Csitáry-Hock Tamás kapta idén a Penna Regia díjat

Több évtizedes, a fehérvári sajtóban végzett munkásságáért Csitáry-Hock Tamás kapta az idei Penna Regia díjat. A kitüntetést a közgyűlés minden évben civil ajánlások alapján azoknak a helyi sajtó munkatársaknak adományozza, akik a város életének tárgyilagos bemutatásával elősegítik a város ismertségének növelését, valamint országos és nemzetközi népszerűsítését.
2013.03.14. 17:48 |
Több évtizedes, a fehérvári sajtóban végzett munkásságáért Csitáry-Hock Tamás kapta az idei Penna Regia díjat. A kitüntetést a közgyűlés minden évben civil ajánlások alapján azoknak a helyi sajtómunkatársaknak adományozza, akik a város életének tárgyilagos bemutatásával elősegítik a város ismertségének növelését, valamint országos és nemzetközi népszerűsítését.
Dr. Cser-Palkovics András a város polgármestere elmondta, bár az újságírás nem volt könnyű mesterség 1848-ban sem, de a 21. században, a technológiai csodák korában, a sajtó munkatársainak még nehezebb a dolga. „ Az emberek ma már a pillanat töredéke alatt szerzik meg a számukra fontos információt. Sok esetben csak pár percük van, hogy átfussanak egy újságot, vagy belenézzenek egy híradóba, esetleg éppen az okos telefonjukon keresztül keressenek valamit a világhálón.”

Az országos médiához képest a helyi, fehérvári média működése sokkal emberibb, és a riportalanyoknak sokkal kevesebbszer tesznek fel kérdést.Csitáry-Hock Tamás a fontos helyi eseményeken nemcsak akkor vesz részt, ha újságíróként éppen dolgozik, hanem fehérvári polgárként is, aki érdeklődve figyeli, mi történik a városban; és nem utolsó sorban folyamatosan kérdez.
 „ Sok mindennek készültem, csak újságírónak nem, sőt gyerekként, amikor a tévében olyan filmeket láttam, ami nyüzsgő-pörgő újságírókról, és lapzártákról szólt, akkor azt gondoltam, ez az a foglalkozás, amiben sosem szeretném magam kipróbálni. Aztán a katonaságom vége felé kis szösszeneteket írogattam, mert érdekelt az irodalom. 1990 januárjában az egyik rokonom mesélt egy kis történetet, ami megihletett, és hát, megírtam azt is. Az egyik barátom már akkor publikált, és kértem, vigye be a Fehérvári Hét szerkesztőségébe, hátha bekerül a következő számba. Nagyon boldog voltam, mikor megláttam a nevem az újságban.”
 
Csitáry-Hock Tamás ezután két újabb glosszaszerű „szösszenetet” írt, amikor az akkori főszerkesztő azt kérte tőle, írjon riportot. Bár fogalma nem volt, hogyan kell, két alatt elkészült a cikkel. Ezek után mondhatni vérszemet kapott. Később több helyi médiumnál, többek között a Vörösmarty Rádiónál, és a Fehérvár Tévénél is dolgozott.

Az ezredforduló környéki időszakban indult a Fehérvári Polgárban az Alakok című sorozat, amelyet később, a Fehérvári 7 Napnál a Fehérvári élet anno követett. Segédkezett a Magyar Katolikus Rádió fehérvári frekvenciájának indításában, majd ez év február 28-ig munkatársa is volt a rádiónak. 2012 nyarán alapító tagja az Alba Civil Média Szociális Szövetkezetnek, amely decemberben az egykori családi lap, a Székesfehérvár és Vidékének kiadója lett, s így régi álma vált valóra azzal, hogy a lap főszerkesztőjének kérték fel. Március 15-i, forradalmi különkiadásuk éppen most van nyomdában.