Az otthoni rajzoktatást segíti a Városi Képtár

Alkotni hívja a diákokat a Városi Képtár - Deák Gyűjtemény. Elkészíthetjük saját művészmappánkat a székesfehérvári Városi Képtár – Deák Gyűjteményben található XX. századi magyar képzőművészek alkotásai által inspirálva. Fotóval, videóval, ceruzarajzzal, tussal alkothatunk csendéletet, portrét: a lényeg, hogy fedezzük fel a bennünk rejlő művészt!
2020.04.15. 20:41 |
Az otthoni rajzoktatást segíti a Városi Képtár

1. CSENDÉLET - fotó, rajz, festés

Összeállította: Szabóné Szüts Angéla múzeumpedagógus
Életkor: 10+

Alkotni hívlak most téged!

Rendezz be egy csendéletet a lakásotok nyugodt sarkában, olyan helyen, ahol akár több napig is maradhat ez a beállítás. Hogy mi kerüljön bele? Ebben segítségedre lesz ez a rövid leírás és pár inspiráló kép a Városi Képtár – Deák Gyűjteményből.

Csendélet: Élettelen tárgyak, gyümölcsök, virágok, ételek ábrázolása.

Történet: A csendélet előképei a római művészetben a mozaikokon és a freskókon találhatóak meg. A szárnyas oltárok fatábláinak feldarabolásakor is jöttek létre csendéletek, de az első, önálló képként megfestett csendéletet Caravaggio [ejtsd: karavaddzsó] nevéhez kapcsolják, amit 1596-ban Gyümölcskosár címmel festett. Ha kíváncsi vagy rá, keress rá az interneten. Érdemes megnézni!

Remélem, segített ez a pár ötlet, hogy megalkosd saját csendéletedet és sikerült egy olyan beállítást létrehoznod, ami akár több napig is alkotásra inspirál!

Amire szükséged lesz:
- nyugodt, védett hely
- asztal, szék
- drapériák, kendők
- tál, tányér, váza
- virág, gyümölcs, zöldség
- olvasólámpa

Néhány ötlet: Használhatsz különböző színes drapériákat (kendő, asztalterítő, konyharuha), hogy számodra elég érdekes legyen a beállítás. A hűtőben kereshetsz gyümölcsöket, zöldségeket (almát, répát, citromot, paradicsomot, póréhagymát, lilahagymát). A szekrényekből tálakat, tányérokat, evőeszközöket vagy akár könyveket, apró szobrokat is elővehetsz. Bármi olyat beletehetsz, aminek tetszik a formája vagy a színe. Ha a beállításodat egy olvasólámpával meg is világítod, még élénkebbek lesznek a színek és erősebbek a kontrasztok.

1. Telefonod segítségével készíts fényképeket!

Próbálkozz álló és fekvő formátummal is! Készíts különböző beállításokat!

Telefonodon van képszerkesztő program. Keresd meg és módosítsd fotóidat! Tedd még izgalmasabbá képeidet!

Amire szükséged lesz:
- telefon
- játékosság
- kísérletező kedv

Pár ötlet: A fotók elkészítése után nyisd meg a telefonodon a „Galéria” menüt, válassz ki egyet fotóid közül, majd a „Szerkeszt” ikonra kattintva a „Fényképszerkesztővel” módosítsd azt! Kísérletezz!

2. Rajzold meg a csendéletedet ceruzával!

Készíthetsz egy tónusos rajzot! Fényképeid segítenek neked a megfelelő kompozíció kiválasztásában!

Amire szükséged lesz:
- rajztábla (helyette: gyúródeszka, vágódeszka, mappa, világatlasz)
- papír
- kihegyezett ceruza, radír
- türelem, idő

Pár ötlet: Döntsd el, hogy álló vagy fekvő helyzetben lesz-e a papírod! Ez a berendezett csendéletedtől függ, hogy szélesebb-e vagy inkább magasabb a kompozíció. A beállított tárgyak közül válasz ki egyet, amit alapegységnek veszel, és ahhoz igazítsd a többi tárgyad méretét rajzolás közben. Így, nem lesznek túl kicsik vagy túl nagyok a rajzlapodon rajzolt formák. Amikor nézünk valamit, akkor nekünk a tárgyak fontosak, de amikor rajzolunk vagy festünk, akkor a tárgyakat körülvevő negatív terek éppen olyan fontosak, mint maguk a tárgyak. Ezt sok rajzoló elfelejti! Te ne tedd, mert sokat segít egy rövidülésnél vagy takarásban lévő tárgynál, ha a közöttük lévő üres teret is formaként kezeled. Egy izgalmas, látványos ceruzarajz elkészítésére szánj minimum 3x45 percet. Ne siesd el a rajzod! Lehet, hogy 45 percig is eltart, mire megkomponálod és felvázolod a rajzodat. Megéri! Csak utána kezdj neki a tónusozásnak!

3. Fesd meg a csendéletedet!

Amire szükséged lesz:
- rajztábla
- akvarellpapír (festéshez vastag papír jó)
- festék (akvarell, vízfesték)
- paletta (tányér, tálca)
- ecset
- vizesedény, befőttesüveg

Pár ötlet: Válaszd ugyanazt a kompozíciót, amit már megrajzoltál! Így a kompozíció és a formák már ismertek lesznek számodra és ezáltal könnyebben tudsz a színekre koncentrálni. A festés felvázolásához válassz egy olyan világos színt, ami szerepel a beállításodban (világossárga, világosnarancs) és nagyon vizesen, egész halványan komponáld meg festményedet. Nem baj, ha több kereső vonal után találod meg a neked megfelelőt! Ezek a halványan festett vonalak adják az alkotásod szerkezetét, ami a festés során teljesen el is fognak tűnni! Próbáld meg, hogy nem rajzolod elő magadnak
ceruzával!

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.