Minisztérium Családügyekért Felelős Helyettes Államtitkárságának helyettes államtitkára a világnapon arról szólt, hogy a fontos dolgok Székesfehérváron mindig előbb kerülnek elő, mint más városokban. Elmondta, hogy a jelenlegi helyzet megnehezíti a különböző fejlesztéseket, ugyanakkor a legnagyobb nehézségek közepette sem szabad célt téveszteni. Stratégiai célnak nevezte a családok megerősítését és azt, hogy a családok minden tagja érezze azt a gondoskodást, amit a nemzet tud nyújtani számukra. A demenciával élő betegekről szólva kiemelte, hogy ők olyan szinten szorulnak rá a figyelmünkre, a gondoskodásunkra, ami fokozott átgondolást és sok szeretetet igényel.
Egervári Ágnes az INDA Program szakmai vezetője felidézte, hogy a legújabb tudományos eredmények szerint talán nincs gyógyszer erre a betegségre, ugyanakkor sok jó hír is van. „Mintegy 250 ezer ember aki itt él közöttünk az országban ezzel a mintegy 10-15 évig zajló betegséggel. A fő feladat a család segítése, hiszen a betegek 95%-a a saját otthonában él.” - emelte ki Egervári Ágnes, aki az INDA Program lényegének nevezte, hogy a szakemberek nyújtotta, helyenként hézagos ellátásokat és lehetséges támogatásokat elérhetővé tegye és felvértezze az otthon gondozó családtagokat olyan tudással, eszközökkel és ismeretekkel amivel jobban tudják kezelni ezt a helyzetet.
Vajda Norbert a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója kiemelte, hogy a demenciával élő betegeknek leginkább szeretetre, közösségre, befogadásra van szükségük.
„A mai napon sokat teszünk azért, hogy ez a gondolat tartós legyen és azért, hogy mindenki ismerje fel ebben a folyamatban a saját felelősségét. Amikor demenciával élő beteget gondozunk, könnyen jönnek olyan reflexek, amik rossz útra visznek, ezért érdemes többet tudni arról, hogyan kell a betegek megnyilvánulásaira jól reagálni” – hívta fel a figyelmet.
Barna Tímea a Katolikus Szeretetszolgálat - Országos Papi Otthonának intézményvezetője beszédében a szociális ellátórendszert állította fókuszba. A bentlakásos intézmények, a szakellátás azért van, hogy amikor ennek a betegségnek elkövetkezik az a stádiuma, amikor már a családi törődés, odafigyelés már nem elég, megoldja ezt a helyzetet. Fel kell ismerni, amikor már „családon túli megoldásra” van szükség, a Papi Otthonban tartós, 24 órás ápolást biztosítanak.
A program délután szakmai előadásokkal folytatódott a Papi Otthonban, ahol többek között bemutatták azokat a mozgásformákat, amik segíthetnek a demencia szinten tartásában, szó volt a székesfehérvári Idősvédelmi feladatokról, az állatasszisztált terápia lehetőségeiről az idősek körében, valamint a Szent Lajos Otthon szolgáltatásairól is.