Bemutatták az új városi drogellenes stratégia tervezetét

 A város önkormányzata egy sikeres pályázatnak köszönhetően kapott lehetőséget arra, hogy a 2003-as Fehérvári drogstratégiát felülvizsgálja. Ennek keretén belül készült el a Városi drogprevenciós stratégia 2014, melyet Ruff Tamás a Zöld Alma Egészségfejlesztő Alapítvány vezetője mutatott be a Kábítőszerügyi Egyeztető Forum tagjainak.
2014.06.25. 15:22 |
 A Székesfehérvári Kábítószerügyi Egyeztető Fórum szerdai ülésén mutatták be a város új drogellenes stratégiájának tervezetét. Összeállításában három fő irányvonalat követtek a szakemberek. Hangsúlyt kapott a drogmentes, egészséges életmód fenntartása, a kábítószer-fogyasztók kezelése, illetve a drogkínálat csökkentése. Az új munkatervvel a 2003-ban elkészült drogellenes stratégiát aktualizálták a székesfehérvári szakemberek.
A város Közgyűlése 2013 őszén döntött arról, hogy részt vesz a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet által meghirdetett, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok (KEF-ek) működési feltételeinek biztosítására kiírt KAB-KEF-13 kódszámú pályázaton. Székesfehérvár Önkormányzata 450 ezer forint vissza nem térítendő minisztériumi támogatást nyert a pályázaton, melyben vállalta, hogy aktualizálja a város 2003-ban elkészült drogellenes stratégiáját és annak cselekvési tervét. A vállalások között volt továbbá, hogy a támogatási időszakban – 2013 októbere és 2014 júniusa között – négy KEF ülést szerveznek a pályázati célok megvalósítására. A mai tanácskozás volt a negyedik alkalom, melyen részt vett többek között dr. Cser-Palkovics András, a KEF elnöke és Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok, a szervezet alelnöke.
Az elmúlt több mint tíz évben sok változás történt a kábítószer-használat és a megelőzés, kezelés terén. Mások lettek a fiatalok drogfogyasztási szokásai, új szerek jelentek meg a kínálatban. A támogató intézményi és szervezeti háttér is folyamatos átalakuláson ment keresztül, ezzel párhuzamosan pedig új problémákkal és kihívásokkal találkoztak a segítő szakemberek. Ezek a folyamatok indokolták azt, hogy a 2003-as városi drogellenes stratégiát felülvizsgálják. A szakemberek megnézték, hogy a korábban megfogalmazott feladatok és célkitűzések mennyire valósultak meg, ezek fényében mit kell változtatni a stratégia prioritásain és irányain, valamint melyek azok az új szempontok és megoldási alternatívák, melyeknek szerepelniük kell az új stratégiában. A felülvizsgálati munka és új szempontrendszerek kialakítása az elmúlt KEF-üléseken, az ECHO Innovációs Műhely által szervezett szakmai workshopokon, a KEF tagok aktív közreműködésével valósult meg. A szakemberek figyelembe vették a 2013-ban elfogadott „Tiszta tudat, józanság, küzdelem a kábítószer-bűnözés ellen” című új Nemzeti Drogellenes Stratégiát, amely a 2013-2020 közötti időszakra határoz meg stratégiai irányokat országos szinten.

A KEF-ülésen Ruff Tamás szociológus, az ECHO Innovációs Műhely munkatársa mutatta be az új drogellenes stratégia tervezetét, amely három fő irányvonalra helyezi a hangsúlyt.
 A szakember elmondta, hogy az első terület fókuszában a lakosok egészségének fejlesztése és a kábítószermentes életmód fenntartásának segítése áll. A stratégia második prioritása a kábítószer-betegek kezelését és felépülését célozza. Harmadik meghatározó szempontként a kábítószerek kínálatának csökkentése jelenik meg, azaz a hatósági ellenőrzések eredményeként egyre kisebb mértékben lehessen hozzájutni droghoz a városban. Ezen célok eléréséhez a stratégia tervezete konkrét tevékenységeket és feladatokat is rendel, amelyek megvalósítása által megóvhatjuk fiataljainkat és a városlakókat a drogok ártalmas hatásaitól. A stratégia és a cselekvési tervének végrehajtásában együttműködnek a hivatali szervek, az egészségügyi, szociális és oktatási intézmények, a civil szervezetek és egyes piaci szereplők, szórakozóhelyek is.