Célrepülő és megfigyelő drónokat mutattak be a börgöndi repülőtéren

Két célrepülő és két megfigyelő repülőgépet mutattak be szerdán a börgöndi repülőtéren. A pilóta nélküli repülőgépek és abba beépített felderítő valamint elhárító rendszerek szinte teljes egészében a magyar fejlesztők munkája. A gyakorlat különösen fontos volt a kialakult biztonságpolitikai helyzet és a terrorveszély miatt is.
2015.12.02. 14:34 |
 Két célrepülő és két megfigyelő repülőgépet mutattak be szerdán a börgöndi repülőtéren. A pilóta nélküli repülőgépek és abba beépített felderítő valamint elhárító rendszerek szinte teljes egészében a magyar fejlesztők munkája. A gyakorlat különösen fontos volt a kialakult biztonságpolitikai helyzet és a  terrorveszély miatt is.
KÉPGALÉRIA a bemutatóról
 A pilóta nélküli felderítő repülőgépek kipróbálására a Honvédelmi Minisztérium és az Albatrosz Repülő Egyesület között született együttműködési megállapodás alapján került sor szerdán a börgöndi repülőtéren. Dr. Szilvágyi Tibor, a Honvédelmi Minisztérium Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. K+F csoportvezetője elmondta, hogy a bemutatott célrepülőgépek közül az egyik egy habrepülőgép, ami a légvédelmi gépágyús lövészetek alkalmával jelent céleszközt. A nagyobb, 5 méter szárnyfeszt-távolságú gázturbinás gép pedig légvédelmi rakétás lövészetekre alkalmas. Ez utóbbi gépet nem indították el, csak bemutatták.
A két megfigyelő repülőeszköz XS-01 és XR-01 típusú. Az Orkán, illetve Nemere fantázianevű gépek is magyar fejlesztésűek, de bizonyos alkatrészeket külföldről szereznek be a gyártásukhoz. A hőkamerás XR01 típusú gép fejlesztése másfél éve folyik magyar cégek összefogásával, a cél, hogy katonai és civil polgári megfigyelő feladatokat egyaránt ellásson. A gépek nagy távolságú megfigyelésekre alkalmasak, alapvetően 10-15 km-es hatótávolsággal rendelkeznek.
A szerdai rendezvény a Személy-, Vagyonvédelmi, és Magánnyomozói Szakmai Kamara szervezésében valósult meg. Kárpáti Zoltán Fejér megyei elnök elmondta, hogy a biztonságtechnikai tagozat továbbképzését is szolgálta a bemutató. Kiemelte, hogy a drónok civil felhasználási területe még nem kellőképpen szabályozott, sokféle problémát vet fel a terület az adatvédelemtől a légtérhasználati engedélyek beszerzéséig, ugyanakkor mindenképpen ez jelenti a szakma jövőjét. A drónokat nagyobb területek őrzésére, határőrizetre, katasztrófavédelemre és távfelügyeleti rendszer keretében is kiválóan lehetne használni.