Beszéljünk a lényegről! - Rákellenes Világnapra készül Fehérvár

A Rákellenes Világnap legfontosabb célkitűzéseiről számoltak be a szakemberek kedden. Az idei évben szűrővizsgálati ajánlásokat tartalmazó plakát összeállításával készültek február 4-re. Megtudhatjuk, hogy milyen gyakran érdemes vizsgálatokon részt venni és azt is, hogy mit tehetünk a betegség megelőzése érdekében.
2016.02.02. 16:02 |
A Rákellenes Világnap legfontosabb célkitűzéseiről számoltak be a szakemberek kedden. Az idei évben szűrővizsgálati ajánlásokat tartalmazó plakát összeállításával készültek február 4-re. Megtudhatjuk, hogy milyen gyakran érdemes vizsgálatokon részt venni és azt is, hogy mit tehetünk a betegség megelőzése érdekében.
A Rákellenes Világnap kapcsán Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok azoknak az információknak az elterjesztését nevezte a legfontosabbnak, amelyek könnyen befogadhatóak, és sokakat hozzásegítenek ahhoz, hogy megelőzzék a betegség kialakulását. "Idén nem szűrővizsgálatokkal készültünk erre a világnapra, hanem egy olyan plakáttal, amelyet szeretnénk minél több emberhez eljuttatni. A plakát feldolgozható mennyiségű információt tartalmaz arról, hogy milyen életkorban, milyen rendszerességgel érdemes részt vennie a férfiaknak és nőknek a különböző szűrővizsgálatokon." - emelte ki Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok, aki elmondta, hogy önkormányzati intézményekbe, munkahelyekre és számos közösséghez szeretnék eljuttatni a plakátot, amelyet az egeszseg.hszi@gmail.com  e-mail címen lehet kérni.
Dr. Szántó István, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórház Onkológiai Osztályának osztályvezető főorvosa szerint nehéz elhitetni valakivel, hogy egy szűrővizsgálaton felfedezett picike emlőrák az egy jó hír, pedig így van, mert ha találnak egy 6 mm-es daganatot, az szinte biztosan gyógyítható. "Egy betegséget korai stádiumban nehéz felfedezni, de könnyű gyógyítani, előrehaladott stádiumban pedig könnyű felfedeni de nehéz gyógyítani. Ez fokozottan igaz a rosszindulatú dagantokra." - hangsúlyozta a főorvos. 
 
 
Dr. Pásztor László számos gyakorlati tanácsot osztott meg azzal kapcsolatban, hogyan előzhetjük meg a rákos megbetegedéseket. Kiemelte, hogy ne lélegezzünk be füstöt sem saját, sem más cigarettájából, vízipipából, kipufogógázból, szemétégetésből, vagy tüzelésből, tartsuk arányosan a súlyunkat, fogyasszunk sok élelmi rostban gazdag ételt, zöldséget, gyümölcsöt és müzlit, mértékkel fogyasszunk alkoholos italokat, és mértékkel napozzunk, tartsuk be munkahelyükön a munkavédelmi előírásokat, oltassuk be magunkat májrák és a nők esetében méhnyakrák ellen, vegyünk részt rendszeresen szűrővizsgálatokon, tartsuk rendbe a fogainkat és ha a nyolc figyelmeztető jelből észlelünk valamit, forduljunk orvoshoz késlekedés nélkül.
 
Csordásné Dr. Juhász Judit, a Magyar Rákellenes Liga általános elnökhelyettese elmondta, hogy a UICC Nemzetközi Rákellenes Unió 2010 óta jelöl meg aktivitásokat és a Magyar Rákellenes Liga volt az első Európában, aki csatlakozott ehhez a mozgalomhoz. A liga 44 alapszervezete folyamatosan szervez akciókat, rendezvényeket. Nagyon fontos színfoltnak nevezte, hogy egyre többet foglalkoznak a betegség lelki oldalával is. Fontos tanács, hogy ha betegek vagyunk tartsuk kezünkben az irányítást, vegyünk részt aktívan a döntésekben és merjünk beszélni az érzéseinkről.