Balesetet szenvedett gyerekeknek segít PULICE, az új rendőrkutya

 A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányságon az elmúlt öt év baleseti statisztikáiról tartott sajtótájékoztatót Sándor Miklós rendőr ezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatója, a Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság elnöke, Jenei Gyula közlekedés rendészeti vezető és Barkóczy József alezredes a Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság titkára. A megye legveszélyesebb útjain, a 6-oson, a 7-esen, a 8-ason és a 81-esen az országos átlagnál több mint 23%-kal nagyobb a forgalom -mondta Jenei Gyula, majd hozzátette, hogy még mindig a relatív gyorshajtás miatt történik a legtöbb baleset.
2006.03.01. 12:51 |

 A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányságon az elmúlt öt év baleseti statisztikáiról tartott sajtótájékoztatót Sándor Miklós rendőr ezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatója, a Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság elnöke, Jenei Gyula közlekedés rendészeti vezető és Barkóczy József alezredes a Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság titkára. A rendezvényen bemutatták PULICÉT az új rendőrkutyát is. Egy kis játékkutyusról van szó, amivel azoknak a gyerekeknek szeretnének segíteni a rendőrök, akik balesetek részesei voltak. A megye legveszélyesebb útjain, a 6-oson, a 7-esen, a 8-ason és a 81-esen az országos átlagnál több mint 23%-kal nagyobb a forgalom -mondta Jenei Gyula, majd hozzátette, hogy még mindig a relatív gyorshajtás miatt történik a legtöbb baleset.

 A megyében lévő főútvonalak átlagos napi forgalma évről évre nő, és ezzel egyenes arányban a személyi sérüléses balesetek, illetve a balesetekben megsérültek száma is folyamatosan növekszik -hangzott el a tájékoztatón. A legtöbb baleset a 6-os, a 7-es és a 81-es számú főutakon történt az elmúlt öt évben, a baleseti okok között a három dobogós helyen a gyorshajtás, a kanyarodási és az elsőbbségi jogok megszegése áll. A gyorshajtások 84%-a relatív gyorshajtás, ami azt jelenti, hogy a sofőr nem az út- és a látási viszonyoknak megfelelően vezeti járművét. A balesetek okozói között első helyen a személygépkocsi, második helyen a tehergépkocsi, míg harmadik helyen a motorkerékpár áll. A sajtótájékoztatón az ittas vezetéseel kapcsolatban elhangzott, hogy a forgalomban az ittas sofőr "potenciális gyilkosnak" nevezhető.

 A gyermekbalesetekről Barkóczi József a Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság titkára elmondta, hogy 2004-ben 3 halálos, 16 súlyos és 58 könnyű kimenetelű baleset történt, amiben gyermek is érintett volt és 2005-ben 1 halálos, 20 súlyos, míg 60 könnyű kimenetelű balesetet regisztráltak. Külön szólt azokról a balesetekről, ahol a gyermek, mint okozó, ahol a gyermek, mint részes, és ahol a gyermek, mint utas volt jelen.

 Fontos a járművek műszaki állapotának megvizsgálása, ellenőrzése tavasszal hangsúlyozta Barkóczy József. Elmondta, hogy éppen ezért még ebben a hónapban sor kerül a Fejér Megyei Autóklub és a rendőrség közös akciójára, aminek keretében a járműtulajdonosok ingyenesen átvizsgálásra vihetik autóikat. Kiemelte a téli gumiabroncsok nyárira történő lecserélését, végül szólt a gyerekek számára nélkülözhetetlen gyermekülésről, illetve gyermekmagasítóról.     

 A sajtótájékoztató végén került sor a Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság új kezdeményezésének a bemutatására. Sándor Miklós ezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatója, a Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság elnöke arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy egy új arculati elemként kerül bevezetésre az FMBB-nél a PULICE kutya. Elmondta, hogy a puli kutyából és a police szóból született meg a PULICE. A kis játék kutyust azoknak a gyermekeknek szánják, akik közlekedési baleset részeseivé válnak. A rendőrök így a helyszínen vagy a gyerekek meghallgatásuk során fogják ezt nekik adományozni, ezzel is valamelyest csökkentve az őket ért trauma hatását.