Bálványok és démonok - Csók István életmű-kiállítás

 Bálványok és démonok címmel nagyszabású életmű-kiállítást rendeznek Székesfehérváron Fejér megye szülötte, Csók István halálának ötvenedik évfordulója alkalmából, az április 17-től látható tárlat részleteit sajtótájékoztatón ismertették hétfőn a szervezők. A mintegy 110 képet, grafikát, s az azokat kiegészítő műtárgyakat, bútorokat két helyszínen, a Csók István Képtárban és a Városi Képtár-Deák Gyűjtemény helyiségeiben láthatják majd a tárlat látogatói.
A cikkben VIDEÓ található!
 
2011.04.11. 12:18 |
Nagyszabású Csók István életműkiállítás nyílik szombaton délután Székesfehérváron: mintegy 150 műtárgyat állítanak ki, ebben a festmények mellett fotók és a művész keleti gyűjteményéből vett darabok is helyet kapnak. A kiállítás nagyságát mutatja az is, hogy két helyszínen helyezik el az anyagot, hiszen a Csók István Képtár és a Városi Képtár lesz a tárlat helyszíne. A kiállítást sajtótájékoztatón ajánlották az érdeklődők figyelmébe.
 
 Az 1965-ös Magyar Nemzeti Galéria emlékkiállítása után két helyszínen Csók István Képtárban (Székesfehérvár, Bartók Béla tér 1.) és Városi Képtár - Deák Gyűjteményben (Székesfehérvár, Oskola u. 10.) rendezik a kiállítást. Tájképek, portrék, női aktok, szerepelnek a kiállításon: három mű érkezett Olaszországból és a frissen restaurált Nirvana is látható lesz.
 
 Dr Cser-Palkovics András polgármester a kiállítás sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az elmúlt esztendők egyik legkomolyabb kiállítása látható majd Székesfehérváron. Szeretnénk hagyományt is teremteni a mostani Csók István kiállítással, minden évben kell, hogy legyen egy olyan kiállítás, ami méltán vonja a figyelmet a városra. A város polgármestere köszönetet mondott a kiállítás létrehozásában dolgozóknak. Külön kiemelte, hogy a Kulturális Alap, a Nemzeti Erőforrások Minisztériumána és a Videoton vezérigazgatója Sinkó Ottó jelentős támogatása nélkül nem jöhetett volna létre a kiállítás.
 
 Vargha Tamás a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke kiemelte, hogy különösen szívet melegedtető kiállítás lesz, hiszen Csók István Sáregresen született és ezer szállal kötődött Fehérvárhoz és a megyéhez is. Különleges a kiállítás abból a szempontból, hogy Csók István azon tárgyait is láthatjuk, melyek a képeket inspirálták.
 
 Brájer Éva alpolgármester hangsúlyozta, hogy a Dali, Szinyei és Munkácsy kiállítás után egy nagyon fontos állomáshoz érkezett a nagyobb kiállítások sora. Kiemelte, hogy az iskolások miatt októberig kitolták az nyitva tartás időpontját. A gyerekek nyári táborozásával is szeretnék összekötni, ugyanis a Bregyó napközis táborból szeretnék a táborozó gyerekeket múzeumpedagógiai foglalkozásokra hozni. Fehérvár után Csíkszeredába és Balatonfüredre is szeretnék elvinni a kiállítást.
 
 Vannak első ránézésre nehezen befogadható, hatalmas életművek, melyek ismerete ugyan része az alapműveltségnek, mindenki hallott már ezekről az alkotókról, de nehéz volna őszintén azt állítanunk, hogy alaposan ismerjük a képeiket. Csók István általános iskolai, középiskolai és sokunk számára főiskolai tananyag is volt, a kipipálandó nagy alkotók egyike, akinek gondolkodás nélkül soroljuk a leghíresebb képeit – amiket valójában soha nem láttunk „élőben”.
 
 
 Ezen a helyzeten most mindenképpen változtathatunk, hiszen Székesfehérvárra olyan anyag gyűlik össze, ami így együtt elég ritkán látható – a magángyűjteményekből ide kerülő képek és a nemrég restaurált alkotások jelenléte pedig garantálja, hogy mindenkinek lesz itt újdonság bőven. Ha van hozzá kitartásunk – és ehhez nyugodtan lehet –, hogy végigsétáljunk a Városi Képtár és a Csók István Képtár kiállítóterein, akkor valóban, szó szerint az egész életművet követhetjük végig. A gyerekkor helyszíneinek megfestésétől kezdve a párizsi kitérőn át, a Züzü-képeken keresztül egészen a vámpírokig, Buddháig és Báthory Erzsébetig. A gyerekeket vezetőfüzet és foglalkozás is várja.
 
 Szűcs Erzsébet a Városi Képtár vezetője elmondta, hogy szakmai újdonságokkal is szolgálnak, hiszen azokat a tárgyakat is kiállítják, melyek inspirálták a művészt az alkotásban.
 
 Gartner Petra művészettörténész, a kiállítás kurátora kiemelte, hogy Csók Istán Nirvana című képe hosszú évtizedek óta nem volt kiállítva az állapota miatt azonban most a Nemzeti Galéria szakemberei restaurátorálták a képet.
 
 Dr. Demeter Zsófia múzeumigazgató a kiállítás összeállításának tudományos eredményeiről beszélt, hiszen nagyon ritka, hogy a kép és a képen látható tárgyak együtt láthatók a kiállításon.
 
 
A cikkben található két olyan bekezdés, melynek forrása az est.hu-ról származik.