Belgyógyászati és onkológiai fejlesztések a Fejér Megyei Szent György Kórházban

Belgyógyászati és onkológiai célú fejlesztések valósulnak meg a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban a Modern Városok program keretében, amelyről májusban írt alá megállapodást Magyarország miniszterelnöke és Székesfehérvár polgármestere. A végleges szakmai anyag a nyár folyamán áll össze, a legfontosabb a belgyógyászati tömb megvalósítása lesz.
2015.06.26. 13:41 |
Belgyógyászati és onkológiai célú fejlesztések valósulnak meg a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban a Modern Városok program keretében, amelyről májusban írt alá megállapodást Magyarország miniszterelnöke és Székesfehérvár polgármestere. A végleges szakmai anyag a nyár folyamán áll össze, a legfontosabb a belgyógyászati tömb megvalósítása lesz.
A nemrég átadott diagnosztikai és műtőblokk után egy közel 11 ezer négyzetméter alapterületű, ötszintes, kiemelten a modern kori népbetegségek kezelésére alkalmas belgyógyászati tömb megépítésével folytatódik a fejlesztés. Az új részleg biztosítja, hogy a betegek a kórházba kerüléstől a rehabilitációig komplex ellátásban részesüljenek egyetlen zárt, biztonságos rendszerben.
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője elmondta, két hete jelent meg az a kormányhatározat, ami pontokba szedve összegzi azokat a döntéseket és határozza meg az elvégzendő feladatokat, amelyekről a miniszterelnök állapodott meg Székesfehérváron a Modern Városok program keretében. „Székesfehérvár városa és kormány által kötött megállapodásnak, továbbá a kormányhatározatnak első és legfontosabb pontja a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház fejlesztéséről szóló fejezet. Ebben rögzítik, hogy az intézmény az egyik legjelentősebb vidéki kórház és stratégia fontosságú a Buda – Velencei-tó – Balaton tengelyen. A korábbi póluskórházi fejlesztések közül Székesfehérvár kimaradt, a 2013-as kihelyezett kormányülésen azonban már meghatározták a kórház fejlesztési irányait, és első lépésként nemrég átadták az új diagnosztikai és műtőblokkot. Ez azonban nem az út végét jelenti, további fejlesztések várhatóak a minél magasabb színvonalú gyógyítás, az egészségmegőrzés érdekében.” – emelte ki Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője.
hozzátéve, hogy a kórházfejlesztések a térségben élők életminőségének javítását szolgálják. Hangsúlyozta az adósságkonszolidáció fontosságát is, kiemelve, hogy a kormány mintegy 60milliárd forintot különített el arra, hogy az eddig felgyülemlett adósságukat rendezzék a kórházak és ezzel nagy terhet vettek le a Szent György Kórház válláról is.
„Amit országgyűlési képviselőként, a Szent György Kórház vezetésével együtt teszünk a fejlesztésekért, hűen tükrözi Fejér megye teljes lakosságának akaratát. Azért lobbizunk, hogy a kórházat erősítsük a város és a vidéki települések érdekében is.” - mondta Törő Gábor országgyűlési képviselő. Hozzátette: eltökéltek abban, hogy a Szent György Kórházat az ország legjobb kórházává tegyék, amely a betegellátás valamennyi szegmensét magas szinten ki tudja szolgálni. Törő Gábor szólt a humán erőforrás területéről is, kiemelve, hogy a legjobb orvosokat is itt kell tartani Fejér megyében.
„2010 után a kórház vezetésével értékeltük a helyzetet, felvázoltuk a szükséges lépéseket. Azóta fontos csatákat nyertünk, de a háborút még nem nyertük meg.” – hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere, aki a tömbfejlesztés folytatásának szükségességéről beszélt. „Nem kívánjuk elfogadni, hogy a Szent György Kórház, amely a vidék legnagyobb kórháza, kiszolgáltatott legyen Budapest, vagy Veszprém irányába, ezért kértük a fejlesztéseket. A kormányzati megállapodás megadja az esélyt arra, hogy finanszírozást találjunk egy jól megtervezett belgyógyászati tömbfejlesztésnek. Mi ezért fogunk küzdeni a következő időszakban! Ha az új tömb felépül, elmondhatjuk, hogy a 2010-ben vállalt feladatainknak teljes egészében eleget tettünk a már két egyetem oktatókórházaként működő, magas infrastruktúrával és kiváló humánpolitikával rendelkező intézményben.” - hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki kiemelte azt is, hogy a kórházfejlesztés ügyében teljes közmegegyezés van a közéleten és szakmán belül is.
Csernavölgyi István kórházigazgató prezentációjában a 2010 óta megvalósult fejlesztéseket ismertette a sürgősségi betegellátó osztálytól kezdve a pszichiátria korszerűsítéséig és az idei évben átadott új műtő blokk megvalósításáig. Kiemelte, hogy a kórházban olyan szakmai potenciál van, amit tudni kell érvényesíteni. Hozzátette, hogy a Szent György Kórház a vidék legnagyobb, legösszetettebb ellátást nyújtó korháza, amelynek jövőjét a komplex ellátás jelenti. Elmondta, hogy a meglévő ágyak racionalizálására törekszik az intézmény, az új ágyak létrehozása helyett. A tervezett részlegről elmondta: az új, belgyógyászati típusú népbetegségek - a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az onkológiai és pulmonológiai elváltozások – osztályos kezelése szabja meg a fejlesztés irányát. Az öt különálló épületben működő, úgynevezett pavilonrendszert megszüntetik, az új tömbbe helyezik át a pulmonológiát, az onkológiát, a haematológiát, a reumatológiát, a bőrgyógyászatot, az infektológiát és a véradót. Így a sürgősségi betegellátóval, a már átadott diagnosztikai és műtőblokkal, továbbá a megújuló összekötő folyosóval együtt a betegellátás egyetlen zárt, biztonságos rendszerben zajlik majd, ami rendkívül fontos a gyógyítástechnika és a rendezett munkakörülmények szempontjából is. A közel 11.000 négyzetméter alapterületű, gazdaságos és betegbarát fejlesztés ugyanakkor nem jelent ágyszám emelést, racionalizálással több mint 260 ágy kerül át az új épületbe. Ezzel a bővítéssel a 2010-ben elindított fejlesztési programot zárhatjuk le 2020-ig. – tette hozzá a főigazgató.
 
Az új fejlesztésekre, köztük a belgyógyászati tömb megvalósítására 6-7 milliárd forint költséggel számolnak. A végleges szakmai anyag nyáron áll össze, ezt a szaktárcával egyeztetik majd és a tárca viszi a kormány elé a terveket.