-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Az emlékezés titkai – megnyílt Małgorzata Futkowska festőművész kiállítása
Varázslatos, álomszerű világba csöppenünk a Pelikán Galériában megnyílt tárlaton. Az opolei festőművész, Małgorzata Futkowska eddig tíz saját tárlattal büszkélkedhet, művei pedig 60 gyűjteményes kiállításon szerepeltek Lengyelországban, Csehországban, Ausztriában, Németországban, Franciaországban és Angliában. Małgorzata Futkowska elmondta, hogy a Punctum című kiállításának koncepciója az emlékezés titkai körül mozog. Az emlékezet sötétjéből előbukkanó életlen képek az előhívás folyamata során bizonyos torzításnak eshetnek áldozatul. Az emlékek megállított képkockái mellé kerülnek a mítoszok is. „Az egyik ilyen mítosz a Füles Mackó című bábfilm, amelyek szereplői fel-feltűnnek alkotásaim részletein. Ez a mesefilm a 70-es évek végén és a 80-as évek elején nagy népszerűségnek örvendett a legifjabb tévénézők körében, nemcsak Lengyelországban, hanem – úgy tudom – Magyarországon is.” – mondta el az opolei festőművésznő.
A tárlatot Róth Péter alpolgármester ajánlotta a közönség figyelmébe. A falakon látható képek varázslatos, néha ijesztően izgalmas világával kapcsolatban Székesfehérvár alpolgármestere úgy fogalmazott, hogy látványuk olyan hatást kelt, mintha álomból ébrednénk. „Úgy érezzük, szegényebbek lettünk, elvesztettünk valamit, ami a miénk volt, hiába, hogy csak az agyunk teremtette ezt a világot. A művésznő képei mégis azzal biztatnak minket, hogy valahol mégiscsak ott vannak bennünk ezek a félig fényképek, félig látomások, csupán meg kell találnunk előhívni azokat és köszönjük neki ezért a reményt.” – mondta Róth Péter alpolgármester, aki arról is szólt, hogy a feltáruló „életképekben, ruhákban, gesztusokban, cselekedetekben mennyire benne van a mi magyarságunk és a mi közös közép-európaiságunk is.”
„Örülök annak, hogy Opole és Fehérvár testvérvárosi kulturális kapcsolatait itt, a mi városunkban egy ennyire szerethető, mindkét nemzet gyermekei számára sajátnak érezhető tárlat színesíti.” – zárta gondolatait Székesfehérvár alpolgármestere. A Punctum című tárlat november 10-ig látható keddtől péntekig 10 és 18 óra között. A kiállítás kurátora Szűcs Erzsébet művészettörténész.