Azonnal kiszűrhetők lesznek a fiktív számlák

 A pénzügyi tárca tervei szerint januártól az APEH honlapján lehet majd az előre sorszámozott számlák valódiságát ellenőrizni. A nyomtatványok sorszám-tartományait ugyanis az adóhatóság állapítja meg a jövőben. Így a házilag készített számlatömböket könnyen ki lehet majd szűrni. A számlaadásról szóló jogszabály tervezett módosítása értelmében 2007. január 1-jétől a nyomdák kizárólag az APEH által egyedileg kiosztott sorszám-tartományon belül állíthatnak elő számla- és nyugta nyomtatványokat, a forgalmazók pedig jövő júniustól csak ilyen új típusú számlanyomtatványokat forgalmazhatnak majd.

2006.10.19. 10:38 |

 A pénzügyi tárca tervei szerint januártól az APEH honlapján lehet majd az előre sorszámozott számlák valódiságát ellenőrizni. A nyomtatványok sorszám-tartományait ugyanis az adóhatóság állapítja meg a jövőben. Így a házilag készített számlatömböket könnyen ki lehet majd szűrni.
 
 A számlaadásról szóló jogszabály tervezett módosítása értelmében 2007. január 1-jétől a nyomdák kizárólag az APEH által egyedileg kiosztott sorszám-tartományon belül állíthatnak elő számla- és nyugta nyomtatványokat, a forgalmazók pedig jövő júniustól csak ilyen új típusú számlanyomtatványokat forgalmazhatnak majd. A PM álláspontja szerint a számla, az egyszerűsített számla, illetve a nyugta nyomtatványként való gyártása, forgalmazása, felhasználása jelenleg nem alkot olyan zárt rendszert, amely lehetővé tenné a fiktív számlázások azonnali kiszűrését. Tekintettel arra, hogy az APEH ellenőrzési gyakorlata alapján a visszaélések nagy része a nyomtatvány-számlák felhasználásával történik, a megoldás a sorszámtartományok előzetes kiosztásában rejlik.

 Az adóhatóság számla-előállítónként (nyomdánként) és bizonylat-fajtánként (számla, egyszerűsített számla, nyugta) rendszeresen közzéteszi majd a honlapján a gyártáshoz kiadott számtartományokat. A leosztott sorszámokat a könnyebb eligazodás végett időrendi sorrendben jelentetik meg a tervek szerint.

 2007. június 30-ától csak az APEH által kiosztott sorszámmal ellátott nyomtatványokat lehet majd forgalmazni, az év első felében azonban még a régi számlatömbök is kiárusíthatók. A számlakibocsátók a jövő év végéig használhatják fel a készleten lévő régi tömbjeiket. December 31-én azonban minden régi tömbet le kell zárni és a fel nem használt nyomtatványokat le kell selejtezni.

 A gépi számlázás szabályai nem változnak

 A számítógépes számlák esetében nem változik a szabályozás. Ezek a számlák akkor tekinthetők szigorú számadású bizonylatoknak, ha a program - beleértve az alaki hibás, vagy tartalmilag rontott, illetve megsemmisült vagy elveszett számla esetét is - kihagyás és ismétlés nélkül biztosítja a sorszámozást, és a másolatok alapján a hiánytalan elszámolás is biztosított. Ez utóbbi feltétel teljesüléséhez a számla összes példányának egymás utáni nyomtatásakor maga a program biztosítja a példányok sorszámozását. Több példányos összeszerelt, előnyomás nélküli számla esetén pedig fel kell tüntetnie azt, hogy a számla hány példányban készült.

 Gépi számlázás esetén a számla kibocsátónak rendelkeznie kell a számlázási program részletes dokumentációjával, amely biztosítja a program működésének ellenőrizhetőségét. A dokumentációnak tartalmaznia kell a szoftver készítőjének nyilatkozatát is, amely szerint a program az adójogszabályokban előírt valamennyi kötelezettségnek megfelel.

 A fiktív számlák kiszűrése azért is különösen fontos, mert az ilyen bizonylatok alapján nincs lehetőség az áthárított áfa elszámolására, ha a vevő a számla befogadása során nem a kellő körültekintéssel járt el. Számítógépes számla esetében viszonylag könnyebb körültekintően eljárni, mivel ilyenkor minden adatot a számítógépnek kell kitöltenie. A PM álláspontja szerint annak sincs akadálya, hogy a számítógépes számla előállításához nyomdailag előnyomott (keretezett, fejlécezett, a kibocsátó adataival, a cég emblémájával ellátott) papírt használjon a kibocsátó. Az előnyomott lapra ugyanis a számítógép fogja az adatokat rányomtatni, és a program biztosítja a sorszámot is. A kibocsátás előtt álló jogszabálytervezet - a kört bezárva - a számlanyomtatványok ellenőrizhetőségét teszi lehetővé a jövőre nézve.