Dinnyetetoválás kézzel készítve - Károsi Tibor, a fehérvári gyümölcsszobrász

Egy zöld héjú dinnye, egy katonás késkészlet, egy doboznyi rajzszög, térlátás és jó kézügyesség kell ahhoz, hogy Michael Jackson, Marilyn Monroe vagy éppen Szikora Robi ne egy poszterről mosolyogjon ránk. Károsi Tibor dinnyefaragó a FehérVár feliratot másfél óra alatt vágta ki egy görögdinnyéből.
2013.05.29. 07:55 |
Egy zöld héjú dinnye, egy katonás késkészlet, egy doboznyi rajzszög, térlátás és jó kézügyesség kell ahhoz, hogy Michael Jackson, Marilyn Monroe vagy éppen Szikora Robi ne egy poszterről mosolyogjon ránk. Károsi Tibor dinnyefaragó a FehérVár feliratot másfél óra alatt vágta ki egy görögdinnyéből, majd mellé pihenésképpen még néhány térbeli rózsát is kanyarított.
Tibor eredeti végzettsége szakács, aki mellesleg jó vendéglátósként szeret egy kis pluszt adni a vendégnek, hiszen mindenki először a szemével kóstolja meg az ételt. Ennek szellemében néhány évvel ezelőtt Tibor tányérdíszítéseket nézegetett az interneten, mikor belebotlott egy zöldség-és gyümölcsszobrász honlapba. A dolog annyira megtetszett neki, hogy úgy döntött, a gyakorlatban is kipróbálja, ezért elment Takács Attila ételszobrász kurzusára.
 
„Az első órára még abban a hitben mentem el, hogy továbbra is tányérokat fogok díszítgetni, de aztán az élet másképp akarta. Az iskolában az alapoktól kezdtük, például az összes gyümölcsöt, zöldséget fel kellett ismerni, aztán később kis réparózsákat faragni, és így tovább. Attila mindig megmutatott egy-egy fogást, speciális mozdulatot, amit utána vasárnap délutánonként otthon gyakoroltam.” – emlékezett vissza a dinnyefaragó, majd közben alaposan megvizsgálta az előtte lévő görögdinnyét, és megállapította, még egy kicsit érnie kell. Ez persze nem baj, mert egy ilyen alkotást az esetek kilencven százalékában nem fogyasztanak el.
 
A legszebben a görögdinnyébe lehet faragni, mert abban van a legtöbb szín. A külső sötétzöld héjon túl van egy világoszöld hártyás, majd egy fehér réteg és a belső rész a piros ötven árnyalatával. A sárgadinnyét is meg lehet faragni, de a két szín, a zöld és narancssárga miatt nem lesz annyira drámai a végeredmény.
 
„Az árnyékokat és a fényeket a vastag külső héj miatt sokkal jobban ki lehet domborítani egy tökben, mint egy dinnyében, ami persze akkor a leglátványosabb, ha belülről ki van világítva. Tavaly például az amerikai elnökfejeket Halloween-tökbe készítettem el.” – magyarázta a mester, aki szerint a tartósság szempontjából a világítás kardinális kérdés, hiszen olyan égőt kell választani, ami nem termel hőt, hogy ne kezdjen el a faragott gyümölcs néhány napon belül száradni.Tibor egykori pizzériájában például a világító, faragott dinnyék több héten keresztül ki voltak rakva, és csak este tették be őket a hűtőbe, hogy ne menjenek idő előtt tönkre.
 Készül a dinnyetetoválás.
„Volt olyan, aki azt hitte, a faragott dinnye marcipánból készült. De arra is akadt példa, aki azt kérdezte, hol lehet ilyet kapni, amire azt válaszoltam, az egyik fehérvári hipermarketben. Az illető nem érthette a dolgot, mert arra is kíváncsi volt, vajon lehet-e még raktáron belőle.” – mesélte a dinnyefaragó, aki közben a „tetoválásokhoz hasonlóan” rögzítette a FehérVár logót, és elkezdte a betűket késsel a zöld héjba belevésni.
 
A szakember szerint a látszattal ellentétben a szabályos, egyenes formákat a legnehezebb kifaragni. Egyszer egy esküvői asztalra például két méhecskét és egy szabályos kaptárt vájt egy több kilós görögdinnyébe.
 
„Rengeteget kerestem a tökéletes és vidám méhecskét az interneten, mikor egyszer egy nagy bevásárlás alkalmával a bolt parkolójában az egyik helyi méhészet kocsiján megláttam az ideálisat, amit végül dinnyében is megörökítettem.” – emlékezett vissza Tibor, majd hozzátette, hogy a méheknél is nagyobb kihívás volt számára az ismétlődő, szabályos minta miatt a háttérben lévő kaptár.
 
A dinnyefaragó közben befejezte a betűk körbevésését, majd elkezdte a héjat a betűk körül leszedni. Minden mozdulatnál koncentrált, mert a hibákat nagyon nehéz kijavítani, különösen, ha vékony vonalakról van szó. A rózsák közepét Tibor egy pogácsaszaggató segítségével formázta meg, majd a leheletfinom szirmokat egy hajlítható penge segítségével hasította ki.
„Mikor Egyiptomban jártam, megdöbbenve tapasztaltam, hogy az ottani zöldségfaragók mekkora késekkel dolgoznak. De ők is meglepődtek, amikor meglátták a kicsi, borotvaéles késeimet. A szállodában úgy összebarátkoztam egyikükkel, hogy itthonról egy komplett késkészletet küldtem neki." Tibor a cikk-cakk vonal vágása közben megemlítette, hogy külföldön a zöldség-és gyümölcsfaragások iránt nagyobb az igény, ezért ő is kimegy újabb fogásokat megtanulni. De ha minden jól alakul, a távolabbi jövőben szeretne majd egy olyan iskolát alapítani, ahol a tudását tovább tudja adni.