Az épületek értékeire hívják fel a figyelmet a Kulturális Örökség Napján

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal várja azoknak az építészeknek a jelentkezését, akik a Kulturális Örökség Napjai keretében (2011. szeptember 17-18. szombat-vasárnap) az érdeklődő nagyközönségnek betekintést nyújtanának, és ismertetéssel szolgálnának a saját maguk által tervezett épületről. Kiemelten kezelik a magyar szellemi kulturális örökség értékeinek bemutatását.
Jelentkezési lap - LETÖLTHETÕ (.doc)
2011.05.04. 09:01 |
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal várja azoknak az építészeknek a jelentkezését, akik a Kulturális Örökség Napjai keretében (2011. szeptember 17-18. szombat-vasárnap) az érdeklődő nagyközönségnek betekintést nyújtanának, és ismertetéssel szolgálnának a saját maguk által tervezett épületről.
 
 
 
 
Ezek az összejövetelek minden bizonnyal jól szolgálnák a modern építészet elfogadását, a tervező művész gondolatainak kifejtését, közvetítenék az épülethasználók véleményét és kívánságait, a lakók szempontjait, a település érdekeit. Online Jelentkezés: www.oroksegnapok.hu honlapon a regisztráció kitöltése után válassza a „Séta helyszín nélkül” menüpontot.
 
Jelentkezési lap - LETÖLTHETÕ (.doc)
 
A megnyitandó épületeknek, helyszíneknek nem kell feltétlenül védett (mű)emlékeknek lenniük, korukra, funkciójukra nézve sincs semmilyen követelmény, de természetesen nagyobb számú érdeklődőt vonzanak akkor, ha sajátos esztétikai vagy jelentős történeti értékük van.
 
Kiemelten kezelik a magyar szellemi kulturális örökség értékeinek bemutatását. Fontos továbbá a kortárs építészet, tájépítészet, a népi- és ipari emlékek kiemelkedő alkotásainak, valamint a feltárt régészeti lelőhelyek, temetők megismertetése is.
 
A látogatás élményét fokozhatja az épületekben, helyszíneken folyó tevékenység, valamint az ott található művészi alkotások, bútorok és eszközök, régészeti leletek, esetleg a különleges épületszerkezetek, díszes homlokzatok, védett fák, növények megismertetése is. Érdemes a helyszíneken, és a megtervezett útvonalon vezetést tartani, vezetőként pedig szakembereket vagy olyan önkénteseket bevonni, akik az adott helyet jól ismerik. Sokan vannak, akik szívesen megosztják tudásukat másokkal – például a több idővel és tapasztalattal rendelkező nyugdíjasok, de érdemes bevonni az újdonságokra szívesen vállalkozó fiatalokat, diákokat is.
 
Egy épület, helyszín látogathatóságát bárki kezdeményezheti (természetesen a tulajdonos, kezelő, működtető egyetértésével). A vendégek fogadása önként vállalt szolgálat, a kezdeményezőknek természetesen szabad döntésére van bízva, hogy mekkora részt tesznek ingyenesen bejárhatóvá.