-
Barátkozzunk a gyógynövényekkel
Itt a tavasz, így ismét útjára indul a Székesfehérvári Egyházmegye Látogatóközpontban a Barátkozz a gyógynövényekkel! című sorozat. Az előadások alkalmával ezúttal Supliczné Tóth Mária egészségtan tanár, táplálkozástudományi szakember vezeti be az érdeklődőket a gyógynövények világába.
2025.03.30. -
Szakmák utcája 2025
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum tizenegy iskolájának képzési kínálatával ismerkedhet meg az, aki április 4-én és 5-én ellátogat a Városház térre és a Fő utcára. A pályaorientációs fesztiválon az összes technikum képviselteti magát, megkönnyítve a választást a továbbtanulás előtt álló fiatalok számára.
2025.03.30. -
Gyöngy az élet
Gyöngy az élet címmel tavaszi gyöngydísz- és ékszerkészítő foglalkozásra várja a kézműveskedésre vágyókat március 29-én, szombaton 10:00-12:00 óráig az Alumíniumipari Múzeum. A programon, amely 9 éves kor felett ajánlott, apró nyuszit, húsvéti asztalra való tojástartót és hangulatos tavaszi ékszereket egyaránt készíthetnek a résztvevők, akár ajándékba, akár a saját otthonuk díszbe öltöztetésére.
2025.03.29. -
Gokart- és Élményközpont Fehérváron
Ünnepélyes keretek között avatták fel az SHS Kart Center Gokart- és Élményközpontot Székesfehérváron, a Széchenyi utca 162. alatt. A fedett létesítmény 280 méter hosszú pályáján elektromos gokartokkal lehet róni a köröket.
2025.03.28.
Cserjeírtást szerveznek a természetvédők az Aszal-völgyben a növényritkaságokért

Március 8-án 9 és 12 óra között zajlik majd a munka, a találkozó helye a Székesfehérvár és Zámoly közötti útról megközelíthető aszal-völgyi záportározó (koordináta: 47.240576, 18.423836).
Aki szeretne résztvenni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkájában, annak strapabíró öltözékre, munkáskesztyűre, ágvágóra, kézifűrészre, valamint hideg élelemre, és innivalóra lesz szüksége.
Az akció célja, hogy a löszgyepen növő cserjéket kivágják, és a levágott faanyagot néhány száz méterre elvigyék. A különböző nehézségi fokú műveletek között bármilyen korosztály megtalálhatja a neki megfelelőt. A március 8-i akcióról Lendvai Gábortól (30-425-5630) és Kovács Gergely Károlytól (30-598-6002) kaphatunk bővebb információkat.
Az Aszalvölgy és a Rácvölgy még az 1960-as években is 300-400 tehén legelője volt, a hamisítatlanul vidéki városnak számító Székesfehérvárról naponta ekkora tehéncsorda ballagott ki ide.
Az időszakból fennmaradt légifotók mutatják, hogy alapos munkát végeztek: 50-60 évvel ezelőtt a két völgyben gyakorlatilag nem voltak fásszárú növények.
A városi állattartás megszűnését követően a Rácvölgyben akácosokat telepítettek a lejtőkre, az Aszal-völgyben pedig spontán beerdősülés kezdődött. Ezen a löszháton a természetes növénytakaró olyan ligetes, lösztisztásokkal tarkított lösztölgyes, mint amilyeneket néhány kilométerrel keletebbre, a Máriamajori-erdőben máig megcsodálhatunk.
A Magyar Madártani Egyesület már több mint tíz éve dolgozik azon, hogy a cserjésedést lokálisan megállítsák és a növényritkaságok fennmaradását biztosítsák.
Kezdetben 1-2 lelkes természetvédő ragadott ágvágót, fűrészt, munkáskesztyűt néhány órára. A fordulópont 2020-ban volt, amikor november 28-án egy valóban nagyon sikeres helyi csoport akciójával hatalmas részen nyitották meg a bokrost. A kivágott anyagból a szomszédos szántóföld szélére sövényt építettek, amiben azóta már cigánycsuk is fészkelt, a szúrós ágak védelmében ültetett tölgyfák éppúgy boldogulnak, mint az itt már semmit nem zavaró, sőt éppen kívánatos honos cserjefajok spontán növő egyedei.