Balesetmentes közlekedést!

 Az Országos Balesetmegelőzési Bizottság a téli útviszonyoknak megfelelő vezetésre hívja fel az autóvezetők figyelmét. Kisebb figyelmesség az autó téli felkészítése során, meggondolt vezetés a megváltozott útviszonyok miatt tragédiát előzhet meg.

2004.01.05. 08:39 |

 Az Országos Balesetmegelőzési Bizottság a téli útviszonyoknak megfelelő vezetésre hívja fel az autóvezetők figyelmét. Kisebb figyelmesség az autó téli felkészítése során, meggondolt vezetés a megváltozott útviszonyok miatt tragédiát előzhet meg.

 A hideg téli hónapokban a gépjárműveket meg kell óvni az időjárás viszontagságaitól. Ne halogassuk az autók téli üzemmódra való felkészítésének időpontját, hiszen egyik napról a másikra beköszönhet a havazás. Télen a megváltozott időjárási viszonyok miatt tudatosan változtatni kell a megszokott vezetési gyakorlaton!
 Az autókat téli gumival kell felszerelni. A hűvös, hideg aszfalton sokkal jobb a téli gumik tapadása, ezért a cserét már 7 celsius fok körüli hőmérséklet esetén célszerű elvégezni. Készüljenek fel, hogy gyakrabban kell ködös, havas időben közlekedniük. A szitáló köd, a hó, valamint az útburkolatokra ráfagyott jég következtében csúszóssá válnak az utak és romlik a kerekek tapadása. Válasszanak az út és időjárási viszonyoknak megfelelő sebességet azért, hogy járművüket a belátható útszakaszon belül meg tudják állítani. Mindig tartsák be a követési távolságot, mert megnövekszik a fékút!
 Még a hideg idő beállta előtt fontos a gépjármű alapvető biztonságát szolgáló berendezéseinek vizsgálata. A gépjármű motorjának hűtőrendszerét fel kell tölteni fagyálló folyadékkal. Ellenőrizni kell a fék és a kormány műszaki állapotát, az akkumulátort, a gyújtóberendezést, az önindítót, valamint az elektromos- és világítóberendezést. A téli üzemmódra való átálláshoz szükséges vizsgálatok közül sokat csak szervizekben, szakember képes megfelelő műszerekkel elvégezni. A hibás lengéscsillapító miatt csökken a tapadási erő, relatív csúszás lép fel a gumiabroncsok és az útburkolat között. Ennek hatására megnövekszik a fékút, kanyarban pedig könnyen kicsúszhat a jármű.
 Sűrű ködben elől és hátul egyaránt használják a ködlámpát. Ne feledjék azonban, hogy a köd-fényszóró használata vakíthatja a mögöttünk közlekedőt és rontja a féklámpa felvillanásának lehetőségét! A gépjárművek üvegfelületeinek párásódásának elkerülése érdekében a levegőt az irányítható nyílások, illetve szabályozó karok segítségével az első szélvédőre és az első oldalablakokra irányítsák.
 Tartsanak - a gépjármű kerekeinek megfelelő méretű - hóláncot az autóban! Havas, jeges időszakban a gépkocsiban legyen kislapát, vontatókötél, homok és elemlámpa. Utazásra célszerű rétegesen és meleg ruhákba öltözködni. Mielőtt elindulnak, mindig tájékozódjanak az útviszonyokról!