Az új Nemzeti Drogellenes Stratégiáról is tárgyaltak a KEF-ülésen

Ülést tartott a Székes-fehérvári Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, ahol a résztvevőknek az október 7-én elfogadott Nemzeti Drogellenes stratégiáról és az aktuális pályázati lehetőségekről tartottak egy rövid tájékoztatót. A 2009-es stratégiához képest annyiban új az október 16-án életbe lépő dokumentum, hogy a nem fogyasztók pozitív mintáját próbálják erősíteni.
2013.10.16. 15:30 |
Ülést tartott a Székesfehérvári Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, ahol a résztvevőknek az október 7-én elfogadott Nemzeti Drogellenes stratégiáról és az aktuális pályázati lehetőségekről tartottak egy rövid tájékoztatót. A 2009-es stratégiához képest annyiban új az október 16-án életbe lépett dokumentum, hogy a nem fogyasztók pozitív mintáját próbálják erősíteni.
KÉPGALÉRIA az ülésről
Östör Annamária alelnök az ülés elején köszöntötte a megjelenteket, majd hozzátette, már nagyon várták az új stratégia elfogadását, hiszen emiatt korábban több projekt is állt. A pályázati lehetőségek pedig azért különösen fontosak, mert az önkormányzaton túl az ezzel foglalkozó szervezeteket is érintik. A napirendi pontok elfogadása után Burszki Mónika, a Nemzeti Drogmegelőzési Iroda megbízott főosztály vezetője néhány gondolatban ismertette az október 16-án életbe lépett stratégia fő elemeit.
„A stratégiának három fő célkitűzése van, az egyik az egészségfejlesztés és kábítószer-megelőzés, a másik kezelésellátás és felépülés, és a harmadik pedig a kínálatcsökkentés. A pályázatok is ezekhez a területekhez lettek igazítva.” – mondta az előadó.
A 2009-es stratégiához képest annyiban új az október 16-án életbe lépett dokumentum, hogy a nem fogyasztók pozitív mintáját próbálják erősíteni, ezért a későbbiek olyan programokra lesz szükség, amelyek ezt a viselkedést erősítik a fiatalok körében. A megelőzés esetében nagyobb hangsúlyt fektettek a családra és a helyi közösségekre. Az ehhez kapcsolódó cselekvésterv várhatóan decemberben készül majd el.
 
A Székesfehérvári Kábítószerügyi Egyezető Fórum tárgyalt a működési feltételek biztosítását célzó, ún. KAB-KEF-13 kódszámú pályázaton való részvételről. A pályázat általános célja a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok egységes szakmai tevékenységének előmozdítása, a már működő városi és budapesti kerületi, kistérségi, megyei és regionális KEF-ek folytatólagos működésének támogatása. A KEF-nek vállalnia kell, hogy a támogatási időszak alatt elkészíti a drogprobléma kezelését célzó helyi stratégiát és a rövidtávú feladatok megoldását tartalmazó cselekvési tervet, valamint legalább négy KEF ülés megszervezését. 10 százalék kötelező önrész biztosítása mellett az elnyerhető támogatás össze 100 és 650 ezer forint között mozog. A pályázaton benyújtásáról a KEF ajánlásával Székesfehérvár MJV Önkormányzat Közgyűlése dönt majd.
 
A KEF ülésen tájékoztató hangzott el arról a konferenciáról, melyet a háziorvosok, védőnők, szenvedélybetegeket támogató intézmények, gyermekvédelmi felelősök számára szervez a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia és a Székesfehérvári Kistérségi Szociális Alapszolgáltatási Központ a KEF koordinálásával. Kiemelték: gyakori, hogy a betegek csak gyógyszeres kezelést kapnak. A meghívottak részvételével egyéb továbblépési, kezelési lehetőségekről is tárgyalnak majd a november 6-án, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Romhányi Auditórumában rendezendő konferencián.
A Székesfehérvári Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) 2012 februárjában alakult újjá. A Székesfehérvár Önkormányzata által életre hívott, szakmai szervezeteket tömörítő, 32 tagú testület feladata, hogy kialakítsa a városi drogstratégiát, és végrehajtsa a fiatalok egészsége, védelme érdekében megalkotott cselekvési programot.