-
Felépült a kórhát új tömbje
Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.
2024.11.18. -
Megszépül a kis park
A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.
2024.11.15. -
Fákat és több ezer évelőt is ültetnek
A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.
2024.11.13. -
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11.
Beszámoló a Városgondnokság elmúlt öt éves munkájáról
Nemrégiben hozott döntést arról a közgyűlés arról, hogy a következő három évben is a Városgondnokságot bízza meg a városüzemeltetési feladatokkkal, de az önkormányzati cég nagyon fontos városfejlesztési feladatokat is ellát - mondta Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben, amikor megkaptuk a fehérváriaktól a bizalmat akkor célunk volt, hogy a város vagyonát gyarapítsuk és a városüzemeltetési feladatokat is saját hatáskörven lássa el Fehérvár. 2010 előtt alig volt gépparkja a városüzemeltetéshez Fehérvárnak, ma pedig 640 ember foglalkoztatásával, saját eszközparkal, a városi vagyont növelve látják el. A következő években is ezen az úton szeretnénk továbbmenni - hangsúlyozta Fehérvár polgármestere, aki köszönetet mondott a Városgondnokság dolgozóinak is a munkájukért.
Közép-európai élmezőnybe tartozó szolgáltatást nyújt Székesfehérvár Városgondnoksága.
Cser-Palkovics András kiemelte, hogy mintegy 30 miliárd forint az összeg, amiről beszélhetünk az elmúlt öt év vonatkozásában. A beszámoló pedig jó áttekintést ad a Városgondnokság munkájáról illetve a nyíltságot és az átláthatóságot is jól szolgálja. Eegyértelműen látszik, hogy a város vagyona jelentősen nőtt, hiszen, a saját tőkével is előre lépett a város cége, ami szintén az önkormányzat vagyonát erősíti.
Az éves beszámolókat mindig elkészíti a Városgondnokság, azonban korábban öt évre bízta meg Székesfehérvár a Városgondnokságot a városüzemeltetési feladatokkal és szeretnénk beszámolni az elvégzett munkákról az ötödik év végén - hangsúlyozta Bozai István városgondnok.
A Városgondokság az elmúlt öt évben több mint 24,1 milliárd forint önkormányzati támogatásból, illetve 6.36 milliárd forint értékesítésből származó bevételből gazdálkodott, ami jelentős saját erő – mondta Bozai István Városgondnok. Ebben az időszakban az összes költség meghaladta a 30.6 milliárd forintot, melyből az összes beruházás 7.65 milliárd forintot tett ki. Ebből több mint 5.2 milliárd forint volt a térítés nélkül átadott beruházás értéke, amely az önkormányzat vagyonát növelte. Az eredménytartaléknak köszönhetően pedig a cég saját tőkéje 1,37 milliárd forinttal nőtt, több mint kétmilliárd forint fölé, amely ugyancsak az önkormányzat vagyonának növekedése.
Az elmúlt öt évben a Városgondnokságnál az átlagos állományi létszám 640 fő körül mozgott. A munkaviszonyos és a közfoglalkoztatott arányában azonban jelentős változás történt: míg 2014-ben kétszáz fő fölött volt a közfoglalkoztatottak száma, addig ez 2018-ra minimálisra csökkent. Ezzel a folyamattal párhuzamosan pedig a munkaviszonyban lévők száma a valamivel több, mint 350 főről majd 600 főre növekedett.
Az üzemeltetési költségek tekintetében a legnagyobb súllyal a városüzemeltetés jelent meg, ez 35,14 százalékot tett ki. A központi irányítás és közhasznú munkavégzés a költségek 21,1 százalékát, a sportpálya- és telephelyüzemeltetés a 17,65 százalékát, az építőipari és közterületfelújítási munkák a 14,56 százalékát, a rendezvényszervezés és lebonyolítás a 3,45 százalékát, a piacok üzemeltetése a 3,07 százalékát, a temetőfenntartás és kegyeleti szolgáltatás a 2,94 százalékát, a parkolási rendszer működtetése pedig a 2,1 százalékát tette ki.
Útfejlesztések és parkoló építés a város teljes területén 2014-18 között több mint 3 milliárd forint értékben valósultak meg, és összesen 1193 darab új parkolóhely került kialakításra.
Az elmúlt öt év legjelentősebb felújításai, beruházásai közé tartozott a Pozsonyi út felújítása 255 millió Ft-ért, a strandfelújítás, valamint élményelemek építése 581 millió Ft értékben, a Regionális Atlétikai Központ és Bregyó Sportcentrum tereprendezése 439 millió Ft-ért, a Bregyó sportpálya fejlesztése 105 millió Ft értékben, a Takarodó úti MÁV műfüves centerpálya kialakítása 149 millió Ft-ért, a Túrózsáki szabadidőközpont kialakítása 203 millió Ft értékben, a Feketehegyi Kultúrudvar és közösségi tér kialakítása 181 millió Ft-ért és az Országzászló-tér felújítása 260 millió Ft értékben.
Ugyancsak fontos tételként jelentek meg a parképítések: megújult a Petőfi park, a Halesz liget és a Királyok parkja is, a munkák összértéke 107 millió Ft tett ki. A fatelepítés és fasorfenntartási munkák költsége 41 millió Ft volt. A Halesz ligeti vár és babahinta létesítése 27 millió Ft-ba került, míg a játszóterek ütéscsillapító burkolatának cseréje 65 millió Ft értékben történt meg. A Béla úti temetőben új parcellákat alakított ki a Városgondnokság, illetve elkészült egy száraz szórásos parcella is. Ezen munkák összértéke 144 millió Ft volt.
Az elmúlt öt évben városszerte megújultak a buszvárók és reklámfelülettel ellátott buszmegállók kerültek ki. Összesen 95 új váró kihelyezése történt meg több mint 61 millió Ft értékben. A parkoló rendszer és automaták felújítása is elkészült, és Székesfehérváron rendszám alapú, NFC start-stop parkoló rendszer került kialakításra, amelynek költsége összesen 47,7 millió Ft volt.
2014 és 2018 között több városi közintézmény felújítása is megtörtént, az Ybl Miklós Intézményfelújítási Program keretében 336 millió Ft-ot, a Képes-program keretében pedig 136 millió Ft-ot fordított a Városgondokság ezeknek a munkáknak az elvégzésére.
Az ingatlanfejlesztés és eszközbeszerzés terültén is történtek beruházások: 2014 és 2018 között 42 db tehergépjárművel nőtt az járműállomány a Városgondnokságnak, amelyek beszerzése 236,2 millió Ft-be került. Továbbá összesen 13 darab munkagépet beszerzése 169 millió Ft volt, míg egy elektromos multicar gépjármű beszerzése 10 millió Ft-ba került. A Berényi út 15. és 17. szám alatti ingatlanok megvásárlására és felújítására 98,5 millió Ft-ot fordított a Városgondnoksá
Parkfenntartás az egyik legjelentősebb feladatként jelent, illetve jelenik meg: Székesfehérváron 3.700.000 négyzetméternyi gondozott zöldfelület van, a fűnyírás gyakorisága pedig 6-8 helyett 12-14 alkalomra növekedett. Az elmúlt öt évben 3036 db fa és örökzöld telepítése, valamint 854.711 db egy- és kétnyári növény ültetése történt meg. Városszépítő akciónk keretében pedig öt év alatt 390.329 db egynyári és évelő növényt osztott ki a Városgondnokság a közintézmények, társasházak és városlakók között. 2018-ban pedig első alkalommal rendezett a Városgondnokság 23 városi óvoda részvételével kertépítő versenyt.
A parkfenntartási munkák színvonalát jól tükrözi a 2014 és 2018 között kapott elismerések és díjak:
• Fővédnöki díj a „Virágos Magyarországért” környezetszépítő versenyen – 2014.
• Különdíj a „Virágos Magyarországért” környezetszépítő versenyen – 2015.
• „Év települése” díj – 2016.
• Miniszterelnöki díj a város kertészeti fejlesztéseinek és a zöldfelületek kiváló minőségének, változatosságának és kreatív megvalósításának elismeréséül – 2017.
• Jubileumi díj az elmúlt 25 év „Virágos Magyarországért” versenyen való részvételéért és az ott elért kiemelkedő teljesítményért – 2018.
• Az országos versenyeken elért teljesítményeink elismeréseként 2019. évben a magyarországi nagyvárosok közül elsőként Székesfehérvárt hívták meg a Communities in Bloom virágos világversenyre.
A közfeladatok jelentős részét teszi ki a városi karbantartás. Ennek keretében 2141 db közterületi pad javítása, felújítása készült el, illetve 374 db új közterületi padot helyezett ki a Városgondnokság. 11 új játszóteret létesített a cég, amelyekre összesen 299 db játszóeszköz került kihelyezése, illetve elkészült 28 kondi és fitneszpark is a városban.
Az elmúlt öt év során a települési hulladékok kezelése és köztisztasági tevékenység keretében összesen 1.773.190 kg volt az összegyűjtött hulladék mennyisége, valamint 171.080 kg illegális hulladék került elszállítása a város területéről. Az úttisztításból származó hulladék 1.250.070 kg-ot tett ki, amelyből a seprőgépekkel gyűjtött mennyiség 1.162.130 kg volt.
Az útburkolat javítások során 5795 db kátyú javítása készült el, 392 db vízkárral kapcsolatos hibaelhárítás történt meg, a vízfolyás és árokprofilozás során pedig 20.000 m3 anyag került kitermelésre.
Összesen 1949 db közterületi lámpatestet cseréltek a Városgondnokság munkatársai 2014 és 2018 között korszerű, energiahatékony világításra.