Biztos életpálya modellt is ad a duális képzés

A duális képzésről tartottak munkaerő-piaci konferenciát csütörtökön az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán, ahol idén szeptembertől a mérnök informatikus alapszakon indult el a duális képzés. 2016 szeptemberétől már mintegy 80 hallgató vehet részt az egyetem duális képzésben a villamosmérnök, a műszaki menedzser, a mérnök informatikus, a gépészmérnök, illetve a fölmérő és földrendező mérnök alapszakon.
2015.10.29. 11:25 |
A duális képzés feltételrendszerének kialakítása a fehérvári műszaki felsőoktatásban címmel tartottak munkaerő-piaci konferenciát csütörtökön az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán, ahol idén szeptembertől a mérnök informatikus alapszakon indult el a duális képzés. 2016 szeptemberétől már mintegy 80 hallgató vehet részt az egyetem duális képzésben a villamosmérnök, a műszaki menedzser, a mérnök informatikus, a gépészmérnök, illetve a fölmérő és földrendező mérnök alapszakon.
Az egyetem duális képzéseiről itt olvashat bővebben!
A speciális képzési forma lényege, hogy az elméleti és a vállalatoknál zajló gyakorlati oktatás szorosan összekapcsolódik. A hallgatók havi 60 és 100 ezer forint közötti ösztöndíjban is részesülnek. Ennek persze ára van, hiszen egy évben 48 héten keresztül vagy az egyetemen, vagy a cégnél tölti az idejét – hangzott el a konferencián. A felvételi rendszer is duális, ugyanis mind az egyetemi felvételin, mind pedig a kiválasztott vállalat felvételijén is meg kell felelni.

A munkaadókból álló hallgatóságot dr. Györök György az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának dékánja köszöntötte a konferencián.
A képzésnek azonban számos további előnye van. A tapasztalatok azt mutatják, hogy jóval kisebb a lemorzsolódási arány a duális képzésben és a hallgatók érdemjegyei is jobbak. Ez nagy valószínűséggel annak köszönhető, hogy közelről tapasztalhatják a munkahelyen, hogy mit is lehet elérni azzal a tudással, amit megszerezhetnek, ez pedig jóval motiváltabbá teszi a hallgatókat.

A duális képzési program elméleti része a felsőoktatási intézményben történik, a gyakorlati képzést pedig az ipari cégek vállalják, ami egyben munkahelyet és jogszabályban meghatározott bérezést is jelenthet a hallgatók számára, de a fiatalok részesülnek az egyetem meghatározott tanulmányi és szociális ösztöndíjaiban is.