-
Müller Ferenc építész lesz a vendég
Müller Ferenc, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára, a Magyar Építészek Kamarája és Szövetsége volt elnöke lesz a vendég a Vörösmarty Társaság Íróasztal című beszélgetős estjén, november 27-én.
2024.11.27. -
Nyitott könyvek Pilinszkyvel
Pilinszky-emlékesttel folytatódik a Nyitott könyvek – beszélgetés az irodalomról sorozat. November 27-én, szerdán a költő születésének 103. évfordulóján a családtagok, Kovács Péter és Kovalovszky Márta művészettörténészek, a közel álló egykori szomszédok közül Illyés Endre, valamint az utolsó nyilvános szereplés, a rendhagyó irodalomóra szervezője, Bakonyi István irodalomtörténész lesz Bokros Judit és Gellén-Miklós Gábor vendége.
2024.11.27. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Bakonyi 70 - barátai, kollégái és tisztelői köszöntötték az irodalmárt
Megtelt szombaton este a Szent István Művelődési Ház, ahol Bakonyi István irodalomtörténészt köszöntötték barátai, kollégái és tisztelői.
Az ismert irodalmárt születésnapján elsőként Székesfehérvár polgármestere köszöntötte, aki felidézte, hogy a város utcáin sétálva gyakran találkozik Bakonyi tanár úrral, akivel két téma biztosan szóba kerül a beszélgetések során, amelyek közös eleme az irodalom:
"Leggyakrabban elkészült új kiadványokról és azok megjelentetéséről van szó, illetve olyan jeles évfordulók megünnepléséről, amely irodalmi nagyjainkhoz kötődik.." Cser-Palkovics András polgármester felidézte azt is, hogy Bakonyi István nemcsak irodalmárként teremtett értéket, de a városban rengeteg embernek adott éltre szóló útmutatást is, tanárként: "Bakonyi tanár úr itt van velünk, becsüljük őt meg nemcsak akkor, amikor születésnapja van, hanem a szürke hétköznapokon is. Mert neki - és annak a közösségnek is, aminek ő szerves része - köszönhetjük hogy ebben a városban nem maradnak el azok az évfordulók, amik a költészethez és az irodalmi élethez kapcsolódnak, és azon belül pedig nem marad el a költők és írók munkásságához kapcsoló szakmai, tudományos feldolgozás."
Bakonyi Istvánt 2015-ben Bodajk város díszpolgárává választottták, születésnapján pedig Bodajk polgármestere, Wurczinger Lóránt tiszteletbeli "Bakonyivá" is avatta.
"Ha olyan személyekről beszélhetünk, akik meghatározzák az életemet, akkor most büszkén mondhatom, hogy Bakonyi István egy ilyen személy. Tudásával, retorikai készségével úgy adja át az ismereteket és értékeket, hogy közben érthető marad." - fogalmazott Wurczinger Lóránt. Bodajk polgármestere természettudományokhoz, geográfiához vonzódó emberként az ünnepségen feltette a "Bakonyi-e a Bakonyi Kovács?" kérdést is, hiszen István családja Bodajkon a tó környékén élt, ami a polgármester szerint az árok- rész, így legfeljebb "Árki" lehetne. A polgármester a jelenlevők derültsége közepette a megbecsülés jeleként azonban tiszteletbeli "Bakonyivá" fogadta az ünnepeltet..
Zsille Gábor József Attila-díjas költő, műfordító, publicista a Magyar Írószövetség Műfordítói Szakosztályának elnökeként az Írószövetség nevében köszöntötte az ünnepeltet és felidézte első találkozásukat is. Elmondta, hogy 2007-ben találkoztak először egy fehérvári konferencián, ahol Bakonyi István elnökölt. Az egyik előadót felvezetve rosszul mondott egy évszámot, a mikrofonhoz lépő előadó kijavította ezt a tévedést, ekkor pedig István ültéből megemelkedve frappánsan csak annyit mondott, hogy "Ó, ez volt életem első tévedése.." Zsille Gábor ekkor gondolt először arra, hogy meg kell ismernie őt..
Péntek Imre költő, kritikus, újságíró arról szólt, hogy egy olyan pályafutáshoz mint Bakonyi Istváné a szorgalom mellett tehetség is szükségeltetik.
Szólt arról is, hogy az ünnepelt tanári pályája a legszélesebb horizonton teljesedett ki, 2016-ban pedig már 27 kötetet jegyzett különböző kiadók által, jelezve, hogy mindig megtalálta a feladatát, elsősorban hűsége révén, hiszen megtermékenyító szeretettel viszonyult mindig a szülői tájhoz, Bodajkhoz és Székesfehérvárhoz. Péntek Imre szólt arról is, hogy a tehetséggondozás terén is kiemelkedőt alkotott Bakonyi István, hiszen az ő szemének, figyelmének köszönhetően számos tehetség indult el a pályán, tudták megformálni arculatukat, és váltak a megye irodalmának értékes szereplőivé.
Petőcz András József Attila-díjas, Márai Sándor-díjas író, költő a Kodolányi János Főiskolán volt az ünnepelt tanártársa. Köszöntőjében azt idézte fel, hogy Bakonyi tanár úrral egy napon voltak az óráik és a szünetekben ott üldögéltek a tanáriban viccelődve, jókedvűen. "Egy húron pendültünk, egyformán gondolkodásunk zsigeri volt és nem a világszemléletünkből fakadt. Ez a barátság sokkal több lett az évek során, erős, mély barátság és közös gondolkodás. Elsősorban azt köszönöm neki, hogy úgy tudja megközelíteni a műalkotást - a kortárs és a klasszikus szerzőket is - hogy mintegy azonosul velük, beleéli magát a műbe, a szerzőből kinézve értékeli az adott műalkotást, ezért történhet meg az , hogy nagy beleérző képességgel képes arra, hogy felmutassa a műben ottlévő rejtett értékeket"
Az ünnepeltet köszöntötte Dr. Ködöböcz Gábor az Agóra folyóirat főszerkesztője is ,aki az egri barátok üdvözletét tolmácsolta. Az esten Cserta Gábor zenekara játszott, az est háziasszonya Jakubek Tiborné volt. Az ünnepség végén a születésnapos átvehette azt a kötetet is, amit a jeles évforduló alkalmából adtak ki és barátainak köszöntőit tartalmazza. Bakonyi István katartikus élménynek nevezte, hogy ilyen sokan jöttek el a Szent István terembe.