Bemutatták Dr. Éry Kinga könyvét - szakmai dokumentáció az egykori Királyi Bazilika embertani leleteiről

Kiadványsorozat indul a Szűz Mária-prépostság templom – azaz a Székesfehérvár belvárosában található prépostsági templom – történetéről. A középkori Magyarország egyik legtekintélyesebb egyházi intézményének bemutatását a Dr. Éry Kinga szerkesztésében most megjelent kötet nyitja. „A SZÉKESFEHÉRVÁRI KIRÁLYI BAZILIKA EMBERTANI LELETEI 1848-2002” című könyvet csütörtökön délelőtt ismerhették meg az érdeklődők a Hiemer-házban. 
2008.08.15. 07:58 |
 Kiadványsorozat indul a Szűz Mária-prépostság templom – azaz a Székesfehérvár belvárosában található prépostsági templom – történetéről. A középkori Magyarország egyik legtekintélyesebb egyházi intézményének bemutatását a Dr. Éry Kinga szerkesztésében most megjelent kötet nyitja. „A SZÉKESFEHÉRVÁRI KIRÁLYI BAZILIKA EMBERTANI LELETEI 1848-2002” című könyvet csütörtökön délelőtt ismerhették meg az érdeklődők a Hiemer-házban. A kötetet Demeter Zsófia múzeumigazgató és Tóth Endre, a Nemzeti Múzeum központi könyvtárának igazgatója ajánlotta a konferenciatermet megtöltő hallgatóság figyelmébe.
 
 
 
 
 Dr. Éry Kinga könyve mérföldkő a Nemzeti Emlékhely történetében - fogalmazott Demeter Zsófia múzeumigazgató. Az 575 oldalas műben helyet kapott tanulmányokat 16 szerző jegyzi. Az alkotók azokat az embertani leleteket dolgozzák fel, amelyek a Szent Istváni templom és környezetének ásatásai során előkerültek. 47 ezer csontot kellett kategorizálniuk az ásatásokban résztvevőknek. Dr. Éry Kinga és kollégái ezekből állították össze azokat a vázakat, amik egykori királyaink és családtagjaik földi maradványai.
 
 A Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága vállalkozott a kiadványsorozat indítására és a feltáró munka elvégzésére, de mind a megye, mind Székesfehérvár Önkormányzata állandó támogatója ennek a szakmai tevékenységnek.
 
 Nagyon fontos, hogy a Székesfehérváron talált leletanyag méltó elhelyezést nyert és megfelelő körülmények között őrzik a jövő tudományának megmentett 2002 óta a Nemzeti Emlékhely területén kialakított osszáriumban 87 láda őrzi egykori elődeink csontjait.
 
 A gazdagon illusztrált kötet külön tárgyalja a templombelső hányattatások ellenére megmaradt sírjait, közöttük az egyetlen - régész által feltárt - Árpád-kori királysírt a mellette talált királynéi vázzal együtt. A teljes leletanyag feldolgozása a csontokból leolvasható elváltozásokból a laikus számára is sokat elárul a középkori ember életmódjáról, egészségi állapotáról, betegségeiről.