Díszközgyűlés Szent István ünnepén - átadták a város kitüntetéseit

A Városháza Dísztermében volt a Szent István napi ünnepi Díszközgyűlés, amelyen átadták az idei díszpolgári és a Pro Civitate díjakat. Városunk Díszpolgára lett Dr. Demeter Zsófia és Dr. Forgó Béla, valamint posztumusz elismerésben részesült Májer Lajos. Pro Civitate díjat kapott Dr. Busics György, Dr Hoffer Györgyné Dr. Koltai Sarolta, Horváth Imre, Virágh Ildikó, míg Dr. Hermann Róbert és Kubik Anna Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára lett.
2015.08.20. 17:40 |
A Városháza Dísztermében került sor Székesfehérvár Önkormányzatának Szent István napi ünnepi díszközgyűlésére, amelyen átadták az idei Székesfehérvár Díszpolgára és a Pro Civitate díjakat. Városunk díszpolgára lett Dr. Demeter Zsófia és Dr. Forgó Béla, valamint posztumusz elismerésben részesült Májer Lajos. Pro Civitate díjat kapott Dr. Busics György, Dr Hoffer Györgyné Dr. Koltai Sarolta, Horváth Imre, Virágh Ildikó, míg Dr. Hermann Róbert és Kubik Anna Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára lett. A Fehérvár Televízióban pénteken este a Híradó után láthatják felvételről a Díszközgyűlést, majd utána a katonazenekari fesztiválról és az Öreghegyi Mulatságokról készült összefoglalót!
KÉPGALÉRIA a Szent IStván napi Díszközgyűlésről
A díszközgyűlés kezdetén a hagyományoknak megfelelően a Fehérvár fanfár csendült fel, majd ünnepélyes keretek között hozták be a történelmi zászlókat. A résztvevők ezután közösen énekelték el a Himnuszt, majd Székesfehérvár polgármestere mondta el ünnepi gondolatait. „Legyünk gazdagok vagy szegények, befolyással bírók vagy páriák, mindannyian urai vagyunk a saját döntéseinknek, így felelősek a sorsunkért, a ránk bízottak sorsáért, nemzetünk, világunk sorsáért. Ráadásul nem csak tetteink által, hanem tétlenségünk által is.” - emelte ki ünnepi beszédében Székesfehérvár polgármestere, aki hangsúlyozta, hogy Szent István bár király volt – s mint ilyen, nem riadt vissza akár a kérlelhetetlen erő alkalmazásától sem – tisztán látta helyét a világban. „Látta azt, hogy kivételes helyzete nem önmagától- és nem is örökkévaló. Tudta, hogy csak személyes képességei, tettei, felelősségvállalása azok, amelyek megtartják trónján, vagy letaszítják arról.” – tette hozzá dr. Cser-Palkovics András polgármester.
Szent István királyunk az életművét közel sem tekintette lezártnak, sőt azt - majdan elérkező halálával is számolva – csak egy nagy egész kezdetének tekintette. Felelősséget érzett és vállalt a jövőért is, gondoskodni kívánt az út folytatásáról. Életünk, munkálkodásunk tehát nem csupán saját, kitűzött céljaink eléréséről szól. Része az előrelátás, a gondoskodás is, a gondoskodás szeretteinkről, minden ránk bízottról! Mert elkövethetünk mindennapjainkban önző, felelőtlen cselekedeteket, vagy vezérelhetnek bennünket tudatos, gondoskodó elvek: triviális példával élve, hajíthatjuk elhasznált elemeinket, kiürült PET palackjainkat egyszerűen a kukába, de dobhatjuk azokat szelektív gyűjtőbe is, gyermekeinkre gondolva. Áldozhatjuk minden időnket és energiánkat a boldogítónak vélt pénz hajhászására, de tölthetjük annak tisztes részét családunk, szeretteink, barátaink, kedves ismerőseink körében, esetleg önkéntes munkával, mert az jó, és közösséget teremt.” – folytatta ünnepi beszédét Székesfehérvár polgármestere.
Felelősség és gondoskodás. Legyünk szűkölködők vagy királyok, építsünk viskót vagy országot, cselekedeteink megítélésében e két dolog nagy súllyal esik latba. Székesfehérváriként – államalapító Szent István király városának büszke polgáraiként – ezt pontosan tudnunk kell. A felelősség és a gondoskodás persze nem csupán az egyes személyektől várható el, hanem mindazoktól is, akik választott vezetőkként befolyással lehetnek mások életére.” – tette hozzá dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki szerint Székesfehérvár vezető testületeinek, polgármestereinek elvitathatatlan felelősségük volt minden olyan döntésben, amely polgáraink szabadságáról, anyagi és kulturális jólétéről, egészségéről, európai emberhez méltó életéről volt hivatott gondoskodni. „Nekem polgármesterként – egyebek mellett – három alapvető célom van: Megnövelni a város gazdasági erejét, hogy az megbízható forrása legyen mind a közösségi törekvéseknek, mind az egyének, családok boldogulásának; visszaszerezni Fehérvár valamikori presztízsét a koronázó város, történelmi főváros státusz helyreállításával; végül pedig olyan aktív közösségeket támogatni – és nekik minden tekintetben teret adni -, amelyek tevékenyen részt vesznek ennek az új, erősebb, büszkébb Fehérvárnak a felépítésében!” – tette hozzá.
Fejet hajtva királyunk nagysága előtt köszönöm Szent István városa polgárainak mindazt a munkát, erőfeszítést, fantáziát, segítőkészséget, nyitottságot, kíváncsiságot, amivel személyes hozzájárulásukként közösségünk erejét is növelték! Ma, amikor államalapítónkra emlékezünk, köszönöm nekik, önöknek, hogy folytatói a nagy munkának, magyar nemzetünk megtartásának és megerősítésének! Köszönöm, hogy segítenek – ahogyan manapság gyakorta mondjuk – élettel tölteni meg Fehérvár utcáit, tereit, épületeit! Köszönöm, ha tetteiket a jövőért érzett felelősség és a gyermekeinkről való gondoskodás vezeti, hiszen ez volt a Szent Istváni terv: erős Magyarország, amely a nemzet szabad és boldog fiainak otthona!” – zárta ünnepi gondolatait Székesfehérvár polgármestere. 
Székesfehérvár Önkormányzata a város és Fejér megye történetének, történelmének feltárására végzett, több évtizedes tudományos munkássága, szellemi és tárgyi értékeinek megismertetése illetve a Szent István Király Múzeum és a város iránti elhivatottsága elismeréseként „Székesfehérvár Díszpolgára” címet adományozott dr. Demeter Zsófiának, aki 1974-ben helyezkedett el történész muzeológusként a Szent István Király Múzeum jogelődjénél. 1986 és 1991 között helyettes igazgatóként tevékenykedett, majd 2008-tól 2015. január 31-ig igazgatóként irányította az intézményt, azóta pedig tudományos munkatársként látja el feladatait.
Székesfehérvár Önkormányzata a város gazdasági, társadalmi életében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként „Székesfehérvár Díszpolgára” Díjat adományozott dr. Forgó Bélának, az Alcoa-Köfém volt vezérigazgatójának, aki 35 éven keresztül dolgozott a város egyik legmeghatározóbb vállalatánál, melyet tíz éven át vezetett, egészen ezévi nyugdíjba vonulásáig.
 Székesfehérvár Önkormányzata a város sportéletében nyújtott kimagasló teljesítményének elismeréseként posztumusz „Székesfehérvár Díszpolgára” Díjat adományozott Májer Lajosnak, aki a Videoton FC labdarúgócsapatának kiemelkedő egyénisége volt és profi pályafutása során tizennégy éven át szolgálta hűségesen a piros-kékeket, oroszlánrészt vállalt a fehérvári labdarúgók 30 évvel ezelőtti, legendás UEFA-kupa meneteléséből, amely mindmáig az utolsó legnagyobb nemzetközi sikere a magyar labdarúgásnak. 1998 szeptemberében tragikus hirtelenséggel fiatalon hunyt el, 42 évesen.
 
A város felsőoktatásáért végzett több évtizedes, elkötelezett munkássága, kutató-fejlesztő tevékenysége és a képzett műszaki szakember-utánpótlás biztosítása elismeréseként „Pro Civitate” díjat adományozott Fehérvár dr. Busics Györgynek, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett a Geoinformatikai Kar Óbudai Egyetemhez történő szervezeti integrációja során, valamint az Alba Regia Műszaki Kar megalapításában.
 
Ugyancsak „Pro Civitate” díjat adományozott a város Dr. Hoffer Györgyné Dr. Koltai Saroltának elhivatott orvosi munkájának elismeréseként, aki sokéves házi gyermekorvosi pályafutása alatt generációkat gyógyított meg és részesévé vált a családok mindennapjainak, így lett belőle mindenki „Sári nénije, Saci nénije”, ahogy a mai napig is emlegetik páciensei. A mindennapos gyógyítás mellett pedig éveken át ellátta a Vöröskereszt Városi Egészségügyi Alapszervezetének elnöki feladatait is.
 
A Fehérváron végzett kiemelkedő közösségformáló tevékenysége elismeréseként „Pro Civitate” díjat adományozott a város Horváth Imre atyának, akit 1958-ban a királyok városában szenteltek pappá, 1965-től pedig négy éven keresztül káplánként szolgált a Bazilikában. Hivatása több, mint húsz évre elszólította a városból, de 1992-ben visszakerült Székesfehérvárra, a Szent István király Plébániára, ahol azóta is plébános. 2006-tól a Szeminárium templom, míg 2010-től a Szent Imre templom igazgatója
 
A város közéletében végzett kiemelkedő újságírói tevékenysége elismeréseként „Pro Civitate” díjat adományozott Fehérvár Virágh Ildikónak, aki két évtizeden keresztül vezette a Vörösmarty Rádiót. A helyi rádiózásban végzett kiemelkedő, értékteremtő munkájáért első, helyi rádiós újságíróként kapta meg a város elismerését, a Penna Regia díjat.
 
Székesfehérvár és az ország kulturális, valamint történettudományi életében nyújtott kiemelkedő eredményeinek elismeréseként „Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára” címet adományozott a város dr. Hermann Róbertnek, aki a magyar tudományos élet egyik legkiválóbb egyénisége. 1987-től kezdve dolgozik a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban, jelenleg az intézet főtanácsosi pozícióját tölti be, de családja révén ezer szállal kötődik Székesfehérvárhoz.
 
A város kulturális és színházi értékeinek gyarapítása terén végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként „Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára” címet kapott Kubik Anna Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész. Székesfehérvár a mai napig büszke rá, hogy gimnáziumi tanulmányait a Teleki Blanka Gimnáziumban végezte. A Fehérvári Versünnep fiatal tehetségei is sokat köszönhetnek neki, hiszen építő kritikái és jelenléte nélkül ez a rangos verseny már elképzelhetetlen.