Vízparti veszélyek - baleset-megelőzési tanácsok a nyárra

A nyári melegben szívesen hűsítjük magunkat a strandokon, vagy akár a természetes vizekben. Legyünk elővigyázatosak, ha a vízpart melletti kikapcsolódást választjuk! A zavartalan strandolás során azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy a fürdőzés komoly veszélyeket is rejt akár vízparton, akár egy fürdő medencéjében frissítjük fel magunkat.
2018.07.10. 07:21 |
Vízparti veszélyek - baleset-megelőzési tanácsok a nyárra

A meggondolatlanság, a felelőtlenség, az alapvető szabályok figyelmen kívül hagyása súlyos következményekkel járhat.

A biztonságos kikapcsolódás érdekében érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat:

Szabad vizek mentén a legbiztonságosabb a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés, illetve ott, ahol a fürdés nem esik tiltó rendelkezés hatálya alá! A kijelölt fürdőhelyeken szakszerű segítség is rendelkezésre áll arra az esetre, ha mégis bekövetkezne a baj. Különösen veszélyesek a bányatavak az állandóan változó vízmélység, illetve a vízhőmérséklet hirtelen csökkenése miatt, valamint a folyóvizek, ahol az erős sodrás és az örvények még a gyakorlott úszók számára is kockázatosak lehetnek. A tiltott helyen való fürdőzés szabálysértésnek minősül, amelyért 5 ezertől 50 ezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki a hatóságok.

A fürdésre igénybe venni kívánt vízterület sajátosságairól, a mederviszonyokról célszerű meggyőződni a vízbe ugrás előtt, hiszen a rossz helyzetértékelés komoly sérülésekhez vezethet!

Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó tizenkét éven aluli gyermekek csak felnőtt közvetlen felügyelete alatt fürödhetnek ott is, ahol a fürdés egyébként megengedett! Gyengén úszók csak sekély vízben fürdőzzenek!

Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt!

Ne menjenek a vízbe közvetlenül étkezést követően, illetve szeszesitaltól befolyásolt, gyógyszer vagy kábító hatású szer fogyasztásából adódó bódult állapotban!

Mivel a szabad vizek hőfoka általában elmarad a strandfürdők hőmérsékletétől, ezért a hőségtől felhevült testtel soha ne ugorjanak a vízbe, előtte mindig hűtsék le magukat!

Tilos fürdeni éjszaka és korlátozott látási viszonyok mellett, kivéve, ha a vízterület megvilágított, ezen esetekben is legfeljebb a mélyvíz határáig!

Fürdőzés közben is figyeljék a viharjelző szolgálat jelzéseit! Az I. fokú viharjelzés (figyelmeztetés az elővigyázatosság betartására) – percenként 45-ször felvillanó sárga fényjelzés – esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni. A II. fokú viharjelzés (figyelmeztetés a fenyegető veszélyre) – percenként 90-szer felvillanó sárga fényjelzés – esetén fürödni tilos. A viharjelző állomások a Velencei-tó partján, több irányból is jól látható helyen vannak elhelyezve.

Erősödő szélben csónakkal, úszógumival, gumimatraccal elsodródók lehetőség szerint maradjanak a csónakban, úszógumin, gumimatracon, amíg sekély vízre nem érnek, vagy ameddig megérkezik a segítség! Elsodródott játékok, matracok után ne ússzanak mély vízbe!

A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság kéri az állampolgárokat, hogy tartsák be a jogszabályokon kívül az alapvető óvatossági szabályokat saját életük, egészségük megóvása érdekében, és figyeljenek embertársaikra!

Gondtalan és balesetmentes nyarat kíván a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság!

Kék hírek

  1. Iskolatáskákat lopott

    A Székesfehérvári Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya lopás miatt folytat büntetőeljárást. A rendelkezésre álló adatok alapján a képen látható férfi 2024. szeptember 5-én 13 óra 35 perc körül Székesfehérváron, az Arany János utca 8. számnál lévő Szent Anna-kápolnához közeli lépcsőről két iskolatáskát ellopott.

    2024.09.24.
  2. Vádemelést javasolnak

    Székesfehérváron, az Aszalvölgyi úton történt balesethez riasztották az egyenruhásokat 2024. március 16-én este. A rendőrök megállapították, hogy a helyszínen illegális gyorsulási verseny zajlott: két autó összeütközött, és csupán a szerencsének köszönhető, hogy senki nem sérült meg. 

    2024.09.24.
  3. Folyamatos a védekezés

    Hivatásos tűzoltók és a Fejér Önkéntes Mentőszervezet is részt vesz az árvízi védekezésben a Duna Fejér vármegyei szakaszán. Ercsiben és Kisapostagon a védvonal nagy része elkészült. A vármegye hivatásos tűzoltó-parancsokságai csütörtöktől áttértek a 24/24 órás szolgálati rendre, hogy a tűzoltók átvezénylésével további hivatásos erők támogassák az árvíz elleni védekezést.

    2024.09.19.
  4. Elfogták a rongálót

    Szeptember 17-ről 18-ára virradó éjszaka gyújtogatott valaki a belvárosban, előbb négy fém szemetes tartalmát, majd a Liszt Ferenc utcai fagyizó előtti egyik napernyőt gyújtotta fel. A tüzet a kiérkező tűzoltók eloltották, az elkövetőt pedig a Közterület-felügyelet kamerarendszerének segítségével a járőrök fél órán belül elfogták.

    2024.09.18.