Diákok emlékeztek városszerte az 56-os forradalom és szabadságharc mártírjaira

 Pénteken reggel az 56-osok terén kezdődtek a megemlékezések a forradalomra, a Belvárosi I. István Középiskola Jáky József Tagintézményének diákjai idézték fel a szabadságharc eseményeit. A Bazilika 56-os emlékkeresztjénél a Tóvárosi Általános Iskola tanulói emlékeztek az 56 évvel ezelőtti eseményekre, kora délután pedig a Magyar Király Szállónál folytatódott a rendezvénysorozat a Ciszterci Szent István Gimnázium tanulóinak műsorával.
2012.10.19. 10:32 |
 Pénteken reggel az 56-osok terén kezdődtek a megemlékezések a forradalomra, a Belvárosi I. István Középiskola Jáky József Tagintézményének diákjai idézték fel a szabadságharc eseményeit. A Bazilika 56-os emlékkeresztjénél a Tóvárosi Általános Iskola tanulói emlékeztek az 56 évvel ezelőtti eseményekre, kora délután pedig a Magyar Király Szállónál folytatódott a rendezvénysorozat a Ciszterci Szent István Gimnázium tanulóinak műsorával. 
KÉPGALÉRIA a megemlékezésekről
 A diákok külön jelenetben ábrázolták Gérecz Attila magyar költő, sportoló és forradalmár tragédiáját, aki hősi halált halt 1956 november 7-én. Az ünnepi műsorban egy osztály tagjainak életén keresztül kerülhettünk közelebb a magyar történelem sötét korszakához, a kommunista terror és diktatúra éveihez. Az ünnepséget követően Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében Brájer Éva alpolgármester, a Fejér Megye Önkormányzat képviseletében pedig Molnár Krisztián jegyző helyezett el koszorút, míg a a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság nevében dr. Varga Péter rendőrezredes, megyei főkapitány tisztelgett a fehérvári mártírok emlékművénél. Koszorút helyezett el a A Belvárosi I. István Középiskola, valamint a Fidesz, a Jobbik, az MSZP és a Fidelitas képviselője is. A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége a Szabó Palota falán lévő emléktáblát koszorúzta meg. Az ünnepség a Szózat hangjaival zárult.
 Délelőtt a Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél adtak ünnepi műsort a Tóvárosi Általános Iskola tanulói.
Székesfehérvár Önkormányzata nevében Mészáros Attila tanácsnok, Fejér Megye Önkormányzata nevében pedig Dr. Kovács Zoltán aljegyző helyezett el koszorút.
Kora délután a Magyar Király Szállónál folytatódott a megemlékezések sorozata, ahol a Ciszterci Szent István Gimnázium tanulói elevenítették fel az 56 évvel ezelőtti eseményeket. A zenés műsorban Szabó Lőrinc, Vörösmarty Mihály és Mansfeld László szavaival idézték fel a vérzivataros időszakot, a Sztálin szobor ledöntésére pedig kifejező koreográfiával emlékeztek. Az ünnepségen Vargha Tamás honvédelmi államtitkár mondott beszédet. „A filmeknek köszönhetően tanúi vagyunk a Sztálin szobor ledöntésének, a vörös csillagok leverésének, a Rádiónál eldördülő első lövéseknek. Látjuk a forradalmat! Olyan, mint a természeti tünemény. Váratlanul tűnik fel, robbanásszerűen tör elő, mondhatni felfénylik. Mint a vulkánkitörések. Azon a napon, mintha minden lépéssel az elvesztett szabadsághoz került volna közelebb a felvonuló tömeg. Mintha bilincseitől szabadult volna egy rabságra ítélt nemzet.” - mondta Vargha Tamás.
Az államtitkár emlékeztetett arra is, hogy a szabadság, a függetlenség vágya adta az egyetemisták, a pesti srácok kezébe a fegyvert a felvonuló orosz tankokkal, a statáriumot hirdető hatalommal szemben. „A szabadság vágya, akarása, erősebb volt a félelemnél, az önérdeknél. A XX. század történelmi kataklizmáiban hányódó embere.
A megemlékezések sora ma 14.00 órakor a Hosszú temetőben ért véget, ahol Róth Péter alpolgármester és Poklosi Péter, az Önkormányzat támogatásával működő Székesfehérvári Városszépítő- és Védő Egyesület elnöke közösen koszorúzta meg Gumpl József, 1956-os áldozat felújított síremlékét (akinek neve elsőként olvasható a város ’56-os emlékművén).

 
Október 22-én, hétfőn 9 órakor a Püspökség szervezésében kerül sor imádságos megemlékezésre a Bazilika falán elhelyezett emlékkeresztnél. Spányi Antal megyés püspök közös imádságra hívja a történelmi egyházak képviselőit, valamint a híveket a nemzet 1956-os hőseinek és áldozatainak emlékére.
 
Október 23-án, kedden 16.30 órától tartja közös megemlékezését Székesfehérvár Megyei Jogú Város és Fejér Megye Önkormányzata. A Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél ünnepi köszöntőt mond dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. Az október 23-i program kiállítás megnyitóval és ünnepi gálaesttel zárul a Vörösmarty Színházban. Itt adják át a Fejér Megyei Közgyűlés elnökének elismeréseit is.
 
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 56. évfordulója alkalmából szervezett fehérvári ünnepségek október 27-én, szombaton zárulnak. Az „Európa emlékezz!” programsorozat keretében nyílik meg Székely Kornél grafikus „Beszélő plakátok” című kiállítása a Hiemer-ház báltermében. Emellett levetítik Edvins Snore „The Soviet Sotry” című dokumentumfilmjét.
ket erőt sugárzó nemzeti közösségbe kovácsolta.” - mondta.