-
Jelentős állami támogatás
November 27-től elérhető a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) honlapján azon nyertesek listája, akik jelentkeztek és támogatásban részesültek a Kulturális és Innovációs Minisztérium Előadó-művészeti szervezeteket támogató pályázatán. Az idei évben erre 4,5 milliárd forintot biztosított a minisztérium - jelentette be Székesfehérváron, a Vörösmarty Színházban tartott sajtótájékoztatón Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
2024.11.26. -
Katalin nap Fehérváron
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték, ahol volt népzene és énekes jókívánság, valamint sok finomsággal – köztük zsíros kenyérrel és felsővárosi savanyú káposztával – is kínálták a résztvevőket.
2024.11.25. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Bandázó lemezbemutató - különleges produkcióval készült az Alba Regia Táncegyesület
A lemez anyagát nemcsak a közreműködő székesfehérvári kötődésű népzenészek adták elő a dalokat, hanem az Alba Regia Táncegyüttes, az ARAMI Pulutyka csoportja és Trenka Máté közreműködésével el is táncolták azokat.
A lemezbemutatón Juhász Zsófia, az ARTE elnöke arról is szólt, hogy az egyesület kiemelt feladata a hagyományőrzés, de a kötelesség teljesítésén túl sokkal több dologra figyelnek. Például arra, hogy az Alba táncosai, az utánpótlást biztosító művészeti iskola munkatársai, az odajáró fiatalok kiváló körülmények között dolgozhassanak együtt. Folyamatosan fejlesztik az épületet, pályázatokkal segítik a működést és profi táncosokat nevelnek ki, valamint formálják a közösséget és a Hagyományok Háza módszertani partnereként a megyei csoportok munkáját is mentorálják. Értéket teremtenek és nagy figyelemmel fordulnak a náluk otthonra talált közösségek – így a zenekarok felé is.
A most elkészült lemez régen dédelgetett vágyuk volt: szerettek volna egy kiadványt, amivel frissítik mezőföldi zenei anyagukat, amely a sajátjuk, mert a zenészeikkel közösen születik meg.
A Bandázó Mezőföld című lemez kiadásának célja a zenei élményen túl az, hogy segítsenek a táncegyütteseknek, táncpedagógusoknak a mezőföldi táncanyaghoz megfelelő zenei anyag megtalálásában. Hasonló, bejátszásra is alkalmas zeneszámok máshol nem érhetők el, így remélik, hogy az oktatási célok mellett táncegyüttesek is rátalálnak a CD-re.
A lemezt alkotó művészek – Juhász Zsófia (hegedű), Páll Éva (hegedű), Bencze Mátyás (hegedű), Enyedi Tamás (cimbalom), Bóka Richárd (brácsa), Kömíves Zoltán (brácsa), Csikós Péter (bőgő), Juhász Balázs (bőgő), Cserta Balázs (fúvós hangszerek), Zsikó Zsuzsanna (ének), Berki Lilla (ének), Schütz Mátyás (ének), Varró János (citera), Hegedűs István (furulya, ének), Gőbölös Gábor (narráció), Fülöp Zsolt (narráció) – Majoros Róbert zenei szerkesztő.
A lemezen hallható Bandázó dalok: Béres vagyok, béres… (részlet Illyés Gyula Puszták népe című művéből), Béres nóták, Húzd keresztül! elfeledett csárdás dallamok, Megy a juhász szamáron… (Petőfi Sándor verse), Táncra magyar! Puszták muzsikája, Katonadolog bakanóták, Fejérből, A piac lelke (egy fertályos asszony emlékére), Paraszt Badi József kedvenc csárdásai.
A bemutatón közreműködött az Alba Regia Táncegyüttes, ARAMI Pulutyka csoport és a Guba csoport is. A Bandázó Mezőföld című CD 2 500 Ft- ért vásárolható meg a Táncházban (Malom utca 6.).