Az idei emlékévekről volt szó a Fehérvári Szenátus ülésén

Aktuális ülését tartotta ma délután a Fehérvári Szenátus. A polgármester munkáját segítő tanácsadó testület a 2014-ben megvalósuló Holokauszt Emlékév, a Nagy Háború Emlékéve és az Ybl Bicentenárium – Magyar Építészet Éve székesfehérvári programjairól hallgatott meg prezentációt. A szenátus tagjai több javaslatot tettek a tervezett rendezvényekkel kapcsolatban.
2014.04.17. 17:19 |
Aktuális ülését tartotta ma délután a Fehérvári Szenátus. A polgármester munkáját segítő tanácsadó testület a 2014-ben megvalósuló Holokauszt Emlékév, a Nagy Háború Emlékéve és az Ybl Bicentenárium – Magyar Építészet Éve székesfehérvári programjairól hallgatott meg prezentációt. A szenátus tagjai több javaslatot tettek a tervezett rendezvényekkel kapcsolatban.
Az évente több alkalommal ülésező Fehérvári Szenátust 2011 márciusában hozták létre azzal a céllal, hogy egyeztessen a várost érintő stratégiai kérdésekről. A testület tagjai javasatokkal, szakmai tanácsokkal látják el a város polgármesterét és a városvezetést, hogy segítsék Székesfehérvár fejlődését és versenyképességének megőrzését a gazdaság, a kultúra, az oktatás és a sport területén.
A magyar zsidóság deportálásának 70. évfordulója tiszteletére a Kormány a 2014-es esztendőt a magyarországi Holokauszt Emlékévévé nyilvánította. Ugyancsak idén emlékezünk meg a Nagy Háború – az első világháború – kitörésének 100. évfordulójáról, valamint a 200 éve Székesfehérváron született Ybl Miklós építész tiszteletére szerveznek programsorozatot „Bicentenárium 2014 – a Magyar Építészet Éve” címmel. A Fehérári Szenátus dr. Cser-Palkovics András polgármester részvételével, a Városházán tartotta aktuális ülését, melynek keretében Percze Ilona, a Polgármesteri Hivatal munkatársa tartott prezentációt az emlékévek Székesfehérvárra tervezett programjairól.
A Holokauszt Emlékév székesfehérvári programjai már április 16-án elkezdődtek a Zsinagóga Emlékműnél rendezett tiszteletadással és a „Falak, jelek, sorsok – Magyar zsidók deportálása Auschwitzba” című kiállítással a Vörösmarty Színházban. Terveznek kiállítást „Egykor fehérvári polgárok voltak” címmel, és bemutatják Villányi András fotóművész munkáit. A programok sorában szerepelnek konferenciák, előadások, kerekasztal beszélgetések az újabb holokauszt kutatások eredményeiről, valamint lesznek könyvmutatók, Radnóti Miklóssal kapcsolatos iskolai és nyugdíjas vetélkedők, valamint Radnóti est is. A tervek szerint holokauszt emlékművet állítanak az izraelita temető előtti közterületen. A Szenátus ülésén elhangzott: fontos, hogy a székesfehérváriak a lehető legrészletesebben ismerjék meg a városból és környékéről elhurcolt 3000 zsidó áldozat és a 290 túlélő történetét.
1914-től 1918-ig tartott az első világháború, a „Nagy Háború”, melynek során összesen több mint 15 millió ember halt meg. A kitörés 100. évfordulója alkalmából tervezett emlékév programjait számos közreműködő partner – katonai civil szervezetek, közművelődési intézmények és az egyház – bevonásával valósítja meg Székesfehérvár Önkormányzata. Kiállítás nyílik a ’14-es fehérvári eseményekről a Helyőrségtörténeti Emlékgyűjteményben, a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében pedig nemzetközi tárlatot rendeznek olasz és szlovén világháborús műtárgyakból. Terveznek tudományos konferenciát a Hadtörténeti Intézettel közös szervezésben, és nemzetközi konferenciát a Magyar Numizmatikai Társulattal együttműködésben. Ugyancsak tervezik magyar-szlovák emlékmű állítását Szlovákiában, illetve huszár emlékhely kialakítását Pákozdon. Felújítják a Szentlélek katonatemető első világháborús parcellájának sírfeliratait, az izraelita temető emlékművét és az evangélikus temető első világháborús emléktábláit. Május 29-én megemlékezést szerveznek a doberdói magyar kápolna felavatásának 5. évfordulóján, december 11-én ünneplik a Fehérvári Huszárok emléknapját, „Katona táncok, katona dalok” címmel országos találkozót rendeznek, illetve várhatóak vetélkedők, hadijátékok és temetői séták. Tervezik tanulmánykötetek kiadását, továbbá a felvidéki háborús emlékhelyek útikalauzának, Láng István első világháborús naplójának és a 17-es ezred tábori naplójának megjelentetését.
Ugyancsak elkezdődtek áprilisban a „Bicentenárium 2014 – a Magyar Építészet Éve” székesfehérvári programjai. Az Ybl emlékhangversenyt és az április 7-én megrendezett tisztelgő főhajtást számos rendezvény követi majd. Kiállítás nyílik a Fő utcán, májusban bemutatják és kiadják az Ybl Miklós Emlékérmet, kiállítás nyílik Ybl-díjas építészek alkotásaiból május 21-én az Alba Plazában, május 22-én tiszteletadást rendeznek Ybl Miklós szüleinek sírjánál, a Csutora-temetőben, és ugyanezen a napon Ybl Miklós Emlékülésre is sor kerül a Szent István Király Múzeumban. Október 5-én, az Építészet Világnapja alkalmából őszi sétát szerveznek Ybl Miklós nyomán az építészről elnevezett lakóteleptől a Vörösmarty térig. A Szenátus ülésén javaslatként hangzott el, hogy valamely székesfehérvári közintézmény ismét vegye fel Ybl Miklós nevét a bicentenárium tiszteletére. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata tisztelettel és szeretettel invitálja a város lakosságát az emlékévek programjaira!