Az országért is kiáll az egykori főispán unokája, Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára

Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára címmel tüntették ki Szent István napján Károlyi Györgyöt, Magyarország franciaországi nagykövetét, aki Franciaországban nőtt fel, ott végezte tanulmányait, majd a rendszerváltáskor vette fel Magyarországgal a negyvenkét évvel azelőtt kényszerűen megszakított kapcsolatot. A család Károlyi György születése után egy évvel, 1947-ben kényszerült emigrációba, így Fejér megye főispánjának unokája Párizsban nőtt fel, és csak 1989-ben volt lehetősége először hazatérni. 
2018.09.07. 07:14 |
Az országért is kiáll az egykori főispán unokája, Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára

Mikor hallott először Székesfehérvárról?

Először térképeken láttam, de a családom is sokat mesélt a magyarországi életről. A nagyapám, Károlyi József Székesfehérvár és Fejér megye főispánja volt, így a megye és a város is mindig közel állt hozzám.

Amikor először jártam itt, akkor sem volt idegen helyszín számomra Fehérvár.

1989-ben járt először Magyarországon, gondolom Székesfehérváron is.

Az első hivatalos kapcsolat a rendszerváltás után Székesfehérváron történt, amikor meglátogattuk a Fejér Megyei Levéltárat azzal a céllal, hogy tájékozódjunk a fehérvárcsurgói kastély sorsáról. Különös egybeesés és szimbolikusan jelenik meg nálam, hogy a levéltár ugyanúgy a Szent István téren található, a megyeházával szemben, ahol átvehettem a tiszteletbeli polgári címet.

A világ egyik legnagyobb autógyárának franciaországi gazdasági igazgatói pozícióját követően miért választotta a családi kastély igen sok munkával járó megmentését?

Mielőtt nyugdíjba mentem volna, már akkor is nagyon szoros kapcsolat fűzött Magyarországhoz, ugyanis a kilencvenes években kezdtük el a fehérvárcsurgói kastély fejlesztését. Mondhatni dupla életem volt akkoriban: a napi tíz órai munka mellett a fehérvárcsurgói ügyek intézése nem volt könnyű. Aztán amikor nyugdíjba mentem, sokkal több időm lett, aktívabban tudtam foglalkozni a kastély körüli ügyekkel.

Választhatták volna a hasznosítás „egyszerűbb” formáját, és egy befektetővel pusztán hotelként üzemeltetnék a kastélyt. Mégsem ezt tették, hiszen Európai Kulturális Találkozóközpontként kezdték működtetni már a felújítás alatt is.

A célunk az volt, hogy egy működőképes koncepciót hozzunk létre. A kulturális találkozópont lényege, hogy összeköti a kultúrát és az üzleti világot, ugyanis minden ilyen találkozóközpontnak van egy elsődleges kulturális célja. Ennek a célnak a támogatására jön létre az üzleti tevékenység, ami a mi esetünkben szállodai és vendéglátási szolgáltatást jelent. Ennek bevételéből igyekszünk az egész kastélyt működtetni.

„Székesfehérvárnak és a város komolyzenei életének fejlesztéséért és a települések közötti turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztéséért” részesült tiszteletbeli polgári címben. Konkrétan miben nyilvánul ez meg?

A kulturális találkozóközpont egyik fontos eleme, hogy lélegezzen együtt a környezetével. Székesfehérvár mint város, szerves része a koncepciónknak. Fejér megye székhelyével a kapcsolat és a szoros együttműködés természetes. Ebben a szellemben vettük fel a kapcsolatot a város vezetésével, és igyekeztünk megtalálni azokat a pontokat, ahol kapcsolódási lehetőségeink vannak. Ilyen a komolyzene, de a közös kiállítások is. Amikor a Quartettissimo Vonósnégyes-fesztivált szervezzük – ami idén szeptember 28. és 30. között lesz – mindig ügyelünk arra, hogy kapcsolatba lépjünk a fehérvári zeneiskolákkal és az általunk meghívott zenészekkel elmegyünk a zeneiskolába és kisebb bemutatót tartunk. A kertművészeti napjainkon is rendszeresen megjelenik a komolyzene: már hosszú évek óta a fehérvári szimfonikusok adják ilyenkor a koncertet a kastélyban.

Sokat jelent érzelmileg a Tiszteletbeli Polgár cím?

Érzelmileg nagyon meghat, mert hát ki gondolta volna még akkor, amikor Franciaországban éltünk a vasfüggöny lehullása előtt, és semmi reményünk nem volt Magyarországot megismerni, hogy még az életemben Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára lehetek.

Ehhez pedig az is hozzájárul, hogy a nagyapám rendkívül szorosan kötődött Székesfehérvárhoz. Nagy tisztelettel volt mindig a város iránt, és szoros barátságot ápolt Csitáry G. Emil legendás polgármesterrel is. Ezt a megtisztelő címet, melyet nagy hálával vettem át, felelősséggel fogom fel. Arra bátorít, hogy amit elindítottunk, folytassuk tovább, gyarapítsuk, fejlesszük a minél szorosabb kapcsolat érdekében. Természetes dolognak tartom, hogy a megyeszékhelytől néhány kilométerre található Fehérvárcsurgó szorosan együttműködjön Székesfehérvárral.

Amióta Magyarország párizsi nagykövete lett, gondolom ritkábban jár városunkban.

Sajnos igen, amíg Párizsban vagyok, csak kivételes esetekben tudok hazautazni. Persze a szabadságomat itt tudom tölteni, ahogy most augusztusban is, és karácsonykor illetve újévkor is jövünk, ahogy a lehetőségek engedik. Nagyon sok rendezvényre kapok meghívást, amiket rendkívül megtisztelőnek tartok, de sajnos minden második héten nem tudok hazautazni. Ezek a meghívások érzelmileg rendkívül sok erőt adnak, különösen az, hogy akik meghívnak, tudják, hogy nem tudok eljönni Párizsból, de mégis elküldik a meghívókat.

Van Székesfehérváron kedvenc helye?

A belvárost nagyon szeretem! Mindenki láthatja, mekkora fejlődésen ment keresztül az utóbbi években. Nagy figyelemmel kísérem továbbá a Nemzeti Emlékhely sorsát, hiszen annak ellenére, hogy ebből keveset látunk, hatalmas történelmi jelentősége van. Gyakran foglalkoztat ez a kérdés, hiszen nemcsak megkoronázva, hanem eltemetve is itt voltak a magyar királyok.

Nagyon foglalkoztat ezzel kapcsolatban az a kérdés is, hogyan lehet megértetni nyugaton, hogy Magyarországon milyen szörnyű pusztítások zajlottak a történelmünk alatt. Ha ezt nem értik, akkor nagyon nehezen tudják megérteni a mai Magyarországot.

Nagykövetként rendszeresen kiáll a francia sajtóban is Magyarország mellett, hiszen nagyon sok cikkben foglalkoznak hazánkkal.

Nem az a fajta vagyok, aki meghunyászkodik, és rettegve olvassa, mit írnak rólunk. Szememre is hányták egyes újságírók, hogy a magyar nagykövet, amint megjelenik három sor Magyarországról, máris írogat. Igen, írogatok, mert van miről írogatni, hiszen amikor minket támadnak, úgy érzem, kötelességem ezt a megfelelő sítusban és hangnemben visszaverni. Ha kulturáltan írnak rólunk, akkor arra kulturáltan válaszolok, de ha gorombán vagy csúsztatásokkal, ordenáré módon írnak rólunk, akkor azt heves hangnemben válaszolom meg.